שתף קטע נבחר

ח"כים מהבית היהודי יצאו מהמליאה - הקואליציה הפסידה בהצבעה

ניצחון שני לאופוזיציה תוך שבוע בהצבעות שמנוגדות למדיניות הממשלה: ח"כים מהבית היהודי ומכולנו יצאו מהמליאה במחאה, וההצעה שעל פיה עובד סוציאלי לא יטפל ביותר מ-60 משפחות בעת ובעונה אחת - עברה ברוב של 44 מול 42 מתנגדים

 

 

שוב ניצחון לאופוזיציה על הקואליציה במליאה: בהצבעה טרומית על חוק הגבלת תיקים לעובדים סוציאליים, שהגיש ח"כ מאיר כהן (יש עתיד), שר הרווחה לשעבר, אושרה ההצעה ברוב של 44 מול 42 מתנגדים. מדובר בניצחון שני השבוע לאופוזיציה שהצליחה להעביר חוק למרות התנגדות הממשלה.

 

ח"כ אלי אלאלוף (כולנו) נמנע בהצבעה. שני ח"כים מהבית היהודי יצאו מהמליאה: בצלאל סמוטריץ' ושולי מועלם. סמוטריץ' מסר כי עשה זאת במחאה על שהממשלה לא בונה בירושלים. בהמשך נמסר כי יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט לא יעניש את השניים, כיוון שיצאו כאות מחאה. עוד נמסר: "אם אין מדיניות ימנית של קואליציה ימנית, כל אחד יכול לעשות מה שירצה".

 

על פי הצעת החוק, עובד סוציאלי שתפקידו לטפל במשפחות לא יטפל ביותר מ-60 משפחות בעת ובעונה אחת.

 

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "כיום לא מעוגנת בחוק או בתקנון חלוקה של תיקים לפי רמת אינטנסיביות הטיפול בהם. לפיכך, ראוי שתהיה הגדרה כזו בחוק המוצע במטרה למקד את ההגבלה באופן שתיקים הדורשים טיפול אינטנסיבי יוגבלו, בעוד שתיקים שבהם נדרשת בקרה תקופתית בלבד לא יוגבלו. החלוקה לרמות מתבססת על דו"ח הועדה לבחינת מדיניות רווחת המשפחה בישראל.

 

"במבחן התוצאה מדובר בפתרון תקציבי ולא בפתרון מקצועי, אשר דומה בחלקו לשינויים שנעשו בארצות הברית. הגבלת התיקים תוביל לעבודה יותר יעילה ומקצועית של העובדים הסוציאליים ובכך תסייע לרווחת הציבור".

 

ח"כ כהן אמר: "העובדות והעובדים האלה קורסים. כשמכבי האש כיבו את השריפה בכרמל כל המדינה מחאה כפיים וקראו להם לוחמי האש. העו"סים הם הלוחמים בחזית החברתית בישראל ונתקלים יום יום במצבים הקשים ביותר".

 

ההצעה עברה למרות התנגדות ועדת השרים לענייני חקיקה. זו הפעם השנייה בה האופוזיציה מצליחה להעביר חוק למרות התנגדות הממשלה (ההצעה הקודמת הייתה של ח"כ קארין אלהרר), נוסף לכך שבשבוע שעבר הצליחה האופוזיציה להפיל הצעת חוק שזכתה לתמיכת הממשלה (ביטול חזקת הגיל הרך של ח"כ יואב קיש מהליכוד). לאחר ההצבעה נענש ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) כיוון שהצביע נגד עמדת הקואליציה, והוא הושעה לשלושה חודשים מוועדת החוץ והביטחון. בנוסף נמסר לו שהצעות חוק שיציע לא יועלו לוועדת השרים לענייני חקיקה עד תום מושב הכנסת הנוכחי. בהמשך התנצל יוגב - ובנט ביטל את עונשו.  

  

ההצעה תועבר לוועדת הכנסת שתכריע לגבי המשך הטיפול בה.

 

יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים, צפרא דוויק, אמרה בעקבות ההצבעה: "כנסת ישראל הצביעה היום אולי לראשונה בתולדותיה בעד האוכלוסיות החלשות, בעד העובדים הסוציאליים ובעד מדינת הרווחה. חוק זה ייתן כלים בידי העובדים הסוציאליים לתת שירות טוב ומיטיב לאוכלוסיות אותן הן משרתים, כפי שהם יודעים, אמונים ומחוייבים לתת, כפי שמגיע לכל אזרח במדינה". היא הביעה תקווה כי המשך החקיקה יתבצע בהתאם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים