שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  משבר בקואליציה: ועדת הכספים דוחה ההצבעות על התקציב
  דרמה בוועדת הכספים: ההצבעה על תקציב המדינה נדחתה למועד בלתי יודע, לאחר שחברי סיעת ש"ס הודיעו כי לא יגיעו להצבעה אם לא יתמלאו דרישותיהם התקציביות שעלותן הכוללת היא חצי מיליארד שקל. בנוסף, לא נפתרה המחלוקת סביב תקציב הביטחון

  משבר בקואליציה: המשך ההצבעות בוועדת הכספים לאישור תקציב המדינה לשנים 2015/16 נדחה הערב (ד') למועד בלתי ידוע, לאחר שש"ס אייימה שלא לתמוך בו אם לא ייענו דרישותיה התקציביות שעלותן הכוללת היא חצי מיליארד שקל. כמו כן, עדיין לא נפתרה המחלוקת סביב תקציב הביטחון לשנת 2016, סביב דרישת מערכת הביטחון להגדיל את התקציב שנקבע בהצעת התקציב המקורית. קרוב לוודאי שההצבעות יתחדשו רק לאחר שובו של ראש הממשלה בנימין נתניהו מארה"ב - וככל הנראה יחודשו הדיונים רק ביום ראשון.

   

  כתבות נוספות בנושא התקציב :

   

  חברי סיעת ש"ס הודיעו כי לא יגיעו להצבעה כל עוד לא ייענו שורה של דרישות תקציביות. ישיבה מיוחדת בעניין זה התקיימה בצהריים בהשתתפות מנכ"ל האוצר, מנכ"ל משרד ראש הממשלה וראש סיעת ש"ס אריה דרעי. לפי שעה, הצדדים לא הגיעו לסיכום כלשהו. ללא תמיכת חברי ש"ס לקואליציה לא יהיה רוב להעברת התקציב בוועדה. 

   

  צפו: גפני נועל את הישיבה על התקציב 

  צילום: איל קציר, דובר ועדת הכספים

  צילום: איל קציר, דובר ועדת הכספים

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  השר אריה דרעי אמר ליו"ר ועדת הכספים, משה גפני (יהדות התורה), כי עדיין לא הגיע להסכם עם ראש הממשלה בנוגע לדרישות התקציב. גפני השיב כי כל עוד האיום תלוי באוויר אין טעם לכנס את הוועדה.

   

  גפני, שהודיע על נעילת הישיבה מבלי שיקבע מועד לכינוסה מחדש, אמר כי "התבקש לדחות את המשך הישיבה לשעה 19:00-20:00 אבל אי אפשר למשוך את זה יותר". הוא הוסיף, כי "יתכן שיהיה צורך להמתין לשובו של ראש הממשלה נתניהו מארה"ב כדי ליישב את המחלוקת סביב תקציב הביטחון".

   

  עוד אמר גפני: "כרגע יש גם חילוקי דעות בתוך הקואליציה, שאני לא מעורב בהם, לגבי הסכמים שנחתמו בין 2 מפלגות". סגן שר האוצר, יצחק כהן, אמר ל-ynet כי מדובר במשבר סביב ההסכם עם ש"ס לגבי כספים קואליציוניים שמגיעים לה ולא ניתנו ובדרישתה למע"מ אפס על מים, תחבורה ציבורית וחשמל – שיעלו בסך הכל חצי מיליארד שקל.

   

  הקרב על תקציב הביטחון 

  הוועדה נתקלה לאורך כל היום בקשיים להעביר את תקציב המדינה לשנים 2015/16 שאמור לעלות לקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת. עוד לפני המשבר הנוכחי, היא נקלעה למבוי סתום בגלל מחלוקת על הנתח של הביטחון בתקציב 2016. המלכוד של הכנסת בעניין זה הוא קיומי. ללא הכרעה בסוגיית הביטחון לא יהיה ניתן לאשר את התקציב עד יום ד' הבא. ללא תקציב הכנסת מתפזרת והולכים לבחירות. 

  ועדת הכספים מצביעה על חוק ההסדרים, בשבוע שעבר (ארכיון) ()
  ועדת הכספים מצביעה על חוק ההסדרים, בשבוע שעבר (ארכיון)

  בשעות הערב שיגר יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין (ליכוד), מכתב זועם לראשי סיעות הקואליציה, בו מתח ביקורת קשה על דרך אישור התקציב: "לצערי אין לי אלא להצטרף לביקורת שלכם ושל יו"ר ועדת הכספים על האופן שבו מציגה הממשלה לכנסת את מסגרת תקציב הביטחון בהצעת חוק התקציב, כשבאופן מעשי היא איננה עומדת כאיש אחד מאחורי ההצעה, ונציגיה אשר אמונים על הביטחון אומרים כי היא איננה עונה על צורכי הביטחון של ישראל.

   

  "בדעתי להפיק מכאן לקחים בשיתוף עם יושבי ראש ועדות הכספים וחוץ ביטחון, לגבי התנהלות זו שתחילתה בהנחה מאוחרת של תקציב הביטחון על שולחן הועדה המשותפת וסופה במחזה לו אנו עדים בימים אלה. לקחים נוספים מתבקשים מהיחס שבין הסמכויות של ועדת הכספים לבין סמכויות הועדה המשותפת לתקציב הביטחון".עם זאת אדלשטיין דחה את דרישת ראשי סיעות האופוזיציה לעצור את ההצבעות על אישור התקציב.

   

  הוא הוסיף כי ליו"ר הכנסת אין סמכות לעכב את הדיונים וההצבעות בוועדת הכספים "כי לכולם ברורות המשמעויות של החריגה מהמועד שנקבע לאישור תקציב המדינה".

   

  בשעות הבוקר הבוקר יצאה הוועדה להפסקה ממושכת, אחרי שעתיים של ויכוחים סוערים ועקרים. היו"ר גפני דחה את דרישת הח"כים, בעיקר מהאופוזיציה, שלא לקיים את ההצבעות. גפני סירב וביקש לחדש את הישיבה אחר הצהרים, אולם כאמור בסופו של דבר נדחו ההצבעות. "אני יודע שאתם רוצים בחירות. אני לא, אבל בינתיים הביזיון גדול", אמר בבוקר.

   

  "המפתח בידי ראש הממשלה", אמר גפני. הוא העריך כי תקציב הביטחון יישאר בסך 56.1 מיליארד שקל כהצעת הממשלה המקורית, וכל הגדלה שתתבקש, לפי דרישת מערכת הביטחון, כ-7 מיליארד שקל, תינתן רק לאחר אישור תקציב המדינה המקורי בכנסת. זאת, בהעברות תקציביות מיוחדות שהאוצר יביא לאישור ועדת הכספים כפי שהוגדלו תקציבי הביטחון בשנים האחרונות בין תקציב לתקציב. 

   

  ועדת הכספים מוסמכת לאשר רק את המסגרת התקציבית של הביטחון, בעוד שחלוקתו לפי צרכי המערכת מטופלת בוועדה משותפת סגורה של ועדות חוץ וביטחון והכספים. הוועדה המשותפת קיבלה כמעט פה אחד את עמדת שר הביטחון שהסכום המוצע בהצעת התקציב הממשלתית לא עונה על צרכי הביטחון, והתנגדות חבריה מונעת בינתיים את אישור המסגרת בוועדת הכספים, מה שמעכב את אישור תקציב המדינה כולו.

   

  גפני דחה היום את הפשרה שהציע יו"ר הוועדה המשותפת ח"כ צחי הנגבי (ליכוד) לפיה הוא ינסה להגדיל את התקציב בין 3-7 מיליארד שקל במספר הסתייגויות שיגיש להצעת הממשלה. הנגבי ביקש שוועדת הכספים תאשר את ההסתייגויות ומליאת הכנסת תבחר את סכום התוספת הראוי. הוא הניח שהתוספת תמומן מהרזרבה והציע שהוועדה והמליאה יתייחסו לבעיה "לא בראייה מפלגתית כמו שאצלנו אין קואליציה ואופוזיציה".

   

  אבל חברי ועדת הכספים התקוממו. הם טענו שהשיטה הזאת "עושה צחוק מהמליאה והופכת אותה לבאסטה" או "מגמדת את ועדת הכספים לחותמת גומי" או אפילו "מהווה פארסה שלטונית ותקדים להגדלת תקציב המדינה בדלת האחורית". את גפני הזהירו – "בסוף אתה גם תאכל דגים סרוחים וגם תגורש מהעיר".

   

  אבל הנגבי הרגיע אותם בתקווה שנתניהו יוציא את הערמונים מהאש לאחר שובו ארצה. "גם הנסיעה של ראש הממשלה לארה"ב קשורה בתקציב הביטחון והאווירה משם משדרת אופטימיות. ההסתייגויות שלי הוגשו כדי לתת לח"כים כלי להגדלת התקציב כשראיתי שהממשלה לא מגיעה לעמק השווה, אבל אמשוך אותן אם נתניהו יכריע ואני מאמין שעד יום א' יהיו הכרעות".

   

  בהכנת הכתבה השתתפה רוני זינגר, "כלכליסט"


  פורסם לראשונה 11/11/2015 14:02

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים