שתף קטע נבחר

הכנסת הפילה את הצעת חוק דמי קיום הוגנים לחיילים בשירות סדיר

יממה אחרי שאישרו להעלות את שכרם, הפילו חברי הכנסת הצעת החוק של יש עתיד להעלות את דמי הקיום לחיילים בסדיר ב-700 שקל. למרות זאת טוען סגן שר הביטחון: "הקצבנו 600 מיליון שקל, נמצא דרך להגדיל את התשלום"

 

 

 

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

יום לאחר שחברי הכנסת אישרו להעלות את שכרם, הם הפילו בצהריים (יום ד') את הצעת החוק שיזמה יש עתיד להעלות את דמי הקיום לחיילים בשירות סדיר ב-700 שקלים. בעד ההצעה של ח"כ יעקב פרי (יש עתיד) הצביעו 38 חברי כנסת. נגדה הצביעו 48. ההצעה נפלה בתחילת השבוע גם בוועדת שרים לחקיקה.

 

הצעת החוק ביקשה להעלות את דמי הקיום, שגובהם כיום נע בין 539 ל-1,075 שקלים בחודש, ב-700 שקלים חדשים בשלוש פעימות שוות, זאת בצמוד להעלאה בשכר המינימום במשק. "העלאתם תאפשר למשרתים קיום סביר לאורך תקופת השירות, זאת ללא הסתמכות על ההורים או כניסה לחובות".

 

חברי הכנסת שהציעו את הצעת החוק ציינו כי "הצעה זו חשובה במיוחד בימים אלו, כאשר היקף ההשתמטות משירות סדיר הגיע לממדים נרחבים ביותר. הדבר ישמש כתגמול הולם לאוכלוסייה שאינה משתמטת וממלאת חובתה במסירות רבה". על ההצעה חתומים חברי הכנסת יעקב פרי, עפר שלח, יאיר לפיד, מיקי לוי, קארין אלהרר, חיליק בר ואבי דיכטר.

 

 

בתגובה להצעת החוק תקף סגן שר הביטחון אלי בן דהן את חברי האופוזיציה שהעלו אותה: " הרצון להיטיב עם חיילי צה"ל הוא רצון משותף לממשלת ישראל ככלל ולשר הביטחון ומשרד הביטחון בפרט. אני בעצמי, כאב לשני חיילים בשירות סדיר, שמח להודיע לכם כי ממשלת ישראל הקציבה למטרה זו 600 מיליוני שקל בזכות לחץ של הבית היהודי וכולנו. בימים אלה מכונס צוות מנכ"לים של משרדי הביטחון והאוצר כדי להגיע למתווה מוסכם שדרכו תשולם התוספת לחיילים,

אם דרך הגדלת הפיקדון או דרך הגדלת דמי הקיום. האופוזיציה יכולה להמשיך לדבר ואנחנו נבצע".

 

מוקדם יותר החלה מול בסיס הקריה בתל אביב מחאה של ארגונים חברתיים וחברי כנסת מהאופוזיציה נגד הכוונה להכניס תיקון לחוק הגיוס מהכנסת הקודמת, ולשוב ולאפשר למעשה לחרדים להשתמט מגיוס לא סנקציה פלילית או כלכלית.

 

במקום נכחו ח"כים מיש עתיד וכן עמר בר לב ומרב מיכאלי (המחנה הציוני) וסופה לנדבר (ישראל ביתנו). יו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמר "יש פה כינוס יוצא דופן של ארגונים. בניגוד לשקר של הסנקציות הפליליות, מה שהם מבטלים עכשיו זה את העיקרון הפשוט של שוויון שאומר שאם הבן שלי לא יתגייס - יעצרו אותו. אבל אם יש מפלגה שיכולה לסחוט את הממשלה - את הילדים שלהם לא יעצרו. זה לא עניין של להיות נגד חרדים - אנחנו לא נגד חרדים. זה עניין של עיקרון יסודי לגמרי של שוויון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
לא ללוחמים, כן לח"כים
צילום: רויטרס
מומלצים