שתף קטע נבחר

לפיד במאהל מחאה נגד התיקון לחוק גיוס החרדים: "ראש הממשלה נכנע לסחטנות"

מפלגת יש עתיד וארגונים אזרחיים לשוויון בנטל התכנסו מול הקריה כדי למחות על הכוונה להכניס תיקון שיעקר את חוק הגיוס. לפיד: "אם הבן שלי לא יתגייס - יעצרו אותו". יו"ר התאחדות הסטודנטים: "חלאס, אי אפשר ללכת אחורה"

 

 

לפיד, היום במאהל המחאה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
לפיד, היום במאהל המחאה(צילום: מוטי קמחי)

 

על רקע התיקון הצפוי לחוק הגיוס, שבפועל יסיר את הסנקציות על חרדים שלא יתגייסו לצה"ל וישנה את היעדים שנקבעו בכנסת הקודמת, הוקם הבוקר (יום ד') מאהל מאבק מול בסיס הקריה בתל אביב ובו נציגי ארגונים שונים שבהם הפורום לשוויון בנטל, התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות ומפלגת יש עתיד. הם נושאים שלטים שעליהם נכתב: "סטודנטים דורשים שוויון".

 

במקום נוכחים גם הח"כים עמר בר לב ומרב מיכאלי (המחנה הציוני) וסופה לנדבר (ישראל ביתנו). יו"ר יש עתיד יאיר לפיד: "יש פה כינוס יוצא דופן של ארגונים. בניגוד לשקר של הסנקציות הפליליות, מה שהם מבטלים עכשיו זה את העיקרון הפשוט של שוויון שאומר שאם הבן שלי לא יתגייס - יעצרו אותו. אבל אם יש מפלגה שיכולה לסחוט את הממשלה - את הילדים שלהם לא יעצרו. זה לא עניין של להיות נגד חרדים - אנחנו לא נגד חרדים. זה עניין של עיקרון יסודי לגמרי של שוויון".

 

לקראת ההצבעה הגורלית על תקציב המדינה ב-19 בנובמבר, מתכוונות המפלגות החרדיות לנצל את כוחן ולאיים שלא לתמוך בתקציב ללא שינוי בחוק הגיוס. על פי הפתרון שמוביל ראש הממשלה בנימין נתניהו והשרים איילת שקד ומשה יעלון, חוק הגיוס שיזמה יש עתיד יידחה בשש שנים.

 

"מאז חוק הגיוס יש עלייה של 40% מתגייסים ועלייה של 300% ביציאה לעבודה", הוסיף לפיד. "בשנה האחרונה אין שיח של פילוג. ראש הממשלה הצביע ארבע פעמים בעד החוק. ישב לידי והרים יד. בוגי יעלון הוא המפקד של החיילים האלה וגם הוא הרים יד, ועכשיו הם מבטלים כי צריך להעביר תקציב ולהיכנע לסחטנות. צריך לעצור את התקלה הזאת".

 

 

ח"כי המחנה הציוני - מרב מיכאלי, עמר בר לב ואייל בן ראובן ()
ח"כי המחנה הציוני - מרב מיכאלי, עמר בר לב ואייל בן ראובן
 

ח"כ סופה לנדבר, הבוקר מול הקריה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ח"כ סופה לנדבר, הבוקר מול הקריה(צילום: מוטי קמחי)

 

ח"כ בר-לב: "תוכנית גדעון שהמטכ"ל אימץ אתמול נגעה בהרבה דברים של התייעלות ואני מברך עליה, מלבד עניין מרכזי אחד - חיזוק הכוח הלוחם הסדיר של צה"ל. ביטול חוק הגיוס אומר דבר אחד: ויתור על גיוס חרדים והגברת הנטל על המשרתים האחרים". ח"כ מיכאלי הוסיפה: "אנחנו מאמינות בשוויון בפני החוק והשתתפות של כל המגזרים בכלכלה והחברה הישראלית, והממשלה הזאת עושה את ההפך המוחלט מכך".

 

ח"כ אלעזר שטרן הוסיף: "חלק מהפוליטיקאים החרדים אוהבים את הקהל שלהם שבוי, אחרת זה לא עובד. ראש הממשלה באישון לילה קם ומבטל את החוק. הוא יודע שהחוק טוב למדינת ישראל והקואליציה תישאר גם אם לא יבטלו אותו".

 

גם למחנה הציוני היה ייצוג, ויו"ר הסיעה, ח"כ מרב מיכאלי, אמרה: "אנחנו מאמינות בשיוויון בפני החוק והשתתפות של כל המגזרים בכלכלה והחברה הישראלית, והממשלה הזאת עושה את ההפך המוחלט מכך".

 

יו"ר התאחדות הסטודנטים, גלעד ארדיטי: "הסטודנטים בישראל הם גם המילואימניקים בישראל, זו כמעט הלימה מוחלטת. אנחנו פה היום כי אנחנו אומרים די. חלאס. אי אפשר ללכת אחורה. מבחינתנו זה מאבק אזרחי חברתי שבוער בנו. אנחנו לא באים בשם שום מפלגה. בכנסת האחרונה תמכו בחוק כל המפלגות הציוניות".

 

בראיון לאולפן ynet בשבוע שעבר התייחס ח"כ עפר שלח לנושא ואמר: "ראש הממשלה, שר הביטחון ושרת המשפטים עוקרים את הבסיס הערכי שעליו מונח צבא העם בישראל. הבג"ץ הראשון של החילוני שיגיד 'בתנאים האלה גם אני לא אתגייס' כבר בדרך".

 

ח"כ לנדבר אמרה הבוקר: "לא יכול להיות שבכנסת מקבלים חוקים, עושים צעד קדימה ואז שני צעדים אחורה. בימים כל כך קשים ראש הממשלה בחר לשרת רק את החרדים. לא יכול להיות שכניעה וסחטנות יעמדו לנגד עינינו. צריך ראש ממשלה חזק שמשרת אזרחים שיש להם חובות וזכויות שווים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ח"כ יאיר לפיד, הבוקר מול הקריה
צילום: מוטי קמחי
מומלצים