שתף קטע נבחר

המסלול השתנה, המטיילת נפלה. מה הפיצוי?

קבוצת חברים יצאה לטיול בנגב עם מדריך, שהחליט לגוון את המסלול הצעדה. אלא שהנתיב החדש לא היה בטוח, וזה יעלה לו 48 אלף שקל

בית משפט השלום בירושלים חייב לאחרונה מדריך טיולים ואת חברת הביטוח שלו לשלם כ-48 אלף שקל למטיילת ששברה את ידה במהלך סיור בנגב. השופטת ענת זינגר קבעה שהמדריך התרשל בכך שסטה מהמסלול המסומן.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

זה כמה שנים נוהגת קבוצה של כ-30 חברים וחברות לצאת לטיולים מאורגנים ברחבי הארץ. באחד מטיוליה ב-2010 שכרה הקבוצה את שירותיו של המדריך, שלקח אותה למסלול בקניון עדה ברמת סירה שבנגב. הקבוצה הלכה במסלול מסומן עד שסטתה ממנו והחלה לרדת בירידה תלולה. בשלב זה איבדה המטיילת את שיווי משקלה, נפלה ושברה את פרק כף יד ימין.

 

בדצמבר 2012 היא פנתה לבית המשפט ותבעה פיצויים מהמדריך וחברת הביטוח שלו, "מגדל". לטענתה הוא התרשל כאשר סטה מהמסלול המסומן, ולקח את הקבוצה לירידה מסוכנת מתוך מטרה "לעבור למסלול מעניין יותר".

 

מנגד טען המדריך שלקח את הקבוצה למסלול המותאם לצרכיה, וסיפר כי לא ייתכן שסטה ממנו, מכיוון שלמעשה קיים רק שביל אחד אפשרי. לדבריו מדובר במסלול לא מסוכן המאושר על ידי משרד החינוך לתלמידים החל מכיתה ז'. הוא הוסיף שהקבוצה הייתה מרוצה מאוד מתפקודו, ואף שכרה את שירותיו פעם נוספת מאז אותו טיול.

 

השופטת ענת זינגר התרשמה מעדותם של מטיילים אחרים, ובצירוף התמונות מהמסלול הגיעה למסקנה שהמדריך אכן סטה מהמסלול המסומן. בנוסף היא ציינה שהמדריך לא הוכיח שלא הייתה לקבוצה אפשרות לבחור בדרך אחרת מזו שבחר.

 

נקבע שהוא התרשל בכך שהנחה את הקבוצה לצעוד דרך ירידה תלולה שאינה מתאימה לקבוצה של אנשים בגילאים 40 עד 60.

 

עם זאת, השופטת הסכימה לייחס לתובעת אחריות בשיעור 10% לנפילתה, כיוון שלא הייתה זהירה מספיק ולא התאימה את הליכתה לשטח שאליו נקלעה, בניגוד למטיילים אחרים שירדו על ישבנם כדי לא ליפול.

 

לבסוף, הורתה השופטת למדריך ולחברת "מגדל" לפצות את האישה ב-48,250 שקל על הפסדי שכר וכאב וסבל. בנוסף נקבע כי הנתבעים ישלמו לתובעת הוצאות המשפט ושכר טרחת עו"ד בסך 10,000 שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעת: עו"ד חיים שטינמץ
  • ב"כ הנתבעים: עו"ד יריב מדר
  • עו"ד גלית שאבי וינמן עוסקת בדיני נזיקין
  • הכותבת לא ייצגה בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים