שתף קטע נבחר

פרשת ד"ר קנאביס: 'חולים במצוקה יעשו הכול'

ח"כ תמר זנדברג, ממובילי המאבק ללגליזציה של החומר, התייחסה לפרשת מכירת המרשמים: "רשת עבריינית נכנסה לוואקום שנוצר בגלל הסבך הבירוקרטי". שר הבריאות יעקב ליצמן: "הוריתי לקיים בדיקה מקיפה בנושא"

 

 

"צריך להסיר את מעטה הפחד, הבושה והשמרנות מעל הקנאביס. גם בעישון החברתי. מדובר בהתנהגות שגרתית ורגילה של מאות אלפים", כך אמרה היום (ג') ח"כ תמר זנדברג (מרצ), שהתייחסה לפרשת מכירת מרשמי הקנאביס על ידי ד"ר אברהם דותן מוולפסון. ח"כ זנדברג, ממובילי המאבק ללגליזציה של קנאביס, הסבירה בראיון לאולפן ynet: "זאת פרשה חמורה של מכירת מרשמים וניצול מצוקה של אנשים. מאיפה נוצרת המצוקה? רשת עבריינית נכנסה לוואקום שנוצר בגלל סבך בירוקרטי שמגיע עד כדי התעמרות בחולים שזקוקים לתרופה. כשהם במצוקה, הם יעשו כל דבר".

 

- אם תשחררי את הרסן ולא יהיה פיקוח, או יהיה פיקוח הרבה יותר חלש, לא יתפתח כאן עולם מסודר של פשיעה מתחת לשולחן?

"אז הדוגמה הזאת של ד"ר דותן מעידה בדיוק להפך. כאשר אנחנו מכניסים אנשים לסבך בירוקרטי שהם לא יכולים לצאת ממנו, אז נכנסת לוואקום הזה רשת עבריינית והפשע המאורגן שולט בה".

 

- את בעצם אומרת שאם מישהו חולה, כואב, סובל, יגיע לרופא ויגיד "ניסיתי א', ב', ג', ד', לא עבד. תנו לי קנאביס"?

"המצב היום הוא שקנאביס נמצא באיזשהו מתחם מגודר בשונה מכל הרפואה הרגילה. כל תרופה אחרת, ממכרת ומסוכנת בהרבה, אתה יכול לגשת לרופא, לקבל מרשם וללכת לבית המרקחת. שיקול הדעת הרפואי הוא אצל הרופא. בקנאביס הרפואי לא. אתה מקבל המלצה מהרופא ואז אתה צריך לעמוד בקריטריונים מנהלתיים של משרד הבריאות".

ד"ר אברהם דותן (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ד"ר אברהם דותן(צילום: מוטי קמחי)

בדיון בהארכת מעצרו של ד"ר דותן אתמול הודיעה המשטרה שהיא הוציאה כ-130 צווי מעצר לאנשים שעל פי החשד קיבלו ממנו אישור להשתמש בקנאביס רפואי אף שלא היו זכאים לכך. מעצרו של ד"ר דותן, החשוד בסחר בסמים, הוארך ב-11 ימים.

 

חולה שטופל בעבר במרפאת כאב סיפר: "אנשים מטעמו של ד"ר דותן פנו אליי ואמרו לי שתמורת 12 אלף שקל אפשר לקבל המלצה לרישיון לקאנביס. הם אמרו שדותן ידאג לכל המסמכים, יכין את התיק כמו שצריך, ולא אתקל בשום בעיה. אולי אם היה לי את הכסף הייתי עושה את זה אבל זו התנהגות מבישה, לא חוקית ובטח לא מוסרית מצדו של רופא".

 

רופאים בכירים שמכירים את ד"ר דותן סיפרו: "כבר לפני שנה וחצי התרענו בפני מנהל יחידת הקאנביס הרפואי שד"ר דותן אינו מוסמך לתת המלצות בתחום הכאב. תחום ההתמחות שלו הוא בכלל הרדמה. יש כאן משהו מסריח".

 

ממשרד הבריאות נמסר: "לפני כשנה הגיעה תלונה באשר להסמכתו של הרופא לרשום המלצות לקנאביס. הרופא הוזמן לשיחה ונמצא כי התמחותו כמנהל מחלקת הרדמה והתאוששות מתאימה לידע ולהתמחות בכאב, ולכן הוחלט שלא לפסול אותו מלהגיש המלצות לשימוש בקנאביס למטופלים".

 

שר הבריאות יעקב ליצמן טוען שהוא הורה לקיים בדיקה מקיפה להתנהלות המקרה ולהקפיד למניעת אפשרות מעין זו בעתיד: "המהלך שעליו הכרזנו להנגיש את הקנאביס הרפואי לחולים שנדרשים לכך כולל דרכי פיקוח נוקשים למניעת זליגה ועקיפת החוק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
ח"כ תמר זנדברג
צילום: ירון ברנר
מומלצים