שתף קטע נבחר

איך רבים ליד הילדים?

לא לשכוח להתפייס לידם, להימנע מריבים באנגלית ולא לערב אותם אף פעם, גם אם הוויכוח קשור אליהם. כך תריבו ליד הילדים ועל הדרך תלמדו אותם כמה דברים על החיים. מדריך

ריבים נתפסים ככלל כדבר לא נעים שעדיף להימנע ממנו. אף אחד לא באמת אוהב לריב, אך יש כאלה שחווים ריבים כאירוע קיצוני, מטלטל שלא ניתן להכלה. אישית, כשאני פוגשת זוגות שלא רבים כלל, אני מודאגת הרבה יותר מאשר כאשר זוגות שמספרים לי שהם רבים הרבה. אנחנו רבים כשאכפת לנו, כשאנחנו מרגישים ששווה לנו "להילחם" על משהו.

 

עוד בערוץ הורים:

"אסור לקחת ילד מאמא שלו. וגם לא מאבא!"

אוכלת בשביל שלושה? תזונה בהריון תאומים

מחקר מגלה: מיקום הילד במשפחה משפיע על חוכמתו

 

בקרב זוגות שלא רבים כלל, אני מוצאת לא פעם בדידות גדולה ואדישות. אך כמו כל דבר בחיים, יש משמעות רבה למידתיות. ריבים אגרסיביים הכורכים באלימות, ולא רק אלימות פיזית, אלא גם אלימות מילולית ורגשית, המלווה בקללות והשפלות, הם הרסניים ועוברים את גבולות הסביר. ריבים מסוג זה דורשים טיפול מיידי עד לכדי מיגורם.

 

 (צילום: shutterstock ) (צילום: shutterstock )
(צילום: shutterstock )

ריבים בגדר הנורמה עשויים להיות קולניים במידת מה, אך אינם מלווים באלימות מכל סוג שהוא. ריבים אלו נתפסים כחלק מהתנהגות חברתית אנושית, וכדרך התמודדות עם חילוקי דעות ומאבק על משאבים מוגבלים (כגון זמן, תשומת לב, מרחב וכד'). בשל היותם התנהגות חברתית טבעית, איך צורך להסתירם באופן מיוחד מהילדים. נהפוך הוא, המשפחה היא מקור הסוציאליזציה הראשוני של הילד, בה הוא לומד מוסכמות חברתיות והתנהלות חברתית בסיסית.

 

להתפייס ליד הילדים

ילד שצופה בהוריו רבים ומתפייסים, לומד שאפשר לריב גם אם אוהבים ושחילוקי דעות לא מאיימים על הקשר והאהבה. הוא מדגים בפועל את המשפט שאנו אומרים לא פעם לילדינו "שגם כשכועסים אוהבים". במקביל הוא גם לומד שזה לגיטימי לעמוד על שלו, לומר את דעתו גם אם היא מנוגדת לסביבתו ושזה בסדר לחשוב אחרת.

 

הדגש כאן הוא על האופן שבו ההורים מנהלים את הריב ועל העובדה שבסוף הריב יש התפייסות. הרבה זוגות רבים מול הילדים, אך שוכחים גם להתפייס מולם. ההתפייסות קורת באופן טבעי כשההורים מתפנים מהטיפול בילדים וכך הילדים הולכים לישון עם המועקה של המריבה ללא חווית ההתפייסות.

 

כדאי לשים לב לסוגיה זו ולתת עליה את הדעת. ניתן ומומלץ לזכור להתפייס מול הילדים, בדיוק כפי שאנו רבים מולם. הקפדה על כך תאפשר להם תחושה של סגירת מעגל וחוויה מלמדת של גישור על פערים.

 

לפייסבוק הורים של ynet כבר הצטרפתם? היכנסו עכשיו

 

זוגות שלא רבים מול הילדים משלים את עצמם בכך שחושבים שהילדים לא מודעים או לא מרגישים את המתח ביניהם. ילדים מרגישים! הבעיה היא שהם לא מבינים או מצליחים לעכל התנהגות שהיא "פאסיבית-אגרסיבית". היא מורכבת מדי עבורם. הם רק חשים את המתח, אך לא יודעים איך לפרש אותו.

 

מה גם שהתנהגות "פאסיבית-אגרסיבית" נוטה למשוך ריבים לאורך יותר זמן ללא התפייסות ברורה. כשהורים רבים באופן גלוי, זה עשוי להיות לא נעים עבור הילדים, אך הם מבינים מה קורה ויודעים להתאים את עצמם לסיטואציה. הם יכולים לשאול, לנסות לפשר להביע עמדה, או להתנתק וללכת למקום אחר כדרך התמודדות עם המצב.

 

לא לערב את הילדים

חשוב ביותר שלא לערב את הילדים בריבים בשום אופן. זה מעמיד אותם במצב בלתי אפשרי ולא הוגן של לבחור בין ההורים, וגורם להם קונפליקט נאמנויות. גם אם הילדים מנסים מיוזמתם לנקוט עמדה בעד אחד ההורים ונגד השני/ה, חשוב שלא לאפשר להם ליצור קואליציה מסוג זה. גם אם נושא המריבה קשור בדרך זו או אחרת לילדים, חשוב להבהיר באופן חד משמעי שהוויכוח הוא בין אבא לאמא בלבד.

 

ילדים עשויים גם לנסות לפשר בין ההורים, מתוך המצוקה שלהם והקושי שלהם להכיל את הריב. גם כאן מומלץ לשחרר את הילד מהמשולש שנוצר בינו לבין ההורים ולהבהיר לו שזה לא תפקידו. כשילד תופס עמדה של "מפשר", הוא בפועל הופך להיות "ילד הורי", מה שמשבש את ההיררכיה המשפחתית הבריאה.

 

במצבים אלו מומלץ לשקף לילד שמבינים שזה לא נעים לו שרבים, אך ריבים הם חלק מהחיים במשפחה ושזה לא התפקיד שלו להיות המגשר של המשפחה. הריב הוא בין ההורים, והם אלו שאחראים על מציאת הפתרון. עם זאת, התערבות הילד מהווה נורת אזהרה עבור ההורים, לשים לב אם הריב עבר גבול מסויים, ואף עשויה לתת להם תמריץ להרגיע את הרוחות ולמצוא דרך להתפייס.

 

ותרו על האנגלית

ישנם הזוגות שרבים מול הילדים בשפה זרה, בכדי שהילדים לא יבינו על מה מדובר. למרות שהילדים לא מבינים את השפה המילולית, הם מבינים מצויין את האינטונציה, שפת הגוף וכל מה שקשור לתקשורת בלתי מילולית. כאמור, ילדים מבינים הרבה יותר ממה שאנו המבוגרים נותנים להם קרדיט. כבדו אותם ואת עצמכם ונהלו את הריבים תוך שמירה על מערכות היחסים במשפחה.

 

ריב, על אף היותו חוויה לא נעימה, עשוי להיות חוויה מלמדת. אם הוא מנוהל נכון, הוא מעניק לילדים כלים חשובים ביותר להתמודדות מגוון רחב של סיטואציות חברתיות. הוא נותן להם את הביטחון לעמוד על שלהם כשזה חשוב ובמקביל מלמד אותם איך להתפייס. צפו בילדים שלכם רבים עם החברים שלהם, ותקבלו לא פעם שיקוף לאופן שבו אתם מנהלים ריבים בזוגיות. הלמידה עשויה להיות מרתקת ודו כיוונית.

 

צפו בילדה שמבקשת מהוריה להפסיק לריב:

 

 
הכותבת היא מטפלת אישית, זוגית ומשפחתית מוסמכת
 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
לא לערב את הילדים בריבים בשום אופן
צילום: shutterstock
מומלצים