שתף קטע נבחר

ברקת נגד כחלון: עובדי העירייה מפגינים מול משרד האוצר

במטרה להכפיל את מענק הבירה ייצאו עובדי העירייה מעבודתם להפגין מול משרד האוצר. באוצר הדגישו כי המשרד לענייני ירושלים הוא שאחראי לכך. חבר מועצה: הקמפיין מנוצל למסע לראשות הממשלה של ברקת

מתקפת הטרור בפריז שיבשה לראש עיריית ירושלים ניר ברקת את התוכניות. השבוע הגורלי שבו יאושר תקציב המדינה היה אמור להיפתח בהפגנה סוערת מול משרד האוצר. עובדי העירייה נקראו כבר ביום שישי להתייצב לעצרת מחאה נגד "עמדתו של משרד האוצר וסירובו לסייע לירושלים בתקציב". שלטי חוצות שנתלו ברחוב קפלן המוביל לקריית הממשלה היו בוטים יותר: "כחלון אל תתנתק מירושלים". גם משאיות הזבל גויסו לקרב - הן היו אמורות לחסום את הכניסה למשרד האוצר, וגם עליהן נתלו שלטים נגד כחלון, אך בעקבות הפיגועים בצרפת ההפגנה נדחתה והיא נערכת הבוקר (יום ב').

 

מאות תושבי ירושלים, סוחרים, חברי מועצת העיר ועובדי עירייה הפגינו לצד עשרות משאיות אשפה, נגד "גזירות כחלון". ראש העיר ניר ברקת אמר כי "שר האוצר צריך לתת הסברים איך יכול להיות שמאז נכנס לתפקידו לא מצא זמן להיפגש אפילו פעם אחת לדיון ולדון בסיוע לירושלים ומסרב בתוקף גם היום להיענות לפניות בעלי העסקים שנפגעו קשות מהמצב הביטחוני".

 

נציגת הסוחרים לילי בן שלום ממסעדת ראצ'ה במרכז העיר ציינה: "מרבית העסקים בבירה קורסים מבחינה כלכלית ועדיין סוחבים איתם את נזקי צוק איתן. לא ניתן לדעת מתי השפעת גל הטרור הנוכחי תפוג".

 

הסיבה לקמפיין האגרסיבי היא מענק הבירה, שעמד בשנה האחרונה על 440 מיליון שקל, וברקת דורש להכפיל אותו כמעט בשנה הקרובה. במכתב ששלח לפני שבועיים לראש הממשלה בנימין נתניהו ולכחלון, דרש ברקת תוספת שנתית של 400 מיליון שקל בשלוש שנים הקרובות, כך שיעמוד על 1.6 מיליארד שקל עד שנת 2018. זאת במטרה לצמצם את הפער בין ירושלים ובין 15 הערים החזקות.

 

שר האוצר וראש עיריית ירושלים. מי נגד מי? (צילום: אוראל כהן, גיל יוחנן ) (צילום: אוראל כהן, גיל יוחנן )
שר האוצר וראש עיריית ירושלים. מי נגד מי?(צילום: אוראל כהן, גיל יוחנן )
 

בשנתיים האחרונות הוכפל מענק הבירה, שעמד על כ-200 מיליון שקלים, אך ברקת הסביר כי רק כדי לענות לצורכי הגידול הטבעי של ירושלים, הוא זקוק לתוספת של 140 מיליון שקל בשנה: "מדובר בתוספת שנתית של 500 שקל לתושב", אמר ראש העירייה. בנוסף הוא דורש תוספת של 50 מיליון שקלים לסיוע לעסקים הירושלמיים שנפגעו מהמצב הביטחוני, וכן 20 מיליון שקלים למימון האבטחה במוסדות החינוך בבירה.

 

אך האם מדובר במאבק כספי בלבד? בשבועות האחרונים תקף ברקת את כחלון כמה פעמים. לאחר המכתב בנוגע למענק הבירה, ברקת מוביל את המאבק של ראשי הרשויות החלשות לצדק חלוקתי, בדרישה לתקציב דיפרנציאלי בתחום החינוך, נושא שכחלון התחייב לקדם במערכת הבחירות אך לבסוף הודיע כי יידחה עד לאחר אישור התקציב.

 

משאיות הזבל גויסו למערכה נגד האוצר ()
משאיות הזבל גויסו למערכה נגד האוצר
 

עם או בלי קשר, הקמפיין החל רגע אחרי פרישתו של אחיו של שר האוצר, קובי כחלון, מתפקידו כסגנו של ברקת בעיריית ירושלים. ברקת היה כה נחוש להוציא את הקמפיין לפועל, אך "הרבה חברי מועצה מרגישים לא בנוח עם הקמפיין שמנוצל למסע פרסום לראשות הממשלה של ברקת", אמר חבר מועצה. 

 

אף שבמאבקים תקציביים, דוגמת אבטחת מוסדות הלימוד בירושלים ותוספת השכר לשוטרים המשרתים בעיר, ראש הממשלה בנימין נתניהו הוא המכריע, הקמפיין מכוון רק נגד כחלון. "אחרי חצי שנה של דיונים הגענו למבוי סתום מול האוצר ולמסקנה שהשר כחלון הוא החסם", הסביר ברקת. "השר לא הסכים מאז כניסתו לתפקיד לקיים אפילו שיחה או פגישה אחת עם עיריית ירושלים, כדי לדון בחיזוק העיר. לא היה דבר כזה בעבר מול אף שר אוצר". הוא הדגיש כי אם המשבר לא ייפתר מול האוצר, הצעד הבא יהיה לפנות לראש הממשלה.

 

בסביבתו של כחלון העדיפו לא להשיב אש אלא להכות בברקת בנקודה הרגישה - המשרד לענייני ירושלים. "שר האוצר והשר לענייני ירושלים זאב אלקין רואים עין בעין את עתידה של העיר והחשיבות בפיתוחה וייפגשו בימים הקרובים לדון יחד בנושאים אלו", נמסר מלשכתו. לאחר שברקת הסתכסך בקדנציה הקודמת עם השר הקודם לענייני ירושלים, נפתלי בנט, הבטיח לו ראש הממשלה כי ישמור

עבורו את התפקיד. בסופו של דבר הפר נתניהו את ההבטחה והעניק את המשרד לאלקין, ובתגובה ברקת סירב לדון עמו בענייני הבירה. עם זאת, יו"ר סיעת כולנו, ח"כ רועי פולקמן, יועצו של ברקת בעברו, לא היסס לתקוף את הבוס לשעבר: "תמוה בעיניי הקמפיין נגד השר כחלון. זהו קמפיין פוליטי שמבזבז את כספי תושבי העיר. השאלה שצריכה להישאל היא מי מרוויח מההתקפה של ראש העיר נגד כחלון", מסר פולקמן.

 

פולקמן ניהל את המגעים מול עיריית ירושלים, ולדבריו "כבר כמה שבועות שאנו מקדמים חבילת התקשרויות חסרת תקדים הכוללת מענקים לעיר הבירה במאות מיליוני שקלים. אין לי ספק כי ראש העיר רוצה בטובת ירושלים, אך הקמפיין הוא לא לטובתה. סיעת כולנו ושר האוצר הם הכתובת האחרונה שניתן להצביע עליה בהקשר של סיוע לעיר, אחרי המענקים שכבר ניתנו לטובת החינוך, אבטחה לגנים, תוספת לשוטרים ועוד. אנו מדברים על מענקים לצמיחה ופיתוח כלכלי שלא היה מעולם בירושלים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים