שתף קטע נבחר

סיפור הפרברים: דאעש מכה בלב אירופה

בין המוסלמים בצרפת שרוצים רק לחיות את חייהם בשקט ולברוח מהעוני בארצות המוצא שלהם, מסתובבים אלפי צעירים מתוסכלים, עניים, בורים, מובטלים ומשועממים שסובלים מתסכול ומריקנות. הם מקנאים ברמת החיים הגבוהה של הצרפתים והאינטרנט חושף אותם ל"מדינה האיסלאמית", שמציעה להם למלא את הריקנות בהצטרפות לארגון השואף לשלוט בעולם כולו

יש רובעים שאליהם חוששת המשטרה הצרפתית להיכנס. מוחמד מראח, המחבל מטולוז (צילום: AFP) (צילום: AFP)
יש רובעים שאליהם חוששת המשטרה הצרפתית להיכנס. מוחמד מראח, המחבל מטולוז(צילום: AFP)

 

השבוע שלח תמנון "המדינה האיסלאמית" (דאעש) את זרועותיו לסיני, לביירות ולפריז. הקשר בין כל הפיגועים הקשים הוא "המדינה האיסלאמית": לפני כשבועיים נהרגו 224 נוסעי המטוס הרוסי בפיגוע בשמי סיני, לפני כמה ימים מתו כ-45 בני אדם בפיצוץ של מחבלים מתאבדים בלב הדאחייה, הפרבר הדרומי השיעי של ביירות, וביום שישי בערב נרצחו כ-150 בני אדם בלב פריז במתקפת טרור משולבת. הגורם המשותף לשלוש מטרות הפיגועים הוא שכולם מעורבים במלחמה נגד דאעש - צרפת ורוסיה באוויר וחיזבאללה השיעי בקרקע לצד משטרו של בשאר אסד הסורי.

 

עוד כתבות מעניינות בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

דאעש איים באחרונה כי יבצע פיגועים גם על אדמת רוסיה. אם לא יגיבו המעצמות במהירות ובחוזקה, תמשיך סדרת הפיגועים במקומות נוספים בכל העולם, במיוחד במדינות המעורבות בקואליציה נגד דאעש.

 

צריך להודות באמת הכואבת - דאעש הוא ארגון בעל תאים פעילים ורדומים בשלוש יבשות: במזרח התיכון, באפריקה (לוב ומרכז אפריקה) ובאירופה. דאעש מפעיל טרור בינלאומי ואין כעת מקום בטוח עלי אדמות. מדוע סימן דאעש דווקא את צרפת?

 

תשתית בפריז

לפיגוע בסדר גודל כזה חייבת להיות תשתית מתאימה, החל מבתים ללינה ומזון וכלה במחסני נשק סודיים. כל צרפתי יודע היכן תשתית זו נמצאת - ברובעים המוסלמיים שאליהם חוששת המשטרה להיכנס. רובע סן-דני שבו ממוקם אצטדיון סטאד דה פראנס שלידו בוצע אחד הפיגועים הוא בעל רוב מוסלמי וכל מי שמטייל בו או ברובעים אחרים בצפון פריז יחוש כאילו הוא מבקר בביירות: שלטים בערבית, אוכל חלאל (כשר למוסלמים), רוב האוכלוסייה מדברת ערבית ומעט מאוד שוטרים (בניגוד לשאר חלקי פריז). במידה רבה ניתן לקבוע כי הכתובת הייתה על הקיר.

 

בין המוסלמים בצרפת שרוצים רק לחיות את חייהם בשקט ולברוח מהעוני בארצות המוצא שלהם, מסתובבים אלפי צעירים מתוסכלים, עניים, בורים, מובטלים ומשועממים. הם סובלים מתסכול ומריקנות. הם מקנאים ברמת החיים הגבוהה של הצרפתים שלה הם עדים בכל יום. האינטרנט חושף אותם ל"מדינה האיסלאמית" המציעה להם למלא את הריקנות בפורקן מידי לתסכול: מנחיתות לעליונות, מעבר מאפסות מוחלטת להצטרפות לארגון השואף לשלוט בעולם כולו. הקבוצה השנייה של מתנדבים פוטנציאלים מצוי בקמפוסים של האוניברסיטאות, שם גוברת כל יום ההסתה הפרועה נגד המערב ה"כובש" וה"אימפריאליסטי".

 

אחד ממעוזי ארגון הטרור. אנשי דאעש באל-רקה הסורית (צילום: AP) (צילום: AP)
אחד ממעוזי ארגון הטרור. אנשי דאעש באל-רקה הסורית(צילום: AP)
רבים ממתנדבי דאעש הם אותם סטודנטים שחגגו בעשור הקודם את פיגועי 11 בספטמבר או אחרים שהפגינו נגד המלחמה של ארצות הברית בעיראק. האווירה האנטי-מערבית (שהיא גם אנטי-ישראלית) מגובה בתמיכה של השמאל הסוציאליסטי וגורמים אנרכיסטיים לא רק באוניברסיטאות צרפתיות אלא בכל אירופה ואפילו בארה"ב. הממשלות מעלימות עין בתירוץ של "חופש הביטוי". ישראלים רבים המגיעים לאוניברסיטאות זרות המומים מכך. הקבוצה השלישית של מתנדבי דאעש הם צעירים מוסלמים בעלי השכלה דלה, המושפעים מדבריהם של דרשנים קיצוניים במסגדים, שממשלות אירופה אפשרו להם להטיף בחופשיות במשך שנים ארוכות. הזנחה היא מילת מפתח להבנת המצב הנוכחי.

 

הזנחת סוריה

מתקפת הטרור בפריז היא ללא ספק תוצאה של ההזנחה של סוריה ועיראק במשך ארבע שנים. ארגון דאעש אינו מנסה להסתיר את הזוועות שהוא מחולל בשטחי שליטתו ומפרסם סרטונים מחרידים של הוצאות להורג והעולם ממשיך לשתוק. הכוח הרב שבידי צבאות נאט"ו וארה"ב עולה לאין שיעור על יכולות "המדינה האיסלאמית", אך הוא אינו מנוצל על מנת לחסל אחת ולתמיד את המפלצת שנוצרה בעיראק ובסוריה. הקלות הבלתי נסבלת של חיסול "ג'ון הג'יהאדיסט" על ידי מל"ט בכיכר הראשית של העיר אל-רקה מעוררת שאלות רבות, בהן: מדוע חיכו לכך שנה שלמה? מדוע לא נכבשות קודם כל שתי הבירות של דאעש, מוסול בעיראק ואל-רקה בסוריה?

 

צבאות נאט"ו וארה"ב יותר חזקים מדאעש, אבל לא מנצלים את כוחם נגד דאעש. אובמה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
צבאות נאט"ו וארה"ב יותר חזקים מדאעש, אבל לא מנצלים את כוחם נגד דאעש. אובמה(צילום: רויטרס)
התוצאה של היעדר פתרון מהיר לדאעש הוא יצירת אשליה בקרב תומכי הג'יהאד בעולם כולו, כי הפעם, בניגוד לאוסמה בן לאדן וארגוני הג'יהאד העולמי שנכשלו בעבר, "המדינה האיסלאמית" היא סיפור הצלחה והיא עתידה לחדש את החליפות המוסלמית האדירה של ימי הביניים.

 

חשבון פתוח עם צרפת

לפני כ-1,300 שנה היו אלה אבירים צרפתיים שבלמו את הפלישה המוסלמית לאירופה. האימפריה המוסלמית השתרעה אז מספרד ועד הודו. כעבור כ-400 שנה כבשו הצלבנים הנוצרים, רובם דוברי צרפתית, את ירושלים ושלטו בה כמעט מאה שנה. אמנם "ממלכת הצלבנים" חוסלה מזמן, אך האתר הרשמי של דאעש מתגאה ב"התקפה על הצלבנים הצרפתים ב-2 לחודש צפר 1437 (תאריך הפיגוע לפי הספירה המוסלמית)". לפי נטילת האחריות של הארגון, "הפעולה הביאה את הפחד למפתן ביתם של הצלבנים". צרפת ארץ החופש והמתירנות מסמלת בשבילם את שיא הכפירה, על כן מנהיגי "המדינה האיסלאמית" מתגאים בנטילת האחריות על הפיגוע שאירע "באמצע מסיבת הפריצות" כדבריהם.

 

הודעת לקיחת האחריות של דאעש לפיגועים בפריז ()
הודעת לקיחת האחריות של דאעש לפיגועים בפריז
לדברי דאעש, "צרפת תעמוד בראש רשימת המטרות של הארגון כל עוד הם מקללים את הנביא מוחמד (רמז לעיתון הסאטירי "שארלי הבדו") ומפציצים את החליפות (שטח ארגון הטרור בסוריה)".

 

מתאמנים בסוריה, רוצחים בפריז

הרוצחים בפריז הפגינו מיומנות ומוטיבציה רצחנית הנרכשת בשטחי דאעש בסוריה ועיראק. "המדינה האיסלאמית" אינה חידוש של החליפות המוסלמית, אלא בסיס עצום לטרור בינלאומי, מעין מחנה אימונים ענק למתאבדים ומארגני פיגועים, ומטה הכנה למעשי אכזריות שאינם יודעים גבול. היה ברור כי אם המערב לא יבוא לסוריה, סוריה תבוא למערב. היה זה נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי שהתריע פעמים רבות בשנתיים האחרונות בפני מנהיגי אירופה כי היעדר התערבות צבאית בלוב ובסוריה יפגע בסופו של דבר בביטחונן של מדינות אירופה וכי הטרור ייצא מתחומו של המזרח התיכון. אולם דבריו לא נלקחו ברצינות על ידי מנהיגי אירופה.

 

למה לא חיסלו אותו מוקדם יותר? "ג'ון הג'יהאדיסט", עורף הראשים של דאעש ()
למה לא חיסלו אותו מוקדם יותר? "ג'ון הג'יהאדיסט", עורף הראשים של דאעש

סייעני הטרור

בניגוד למצרים, מדינות רבות שמיהרו לגנות את הפיגועים בפריז ושטוענות כי הן נלחמות בטרור, קשורות אליו באופן ישיר או עקיף: קטאר שמממנת את ארגוני הטרור הסוניים, טורקיה שאפשרה לאלפי המתנדבים מכל העולם להצטרף לדאעש דרך מעבר מגבולה לסוריה, ואיראן שעומדת מאחורי הטרור השיעי ושואפת לתפוס את השטחים שיאבד דאעש. במילים אחרות, השותפות של ארה"ב ורוסיה ב"מלחמה בטרור" הן בחלקן מדינות בעלות אידיאולוגיית ג'יהאד בעצמן.

 

באותה מידה, גם חלק מהמדינות שגינו את הפיגוע בביירות מעורבות בו, במיוחד מדינות המפרץ. אף שחמאס גינה את הפיגוע בדאחייה, האירוע חשף את המעורבות הפלסטינית העמוקה בדאעש. שניים מתוך שלושת המתאבדים בדאחייה היו פלסטינים.

 

את המקור לאידיאולוגיה הדתית הקנאית שהיא ההיפך הגמור מעקרונות החופש, השוויון והאחווה הצרפתיים, ניתן בקלות לאתר בסעודיה ובאיראן. במדינות אלה מופרות זכויות אדם על בסיס יומי, בכל שנה מוציים עשרות אנשים להורג בתלייה בכיכרות ונשים נסקלות באבנים. עם זאת, הסעודים, בניגוד לאיראנים, מנסים בשנים האחרונות להילחם נגד הטרור שבו תמכו במשך עשורים רבים מתוך הבנה כי הוא מהווה איום על שלומה של הממלכה ועל בעלות בריתה מצרים וירדן.

 

פיגועי 13 בנובמבר 2015 בפריז ייזכרו כ-"11 בספטמבר של צרפת" בפרט ושל אירופה בכלל. מעתה והלאה תשתנה הגישה של האיחוד האירופי לגבי האיום של ארגוני הטרור האיסלאמי. כל עוד עסק דאעש ברציחתם של ערבים מוסלמים המערב נותר אדיש. יש לקוות כי הפיגוע בפריז יעניק מוטיבציה לכל מי שמעוניין לחסל את התמנון רב הזרועות של דאעש המאיים על שלום העולם כולו.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אחד מניצולי הפיגוע בתיאטרון בטקלאן בפריז
צילום: רויטרס
מומלצים