שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  הנגב כבר פורח: סרטים קצרים מהערבה

  פסטיבל סרטים בערבה לא רק מארח במאים מכל העולם, אלא מפנה מבט גם לסביבתו הטבעית באמצעות חממת "קצר במדבר", בה מתארחים יוצרים ישראלים צעירים. צפו בסרטים הקצרים שיצאו מהפרויקט בשנה האחרונה

  אי שם במדבר, הרחק מהמרכז הסואן של תל אביב, מתרחשת לה עשייה קולנועית קטנה אך אפקטיבית. פסטיבל סרטים בערבה מארח יוצרים צעירים שיורדים דרומה ומפיקים סרטים קצרים ברוח המקום במסגרת חממת קצר במדבר. החל משבוע הבא ניתן להתרשם מהתפוקה שלהם בתוכנית הקצרה, שתוצג לצד סרטים מרחבי העולם שיוקרנו בנוכחות במאים משמעותיים מאירופה (בראשם גרימור האקונרסון ודאגור קורי האיסלנדים וארנו דפלשאן הצרפתי).

   

  שניים מהסרטים המקומיים הקצרים שהוצגו בפסטיבל אשתקד על המסך הגדול תחת כיפת השמיים הם "הקו של גרייס" של רותם קפלינסקי, ו"אנטילופות" של אורי רום - שניהם זכו לשבחים ("הקו של גרייס" אף זכה בתחרות העצמאית בפסטיבל הסטודנטים של אוניברסיטת תל אביב). השנה יוצגו בתוכנית הקצרה של הפסטיבל שארגנו אייל שיראי ורעייתו טינקרבל שני סרטים קצרים נוספים: "שן כריש" של אורן גרנר ו"בצדי הדרך" של איתי עקירב. הנה הם פה מוצגים בפניכם לקראת פתיחת פסטיבל סרטים בערבה ה-4 שיפתח ביום רביעי הקרוב. 

   

  הקו של גרייס

  במאי: רותם קמפלינסקי, שחקנית ראשית: גרייסי אסקולנה

   

  "הזמינו אותי וקבוצת בוגרים טריים של לימודי קולנוע למדבר לכתוב ולהפיק סרט מדברי", מספר קפלינסקי, "כשחשבתי על נושא לסרט, נזכרתי שבמהלך ביקור באחד מהמושבים בדרום, הבחנתי ברכב מסחרי הנוסע חשאית בשבילי המושב. הרכב החשוד סקרן אותי ועקבתי אחריו. להפתעתי הוא המשיך למגורי העובדים התאילנדים, ושם פתח את מרכולתו: אוכל אסייתי, סיגריות, מגזינים וכל מה שאפשר למצוא בקיוסק בקופנגן.

   

  רציתי לעשות סרט על מכולת שכזו ורק חסר היה לי גיבור. את גרייס הכרתי תוך צפייה בסרט דוקומנטרי שליווה פרק בסיפור חייה. התאהבתי בה. היא אישה מיוחדת במינה. היא חזקה להפליא ולוחמנית אבל גם רגישה מאוד. רציתי שהיא תהיה הגיבורה וכתבתי לדמותה את התסריט".

   

  אנטילופות

  במאי: אורי רום, שחקנים ראשיים: יואב רוטמן, שירה האס וגל תורן

  "קומדיות נעורים תמיד היו הסגנון החביב עלי, וכשהגיעה ההזדמנות מפרויקט קצר במדבר לכתוב ולצלם סרט קצר, הבחירה היתה ברורה" אומר הבמאי אורי רום, "הצורך לצלם במדבר הוביל לבחירה למקם את הסרט במהלך טיול שנתי, ובכך פתר את הקושי בלגרום לז'אנר, היחסית זר הזה, להראות ולהרגיש קרוב ומוכר. מכאן נשאר רק הקושי של לנסות להצחיק. מקווה שהצלחנו.

   

  "בטיול רווי ההורמונים מקווה ברק לכבוש את דנה, או לפחות את תשומת ליבה. אך כשהניסיונות הכושלים שלו מסתיימים בפציעה חמורה, הוא נאלץ ברק יום בחברתו של ניסים, נהג האוטובוס. קומדיית נעורים אפילה מעט על מבוכה, מיניות וטבע".

   

  שן כריש 

  במאי: אורן גרנר, שחקניות ראשיות: נטע מורן וליאת תמרי  

  "לפני שנה הוזמנתי להשתתף בסיור בערבה של פרויקט קצר במדבר. כבר מההתחלה מאוד התחברתי למהות של הרעיון - ליצור בהשראת אופי של מקום. אני מאוד מאמין בכוח האסתטי והרגשי הטמון בלוקיישן, ובמפגש בינו ובין המטען הסיפורי של הסרט. ביליתי חמישה ימים עם קבוצת בוגרי לימודי קולנוע טריים, כאשר היעד הוא ליצור סרט קצר בהשראת החוויה המדברית. במהלך הסיור, התאפשר לנו לטייל ולהכיר את אתרי הערבה ותושביה, אך בעיקר ניתן לנו הזמן והחופש לשקוע אל הקצב המדברי ונופיו המרהיבים.

   

  "במקרה שלי, התברר שההשראה נחה ממש מתחת לאף, במתחם הצימרים בו התאחסנו. בחרתי בו כלוקיישן המרכזי לסרט שביימתי במסגרת הפרויקט, המלווה את אורה שמגיעה מן החיים הבורגניים אל סדנת מודעות רוחנית בלב המדבר ונאלצת להתמודד עם הדינמיקה הייחודית של המקום. זאת כדי לזכות במעט זמן איכות עם בתה טלי. ככל שמתקדמת הסדנה, צף ועולה המטען שמעיב על היחסים של השתיים, והן נאלצות להתמודד עם השלכותיו בפעם הראשונה".

   

  בצדי הדרך

  במאי: איתי עקירב, שחקנים: ראשיים: שמיל בן ארי וארז שהרבני 

  "לפני שנה הוזמנתי לחממה של קצר במדבר, חממה עם עוד 15 יוצרי קולנוע", אומר הבמאי איתי עקירב, "כמי שנולד וגדל בעיר, המדבר היה עד אז רחוק ולא נודע. מקום בו ביקרתי כנקודת עצירה להתרעננות בדרך לאילת. בעקבות החממה הוא הפך לכר לרעיון תסריטאי, לגילוי של אורך חיים אחר, פשוט, מסתורי ושקט יותר - כזה שלמדתי להכיר מסיור לסיור ועד לצילומים עצמם, מעין מוריה מדברית חיה ונושמת.

   

  "זה הוביל אותי בסופו של דבר לשבת ולכתוב את סיפורם של נתן ובנו אייל, שמתמודדים עם החלטת האב לעזוב בגפו למושב צופר בערבה אחר חיפוש משמעות בגיל מאוחר. זה מביא לריחוק עד כדי ניתוק בין השניים, ומעלה שאלות קיומיות לגבי הזכות לעשות בחירות בחיים גם במחיר של לפגוע בקרובים ביותר לך, ועל מערכות יחסים בין הורים לילדים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים