שתף קטע נבחר

"בגלל התדמית" הופסק מחקר על סרטן באזור חיפה

לפי דיווח בחדשות ערוץ 2, ראש עיריית חיפה הורה להפסיק מחקר שהצביע על נתוני תחלואת סרטן חריגים בכרמל ובמפרץ חיפה. בכירים בעירייה אמרו לחוקרים כי הנתונים יפגעו בתדמית העיר. עיריית חיפה: "הסיפור לא מוכר"

משלמים את המחיר בעקבות פרסום המחקר: ראש עיריית חיפה יונה יהב החליט להפסיק מחקר שחשף ממצאים שמצביעים בבירור על נתוני תחלואת סרטן חריגים של חולים בכרמל ובמפרץ חיפה. כך דיווח הערב (יום ב') חיים ריבלין בחדשות ערוץ 2. בדיווח צוין כי בפגישה שזימן יהב, שבה הציגו בפניו החוקרים מאוניברסיטת חיפה את הממצאים, אמרו בכירים בעירייה לחוקרים שהנתונים מאכזבים ויפגעו בתדמית העיר.

 

לפי הפרסום על אודות המחקר האפידמיולוגי עצמו בשבוע שעבר, בחיפה יש תחלואת יתר לא רק בסרטן, אלא גם במחלות לב, מחלות דם ודרכי נשימה. החוקרים סבורים כי קיים קשר בין מקרי הסרטן החריגים לבין זיהום האוויר מהמפעלים באזור חיפה.

מפרץ חיפה (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
מפרץ חיפה(צילום: ג'ורג' גינסברג)

ראש העיר יהב (צילום: צביקה רוגר) (צילום: צביקה רוגר)
ראש העיר יהב(צילום: צביקה רוגר)

עוד עלה במחקר כי התפוסה במחלקה האונקולוגית בבית החולים רמב"ם בחיפה עומדת על 150%, בעוד הממוצע הארצי הוא 85%. שיעור סרטן הריאה אצל נשים בנפת חיפה גבוה ב-26% מהממוצע הארצי, ואצל הגברים השיעור גבוה ב-16%. שיעור סרטן לימפומה נון הודג'קינס אצל גברים באזור חיפה גבוה ב-19% מהממוצע הארצי, והשיעור אצל נשים גבוה ב-18%.

 

ראש העיר יהב זימן אתמול את החוקרים כדי שיציגו בפניו את הנתונים. במשך שעתיים הם מסרו את הממצאים שהעלו, ובסופה של הפגישה נאמר כאמור לחוקרים כי הנתונים יפגעו בתדמית העיר. בנוסף נאסר על החוקרים במהלך הפגישה להיפגש עם אנשי משרד הבריאות כדי להציג בפניהם את הנתונים. הבוקר פנה מהנדס העיר חיפה אל החוקרים והודיע להם שראש העיר החליט להפסיק את הפרויקט.

 

לפי הדיווח בערוץ 2, החוקרים שעומדים מאחורי הממצאים הם פרופסורים ודוקטורים בעלי שם מאוניברסיטת חיפה, שחששו תקופה ארוכה שהמחקר שלהם ייעצר על ידי בעלי עניין. מדובר במחקר שממומן על ידי המפעלים ובעיקר בתי הזיקוק בחיפה, שחויבו לעשות זאת כשביקשו להרחיב את פעילותם. הכסף למחקר הועבר מהמפעלים באמצעות איגוד ערים חיפה, שבראשו עומד יהב.

 

עוד דווח כי לפני כמה שבועות נפגשו החוקרים עם השר להגנת הסביבה אבי גבאי והציגו לפניו את הנתונים. הם השמיעו באוזני השר את החשש שלהם שהמחקר יטורפד. הם גם דיווחו על כך למשרד הבריאות. מעיריית חיפה נמסר בתגובה: "אנחנו לא מכירים את הסיפור".

 

ראש העירייה יהב מכחיש כי הורה על הפסקת המחקר האפידימיולוגי: "הסקר שיזמנו ואנו מבצעים מעולם לא הופסק, ונתוניו, כולל חומר הגלם יועמדו לרשות הציבור באופן גלוי ובשקיפות מלאה". הוא מסר כי בעקבות הפרסומים הוא עומד על כך שהמחקר יימשך "על מנת שעם סיומו ניתן יהיה להציגו לציבור.

 

"הכרת המציאות כפי שהיא, היא בסיס לתיקון המצב שנמשך יותר מ-70 שנים. יהיו הנתונים אשר יהיו, הם ישקפו את המציאות הקיימת ויסייעו לכל מי שבאופן אמיתי רוצה לתקן מן היסוד את בעיית זיהום האוויר בישראל ולגבש תוכנית אפקטיבית", אמר. יהב התחייב: "איש לא יסתיר מתושבי חיפה את נתוני האמת, ואיש לא ימנע מאיתנו להתמודד עם הבעיה באופן שקוף ופומבי".

 

מלשכת השר להגנת הסביבה נמסר כי הוא "מוביל את התוכנית הלאומית לצמצום זיהום האוויר במפרץ חיפה, ושום מהלך לא יקרה בלי אישורו ולא יהיה אישור להפסיק מחקר. אף מחקר לא ייפסק. להיפך, התוכנית כוללת הרחבה של המחקרים". עוד נמסר כי אם יהיה צורך, המשרד להגנת הסביבה יממן את המשך המחקר בעצמו והשר יבהיר את העניין ישירות לפרופסור שעורך את המחקר.

 

באפריל השנה פורסם מכתב של ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, שבו צוין כי דו"ח של המשרד חשף כי בעבור ילדים בני 14-0, מתוך 60 מקרי סרטן, ניתן להעריך כי כ-30 מקרי סרטן הם תחלואה עודפת בנפת חיפה כתוצאה מזיהום האוויר. במחקר נוסף, שבחן את היארעות מקרי הסרטן בקרב 4,255 ילדים ונערים עד גיל 19 בשנים 2007-1998 נמצא כי היארעות סרטן בקרב ילדים במחוז חיפה גבוהה מהממוצע הארצי, אך הממצאים לא היו מובהקים. הנתונים עצמם הועברו לוועדת הערר שדנה בפרויקט קרקעות הצפון.

 

באוקטובר בשנה שעברה הצביעו נתוני משרד הבריאות על כך שחיפה היא העיר המובילה במספר חולי הסרטן בישראל. במשרד טענו אז כי לא ניתן להוכיח מה הסיבה לנתונים הקשים.

 

בקרב הגברים, שיעור הסרטן בחיפה בשנים 2006 עד 2011 היה גבוה ב-15% לעומת הממוצע בישראל, וזהו השיעור השני בגובהו אחרי עכו עם 16%. בקרב הנשים השיעור בחיפה גבוה גם הוא ב-15% מהממוצע, השיעור הגבוה בארץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבישג שאר-ישוב
מפרץ חיפה
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים