שתף קטע נבחר

דרעי יקבל מע"מ 0 בתחבורה, אבל לא מיידית

מסתמן שהושג פתרון למכשול האחרון בדרך לאישור תקציב המדינה לאחר שהושגו הסכמות בין שר האוצר כחלון לשר דרעי בסוגיית מע"מ אפס לתחבורה ציבורית. עם זאת, ועדה תקבע את אופן יישום המהלך. תקציב הביטחון, שיעמוד על כ-60 מיליארד שקל, מובא לאישור ועדת חוץ וביטחון

תקציב המדינה בדרך לאישור: שר האוצר משה כחלון ושר הפריפריה, הנגב והגליל אריה דרעי השיגו הסכמות בנוגע לדרישת ש"ס להחיל מע"מ 0 על תחבורה ציבורית והנחה במים וחשמל למעוטי יכולת. בכך הוסר המכשול האחרון בדרך לאישור תקציב המדינה ומאוחר יותר אישרה הממשלה את ההחלטה.

 

 

לפי הסיכום, המהלך לא ייושם באופן מיידי ואופן היישום ייקבע בוועדה שתוקם. ככל הנראה, דרעי לא יקבל את מבוקשו על מע"מ 0 על מוצרי מזון. "אני שמח שההחלטה התקבלה. אלה מוצרי יסוד בסיסיים ביותר. החלטה תטיב בעיקר עם האוכלוסיות החלשות".

 

בנוסף, בעקבות ההסכמים הקואליציוניים נוצר גירעון בתקציב שמחייב קיצוץ רוחבי של 0.7 אחוז בתקציבי כל משרדי הממשלה למעט חריגים שגם אותו אישרה הממשלה.

 

עם זאת, המשבר עדיין לא תם. ההצבעה בוועדת הכספים על התקציב לשנת 2016 הופסקה לאחר ששרי הבית היהודי תבעו ליישם לאלתר את צמצום מספר התלמידים בכיתה ואיימו כי יצביעו נגד התקציב. מאוחר יותר אישרה הממשלה פה אחד את המתווה להקטנת כיתות, שלפיו הרף העליון למספר תלמידים בכיתה הוא 34 תלמידים ובתוך 5 שנים כל כיתות בתי הספר היסודיים יכילו עד 34 תלמידים בלבד.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בהתייחסותו לנושא בישיבת הממשלה כי "העברתי יותר מתריסר תקציבים כראש ממשלה ושר אוצר, ולכן היום הזה הוא אירוע חריג כי באף אחד מהמקרים האלו לא זכור לי שהגענו לרגע שהגענו אליו היום, שיש הסכמה בין שר הביטחון ושר האוצר יחד עם משרד ראש הממשלה. מה שיש פה זה נתיב של התעצמות והתייעלות של צה"ל".

 

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון אמר כי "יש פה גם הסכמה לגבי תקציב 2016, וגם מתווה תקציבי לתוכנית רב-שנתית בהסכמה ולא בכפייה של ועדה חיצונית. משרד הביטחון וצה"ל עובדים על תוכנית ורפורמות שיובאו לאישור הקבינט בשבועות הקרובים. היא כוללת המון רפורמות כתוצאה משינוי באיומים".

 

שר האוצר כחלון פנה לאנשי מערכת הביטחון ואמר כי "זו עבודה של הרבה לילות, הרבה ימים, אבל ברוך השם הוצאנו מתחת ידינו את ההסכם הטוב ביותר עבורכם, שיפנה אתכם באמת לעסוק בהגנה על הארץ ולמשימות החשובות והקשות שיש לכם, ולא לחזר על פתחם של פוליטיקאים לעוד כסף ולהיות מוטרדים אם יש כסף לאימונים. מצד שני, לא זנחנו את הנושאים החברתיים והצמיחה של הנשק".

  

במקביל, תקציב הביטחון לשנת 2016 אושר בוועדת חוץ וביטחון ברוב של שמונה תומכים מול ארבעה מתנגדים. לפי ההחלטה, התקציב יעמוד על 56.1 מיליארד שקל, שאליהם יתווספו במהלך השנה עוד שלושה מיליארד שקל ומיליארד נוסף בגין התייקרות.

 

התקציב עומד בשנה הנוכחית (2015) על 57 מיליארד שקל. עוד סוכם על המתווה שיקיים הצבא ובו בין היתר לא יוחל מודל לוקר לפנסיה אלא המודל שבנה ראש אגף כוח אדם. עם זאת במשרד הביטחון טוענים היום כי העלייה בתקציב גדולה יותר והוא יעמוד על 60 מיליארד שקל.

 

לצד אישור העלאת תקציב הביטחון, נקבע עוד כי התקציב נסגר לחמש שנים, וילך ויעלה בצמידות למדד החל מ-59 מיליארד שקל. עוד נקבע כי בכל שנה יאוזרחו 32 תקנים צבאיים והכוונה לתקני משפטנים, מהנדסים וכלכלנים.

 

צבי לביא השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיל סלמן
קיבל את רצונו. דרעי
צילום: אמיל סלמן
מומלצים