שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

אין ג'יפ ממוגן: לוחמים נשלחו לסיור בטנדר פיאט

סיורים בטנדר לא ממוגן, מחסום מפורק, ורק כמה בטונדות לצורכי הגנה. לוחמי התותחנים בגזרת קלקיליה מתריעים: "כל נהג יכול להטות את ההגה ולדרוס". צה"ל: "המעבר בשיפוץ, אמצעי הניוד נקבעים לפי הערכת מצב"

 

המעבר באזור קלקיליה (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
המעבר באזור קלקיליה(צילום: יואב זיתון)

"האם מישהו מחכה שפיגועי הדריסה יגיעו גם לכאן?". לוחמים בחיל התותחנים, שפועלים בגזרת קלקיליה, טוענים כי התנהלות הצבא בנוגע לתשתיות הפיזיות שקיבלו לצורך משימותיהם עלולה לסכן אותם. לפי עדויות שהגיעו לידי ynet, דווקא בשיאו של גל הטרור נאלצים הלוחמים לבצע סיור מבצעי בגזרה הנפיצה עם רכב צבאי "רך", שאינו ממוגן מאבנים. בנוסף מתריעים הלוחמים כי מחסום באזור פורק.

 

בעדויות של הלוחמים צוין כי הרכב ה"רך" - טנדר קטן מסוג פיאט - שימש אותם בשבועות האחרונים כמה פעמים לצורך סיוריהם המבצעיים. במשמרות אחרות סיירו הלוחמים בג'יפ, שגם הוא אינו ממוגן. "לפטרל ברכב 'רך' שאפילו אינו ממוגן מאבנים, רק יזמין השלכת אבנים לעברנו", קבלו הלוחמים. "זה נכון שאנחנו לא מסיירים בתוך חברון ולא נכנסים לקלקיליה, אבל מה יקרה אם נוקפץ להפרת סדר אלימה בגזרה באמצע משמרת?"

הטנדר הקטן שמשמש את הלוחמים (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
הטנדר הקטן שמשמש את הלוחמים(צילום: יואב זיתון)

בכך לא מסתיים הסיכון שאליו נחשפים הלוחמים. מחסום "צופים", שבו עוברים מדי יום פלסטינים רבים תחת פיקוח של החיילים, פורק באחרונה על ידי הצבא. בשטח הושארו כמה בטונדות, אולם הן אינן מספיקות להגנה עבור כל החיילים. סככת פח קטנה, שמיועדת לפלסטינים שממתינים למעבר, משמשת כעת את החיילים. התוצאה: החיילים במחסום עומדים שעות ארוכות במרכז הכביש, שבו עוברים כלי רכב של פלסטינים.

 

"להיות חשוף לפגעי מזג האוויר זה פחות מעניין אותם, מה שיותר גורם להם לחשוש הוא שכל נהג משאית או מכונית שעוברת שם יכול בשנייה להטות מעט את ההגה ימינה או שמאלה ולדרוס אותם", אמר קרוב משפחה של אחד הלוחמים.

 

הוא הוסיף כי "מחכים שפיגועי הדריסה מגזרות בית לחם, השומרון וחברון יגיעו גם לגזרת קלקיליה? עם כל הכבוד להערכות המצב בגזרה, בצבא תמיד אומרים שלפיגועים האלה של הדקירה והדריסה אין בכלל

מודיעין והתרעה, וזה נעשה על ידי מפגע בודד שמחפש הזדמנות, אז מאיפה הם יכולים להבטיח שהפיגוע הבא לא יתרחש ליד קלקיליה?"

 

שורה של פיגועים באזור  

יצוין כי בנקודה זו בגזרה נרשמו בשבועיים האחרונים כמה פיגועים שבאחד מהם נפצע אזרח ישראלי באורח קשה. הגזרה הספציפית, שבה טוענים הלוחמים לסכנה מיידית, נמצאת בקרבת מקום וסמוכה לקו התפר. גם בקו התפר התרחשו כמה פיגועים.

 

קלקיליה נחשבת לאחת הערים הפלסטיניות השקטות בגדה, אולם רק השבוע נחשפה בעיר תשתית גדולה של חמאס להוצאת פיגועים במימון עזה וקטאר. במבצע מיוחד של שב"כ וצה"ל נעצרו 24 אנשי ארגון הטרור.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "במעבר המדובר מתבצעות כרגע עבודות שיפוץ לשיפור התשתית המבצעית. העבודות צפויות להסתיים בחודשים הקרובים ובהתאם לכך התנאים ישופרו. בנוגע לאמצעי הניוד הגדודיים, הם נקבעים בהתאם להערכת מצב לאור האיומים ושיקולים מבצעיים". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב זיתון
המחסום פורק
צילום: יואב זיתון
מומלצים