שתף קטע נבחר

בנו 2 צימרים בניגוד לחוק. הקנס: 50 אלף שקל

בני זוג מחצור הגלילית בנו קומה נוספת לביתם ובה הקימו שלוש יחידות אירוח, שתיים מהן ללא היתר. הם הורשעו והיחידות הבלתי מאושרות ייהרסו

המלחמה בבנייה הלא חוקית: בית משפט השלום בצפת הורה לאחרונה להרוס קומה של יחידות אירוח שבנו בני זוג תושבי חצור הגלילית מבלי לקבל על כך היתר. השופט דניאל קירס החליט שההרתעה הכי טובה היא פגיעה בכיס של העבריינים, ולכן גם הטיל עליהם קנס של 50 אלף שקל.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

בשנים האחרונות הגבירו הרשויות את האכיפה נגד תופעת הבנייה הלא-חוקית: מספר הפקחים שנשלחים על ידי הוועדות המקומיות לחשוף את עברייני הבנייה גדל, וכמעט מדי יום מוציאים בתי המשפט צווי הריסה למבנים שונים. במקרה הנוכחי הייתה זו הוועדה המקומית לתכנון ובנייה באצבע הגליל, שגילתה ב-2011 עבירות בנייה בבית פרטי בחצור הגלילית. כעבור שנה הגישה הוועדה לבית המשפט כתב אישום נגד בעלי הנכס.

 

לטענתה, מדובר בזוג נשוי שבנה קומה שלמה בגדול 118 מ"ר מעל ביתם, ובה שלוש יחידות אירוח. זאת בניגוד להיתר הבנייה המאפשר בניית שתי יחידות בלבד. בנוסף בנה הזוג בריכה, מדרגות עץ וגשר חיצוני ללא כל היתר ולא הוציאה טופס אכלוס.

 

לאחר כשלוש שנים של הליכים משפטיים הודה הזוג במעשיו במסגרת כתב אישום מתוקן, והורשע בביצוע עבודות בנייה ושימוש במקרקעין ללא היתר וסטייה מהיתרי בנייה. באחרונה נדרש בית המשפט לגזור את דינם.

 

הנאשמים סיפרו שהקימו את המבנים על מנת למצוא פתרון תעסוקתי לאישה, הסובלת מנכות גבוהה עקב טרגדיה משפחתית. הם ביקשו להתחשב בכך שברגע שקיבלו את כתב האישום הפסיקו להשכיר את הצימרים או לערוך בהם כל שימוש מסחרי. הם ציינו כי ממילא הרווחים שהפיקו בפועל היו קטנים, וכי קנס גבוה עלול למוטט אותם כלכלית.

 

השופט דניאל קירס הדגיש את חשיבותם של דיני התכנון והבנייה שנועדו, בין היתר, לשמור על איכות החיים של הציבור, למנוע מפגעים סביבתיים או נופיים ופגיעה בקניינו של הזולת. בנייה ללא היתר, הוסיף, פוגעת בערכים חברתיים בצורה משמעותית, ולכן יש להרתיע עברייני בנייה ולהפוך את ביצוע העבירות הללו למעשה שאינו משתלם כלכלית.

 

השופט מתח ביקורת על מעשי הנאשמים כולל על הימנעותם מהגשת הצהרות ברורות לגבי הכנסותיהם. עם זאת הוא מצא לנכון להתחשב בנסיבות חייהם, ובכך שלקחו אחריות על מעשיהם והביעו נכונות לקבל כל עונש שייגזר עליהם.

 

בסופו של דבר, ולאחר שהתברר שרק שניים מתוך שלושת חדרי האירוח נבנו שלא כחוק, החליט השופט קירס להטיל על הנאשמים קנס בסך 50 אלף שקל – ששיער כי זהו הרווח שלהם מחדרי האירוח – בתוספת אגרות בנייה בסך 11,940 שקל. בנוסף נאסר על בני הזוג להשתמש במבנים וניתנה להם שנה להרוס אותם.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המאשימה: עו"ד צביקה כוחן
  • ב"כ הנאשמים: עו"ד ארז בר
  • עו"ד שמעון בן-ישי, ממשרד בן ישי-שדר , עוסק בדיני מקרקעין
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים