שתף קטע נבחר

אחד פוצץ את עצמו, שני שכר מכונית. אחים צרפתיים במחבלים, מצוד אחר אחד מהם

העיתון האמריקני "וושינגטון פוסט" דיווח ששני אחים צרפתיים שגרו בבלגיה השתתפו במתקפת הטרור בפריז, וסוכנות הידיעות הצרפתית דיווחה על שלושה אחים, שייתכן שאחד מהם בחיים ומתנהל אחריו מצוד. משטרת צרפת פרסמה תמונה של האח - סלאח עבד אסלאם - ומסרה שהוא חמוש ומסוכן

מבוקש. סאלח עבד אסלאם ()
מבוקש. סאלח עבד אסלאם

 

העיתון "וושינגטון פוסט" פרסם היום (יום א') את שמותיהם של שלושה מחבלים שהשתתפו במתקפת הטרור המשולבת בפריז: האחים הצרפתים איברהים וסלאח עבד אסלאם ובילאל חאדפי שמוצאו אינו ידוע לפי שעה. הדיווח של העיתון האמריקני התבסס על גורם מודיעין אירופאי שמעורה בחקירת הפיגועים בפריז. לפי העיתון, כל שלושת המחבלים התגוררו בבלגיה. עוד דווח שאחד מהאחים עבד אסלאם שימש כמחבל מתאבד והשני היה איש לוגיסטיקה ששכר את אחד מכלי הרכב ששימשו את המחבלים בפריז. סוכנות הידיעות הצרפתית דיווחה ששלושה אחים השתתפו בפיגועים בפריז ושייתכן שאחד מהם עדיין בחיים ומתנהל אחריו מצוד.

 

עוד כתבות מעניינות בדף הפייסבוק של דסק החוץ

חממת טרור בלגית: ג'יהאדיסטים, כיסוי ראש ונשק

 

המשטרה הצרפתית פרסמה את תמונתו של האח סלאח עבד אסלאם, מסרה שהוא חשוד במעורבות בפיגועים ושהוא "מסוכן" ושהוצא צו מעצר בינלאומי נגדו. בהודעת המשטרה הצרפתית נכתב שעבד אסלאם נולד בבריסל ב-15 בספטמבר 1989 (בן 26), גובהו 1.75 מטרים וצבע עיניו חום. "אם יש בידיכם מידע שיעזור באיתורו צרו קשר באופן מיידי". המשטרה הצרפתית גם אישרה שסלאח מחזיק באזרחות צרפתית. מניין ההרוגים בפיגועים עלה ל-132 לאחר ששלושה בני אדם מתו מפצעיהם בבתי החולים.

 

 

כמה מהמחבלים הגיעו מבלגיה. ניידת משטרה בבריסל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
כמה מהמחבלים הגיעו מבלגיה. ניידת משטרה בבריסל(צילום: AFP)
 

הרשויות הצרפתיות מסרו שהם זיהו את אחד המחבלים המתאבדים באצטדיון הלאומי סטאד דה פראנס ומחבל נוסף שתקף מסעדה במרכז פריז. אחד מהם בן 20 והשני בן 31. שניהם אזרחי צרפת שחיים בבלגיה. מחבל שלישי שזהותו פורסמה כבר אתמול הוא עומאר איסמעיל מוסטאפי, בן 29, שנולד בפריז והתגורר בפרבר העני קורקורון. מוסטאפי נהרג בפיגוע בתיאטרון בטקלאן.

 

מוקדם יותר דיווחה רשות השידור הבלגית RTBF מפי התביעה הכללית במדינה ששניים מהמחבלים שהיו מעורבים בפיגועים בבירת צרפת ביום שישי בערב הגיעו מבריסל.  

 

התביעה בבלגיה מסרה ששניים מהמחבלים בפריז היו אזרחי צרפת שהתגוררו בבריסל וששתיים מהמכוניות שבהן השתמשו המחבלים נשכרו בתחילת השבוע בבלגיה - מכונית אחת נמצאה ליד תיאטרון בטקלאן, שבו נרצחו לפחות 89 בני אדם במהלך הופעה של להקת רוק כבד אמריקנית, ומכונית נוספת נמצאה ליד בית הקברות פר לשז' בצפון פריז.

 

אחד המחבלים התגורר בפרבר של בריסל. מולנבק (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אחד המחבלים התגורר בפרבר של בריסל. מולנבק(צילום: AFP)

גורם בלגי סיפר לסוכנות הידיעות AP שצוות חקירה צרפתי-בלגי הוקם לחקירת הקשרים של בריסל לפיגועי הטרור בפריז. הוא הוסיף שצוות חקירה צרפתי כבר הגיע לבריסל במסגרת המאמץ המשותף לאתר את האנשים שעומדים מאחורי מתקפת הטרור שבה נרצחו 129 בני אדם. לדבריו, אחד המחבלים התגורר בפרבר מולנבק שבבריסל, שנחשב למוקד משיכה לגורמים איסלאמיסטיים קיצוניים ושבה התגוררו ג'יהאדיסטים שיצאו להילחם בסוריה.

 

שר הפנים הצרפתי ברנאר קזנוב נפגש עם עמיתו הבלגי ומסר פרטים נוספים על מתקפת הטרור שטלטלה את ארצו ואת העולם. "החקירה תראה שההתקפות בפריז תוכננו מראש על ידי קבוצה של אנשים שבסיסם היה בבלגיה ושקיבלו עזרה מסייענים בצרפת", אמר קזנוב. "יש צורך בשיתוף פעולה בין השירותים הצרפתיים והבלגיים משום שאלה בבלגיה שתכננו את התקיפות לא היו ידועים לשירותי המודיעין הצרפתיים.

  

בלגיה - אחת מיצואניות הג'יהאדיסטים הגדולות באירופה

אתמול והיום עצרה בלגיה שבעה חשודים במעורבות בפיגועים, אבל זו הפעם הראשונה שהיא מאשרת שגם בין המחבלים עצמם היו שני בלגים. בלגיה היא אחת מיצואניות הג'יהאדיסטים הגדולות באירופה - מאות מוסלמים נסעו ממנה בשנים האחרונות לסוריה ולעיראק ועברו שם הכשרה ג'יהאדיסטית אצל ארגוני טרור. לאחר מכן, רבים מהם שבו לבלגיה.

 

על פי שירותי המודיעין הבלגיים, הם הצליחו לזהות באחרונה 494 ג'יהאדיסטים בלגים: 272 שנסעו לסוריה או לעיראק, 75 שהוכרזו מתים, 134 שחזרו למדינה ו-13 שעושים את דרכם אליה.  אחד הדברים המדהימים הוא שבלגיה, אף שחיזקה את החקיקה נגד טרור וחיסלה ערוצים לגיוס טרוריסטים ותאי טרור מאז שנות ה-90, עדיין נותרה מקום מקלט יחסית בטוח לג'יהאדיסטים.

 

"אירופה הפכה למקום בלי גבול ולכן זה טבעי שמתכנני הפיגועים ניצלו את זה. אבל אנחנו צריכים לוודא שאנחנו לא נשארים עדיין בסיס לאלה שיוצאים לבצע מלחמה באירופה", אמר ראש העיר בריסל איב מאייר.

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מחבל נוסף שזוהה כאמור מוקדם יותר הוא אזרח צרפת עומאר איסמעיל מוסטאפי. התובע הצרפתי פרנסואה מולן מסר כי למוסטאפי יש עבר פלילי של עבירות רכוש בין השנים 2010-2004, אך הוא מעולם לא ריצה עונש מאסר. בשנת 2010 עלה מוסטאפי על הרדאד של הרשויות בשל חשד למעורבות בפעולות טרור, אך הוא מעולם לא נחקר. שוטרים עצרו את אביו ואחיו של מוסטאפי וערכו אמש חיפוש בבתיהם. האח, בן 34, הסגיר את עצמו לאחר ששמע שמוסטאפי היה מעורב במתקפת הטרור הרצחנית.

 

חוזרים לשגרה: המוזיאונים בפריז ייפתחו מחר מחדש

הרשויות בצרפת מצאו דרכון סורי באחת מזירות הפיגועים בפריז של אדם בשם אחמד אל-מוחמד, בן 25, וכרגע הוא מוגדר חשוד במעורבות בפיגועים הרצחניים בבירה הצרפתית. העיתון הסרבי "בליץ'" דיווח שאל-מוחמד נכנס לסרביה ב-7 באוקטובר לאחר שארבעה ימים קודם לכן עבר באי היווני לרוס. העיתון הוסיף כי גורמי הביטחון הצרפתיים ביקשו את עזרת הסרבים באיתור אל-מוחמד, שבשלב מסוים תועדה כניסתו בעיר הסרבית פרסבו. העיתון היווני "פרוטותנה" דיווח שאל-מוחמד נסע ביחד עם אדם נוסף, מוחמד אל-מוחמד, ופרסם תמונות שמציגות לכאורה את מסמכי הנסיעה שלהם. לפי שעה, דיווחים אלה לא אומתו. 

 

ראש ממשלת צרפת מנואל ואלס העריך שבשעות הקרובות יסתיים תהליך זיהוי של 129 קורבנות מתקפת הטרור של ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש) בפריז. לדבריו, עד כה זוהו 103 גופות. הנשיא פרנסואה הולנד הודיע על הארכת מצב החירום במדינה בשלושה חודשים. כל הארכה של מצב חירום בצרפת נדרשת לאישור של הפרלמנט. לפי שעה מוצבים ברחובות פריז כעשרת אלפים חיילים. למרות מצב החירום, נראה שהצרפתים חוזרים אט אט לשגרה. משרד התרבות הודיע שהמוזיאונים כי מחר ייפתחו מחדש המוזיאונים ומוסדות התרבות בעיר הבירה.

 

אם יש מישהו שכנראה לא הופתע ממתקפת הטרור בפריז זו בגדד. המודיעין העיראקי מסר כי יממה לפני שהפיגועים בפריז יצאו לפועל העבירה ממשלת עיראק התראה על תקיפה מיידית של דאעש לידי המדינות שמשתתפות בקואליציה נגד ארגון הטרור הסוני.

 

המודיעין העיראקי מסר שמנהיג דאעש, אבו בכר אל-בגדדי, הורה לבצע תקיפה נגד מדינות הקואליציה שנלחמות בארגונו בסוריה ובעיראק וכן נגד איראן ורוסיה "באמצעות הפצצות או התנקשויות או לקיחת בני ערובה בימים הקרובים".

 

שישה גורמי מודיעין עיראקיים איששו את המידע על המסר שהועבר למדינות הקואליציה, וארבעה מהם אמרו שהם הזהירו את צרפת במיוחד מפני התקפה פוטנציאלית.


פורסם לראשונה 15/11/2015 16:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האחים הצרפתיים התגוררו בבריסל. סאלח עבד אסלאם
מומלצים