שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  מכת חרב וגמרנו: 151 הוצאו להורג בסעודיה

  עלייה דרמטית במספר המוצאים להורג בממלכה - 151 מאז תחילת השנה, הנתון הכי גבוה מאז 1995. בדרך כלל ראשם נערף, סעודיה: "זה הומאני בדיוק כמו זריקות הרעל בארה"ב". מה גרם לנתון החריג?

  סעודיה הוציאה להורג השנה כבר 151 בני אדם לפחות - מספר המוצאים להורג הגדול ביותר בממלכה השמרנית מאז 1995. מדובר בנתון גבוה הרבה יותר מהממוצע השנתי של סעודיה בשנים האחרונות. בשנים קודמות מספר המוצאים להורג עלה רק במקרים נדירים על 90. כך עולה מנתונים של ארגון זכויות האדם "אמנסטי אינטרנשיונל".

   

  עוד חדשות בעולם :

   

  לא ברור לגמרי מה גרם לעלייה הדרמטית במספר המוצאים להורג, אבל ייתכן כי הדבר נובע ממינוים של שופטים חדשים, מה שאפשר לדון בתיקים שהתעכבו במשך זמן רב ושכעת התקבלה סוף סוף הכרעה בעניינם. פרשנים פוליטיים אומרים גם כי ייתכן שהנתון החריג נועד להפגין את קשיחותו של המשטר הסעודי על רקע המלחמות וחוסר היציבות במזרח התיכון, וכך להרתיע פעילי טרור ומורדים.

   

  סעודיה מדורגת בין חמש המדינות שמוציאות להורג יותר אנשים מכל השאר. בשנת 2014 היא ניצבה במקום השלישי, אחרי סין ואיראן ולפני עיראק וארה"ב. לפי דו"ח של אמנסטי מיולי השנה, אותן חמש מדינות היו גם אלה שהוציאו להורג הכי הרבה בני אדם בששת החודשים הראשונים של 2015. הפעם האחרונה שבה סעודיה הוציאה להורג יותר מ-150 איש בשנה הייתה כשהיא הוציאה להורג 192 בני אדם ב-1995.

   

  תומכי עונש המוות בסעודיה טוענים כי עריפת הראשים של המוצאים להורג, בדרך כלל במכת חרב בודדה, הומנית בדיוק כמו זריקות הרעל הקטלניות שבאמצעותן מוציאים להורג בחלק מהמקרים בארה"ב. הם מגנים את ההשוואה שעושים בין ההוצאה להורג של פושעים מורשעים לבין ההוצאות להורג ללא משפט של חטופים על-ידי ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש).

   

  ארגון "אמנסטי" מצדו טוען כי עונש המוות מיושם נגד זרים בסעודיה באופן לא פרופורציונלי. מתוך 63 בני אדם שהוצאו להורג השנה

  בעקבות הרשעה בעבירות סמים, 45 היו אזרחים זרים. מספרם הכולל של האזרחים הזרים שהוצאו להורג השנה עומד לפי שעה על 71.

   

  לפי "אמנסטי", אזרחים זרים – בעיקר עובדים זרים ממדינות עניות – פגיעים במיוחד לחוק הסעודי, משום שלעתים קרובות הם אינם יודעים ערבית ואינם זוכים לתרגום הולם בבית המשפט. סעודיה מצדה טוענת כי היא מנהלת לכל הנאשמים משפט הוגן.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  הכעבה במכה. זרים נהרגים יותר
  צילום: רויטרס
  מומלצים