שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

עימותים בחברון לאחר הלוויית קרוב המשפחה שחוסל בבית החולים

מקורות פלסטיניים מדווחים על פצוע קשה בסיום ההלוויה של קרוב משפחתו של עזאם שלאלדה שנלכד במבצע פשיטה בבית החולים "אל-אהלי". במקביל, התקבל דיווח על פיגוע דקירה באזור תפוח, אך לא נמצאה זירה

 

עימותים קשים החלו בצהריים (ה') לאחר הלווייתו של עבדאללה שלאלדה, בן דודו של עזאם שלאלדה, שנלכד במבצע של הימ"מ, צה"ל והשב"כ בבית החולים "אל-אהלי" בחברון. מקורות פלסטיניים מדווחים על פצוע קשה בעימותים. במקביל, אחר הצהריים התקבל דיווח על פיגוע דקירה באזור מגדלים על הכביש שבין צומת אלון לצומת תפוח. כוחות סרקו ולא מצאו כלום בשטח לפי שעה.

 

מוקדם יותר הוזעקו כוחות צה"ל בעקבות דיווח על פלסטיני חמוש בסכין שניסה לפגוע בעמדת צה"ל ליד קבר רחל. הוא נמלט ונסיבות האירוע נבדקות.

 

לוחם ימ"מ מחופש ליולדת על כיסא גלגלים וסביבו לוחמים שהתחפשו לקרובי המשפחה ערכו הלילה מבצע מעצרים בבית החולים "אל-אהלי" בחברון, ובו נלכד שלאלדה שדקר ופצע באורח בינוני ישראלי ליד ההתנחלות מיצד בחודש שעבר. במהלך המבצע נורה ונהרג קרוב משפחתו שתקף את הכוח.

מנהל בית החולים ג'יהאד שוואר טען לאחר המבצע כי לא ידע שהוא מטפל במחבל: "אני לא ידעתי ואף אחד לא אמר לי שהאדם הזה היה מבוקש. זה לא התפקיד שלי. מה שידעתי הוא שמדובר באדם שנפצע במהלך מסיק זיתים, זה מה שאמרו לנו. אנחנו לא שואלים שאלות כאלה כי אז ישאלו אותנו למה אנחנו שואלים. אנחנו רק יודעים לטפל במי שמביאים לנו".

 

המנהל שוואר ציין כי נלקחה בחשבון האפשרות שצה"ל יכול להיכנס לבית החולים ולעצור את מי שהוא רוצה, אולם גם הם לא שיערו שזה יתבצע בצורה כזאת. "אנחנו מגנים בתוקף את הפשיטה, זו הפרה של החוק הבינלאומי", אמר המנהל. "זה אירוע גדול. אני יכול להבין מישהו שיכול לבוא ויבצע מעצר בכוח הנשק אבל לא שיהרוג מישהו בתוך בית החולים. האנשים שלנו נבהלו מאוד מכיוון שהם (הישראלים) יכולים להיכנס מתי שהם רוצים. אין לנו ביטחון גם בתוך בתי החולים". שוואר הוסיף כי סרטוני האבטחה נמסרו למנגנוני הביטחון הפלסטיניים.

 

בבית החולים בחברון שרר מתח רב אחרי פשיטת המסתערבים. בני חמולת שלאלדה הגיעו למקום כדי לקבל את גופתו של עבדאללה, בן דודו של המחבל שנהרג באירוע, והלווייתו התקיימה בצהריים בנוכחות עשרות מבני המשפחות, שקראו קריאות הלל לשהיד. בחמאס ציינו כי ההרוג היה פעיל בארגון. במשפחתו טענו כי מדובר בהוצאה להורג, אולם הם הודו כי עבדאללה ניסה להיאבק בחיילים בשעה שהבין כי הם מנסים לעצור את בן דודו. שר הבריאות הפלסטיני ג'וואד עוואד ציין כי הפשיטה היא הוכחה שישראל לא מייחסת חשיבות לחוקים בינלאומיים. גם הוא כינה את האירוע הוצאה להורג.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מדברים תקשורת
ארכיון
צילום: מדברים תקשורת
מומלצים