שתף קטע נבחר

תקציב המדינה: בצהריים יחל מרתון ההצבעות

חברי הכנסת יתכנסו במליאה לדיון ארוך שבסופו, לאחר לילה לבן, צפוי להיות מאושר תקציב המדינה לשנים 2015 ו-2016, ובנוסף גם חוק ההסדרים

בצהריים (יום ד') לאחר טקס האזכרה הממלכתי לדוד בן גוריון ישובו ראש הממשלה בנימין נתניהו, השרים וחברי הכנסת למשכן הכנסת כדי לפתוח במרתון הצבעות ארוך שבסופו, לאחר לילה לבן, ככל הנראה יאושר תקציב המדינה לשנים 2015 ו-2016 וחוק ההסדרים.

 

איפה הכסף שלנו? כלכליסט מציג את ספר התקציב האמיתי

 

האופוזיציה התעקשה להצביע על כל סעיפי התקציב, לאחר שבתרגיל פרלמנטרי בוועדת הכנסת כפתה הקואליציה סדרי הצבעה מקוצרים, החלטה שמנעה הצבעה על סעיפים והסתייגויות, ובפועל תקצר את אורך הדיון ותבטל את האפשרות של האופוזיציה לפיליבסטר באמצעות יותר מ-30 אלף הסתייגויות שהגישו חבריה על חוק התקציב.

800-700 הצבעות על סעיפי התקציב (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
800-700 הצבעות על סעיפי התקציב(צילום: גיל יוחנן)
 

 

 

לו היו ההסתייגויות מתאפשרות, ההצבעה הייתה נמשכת כ-11 ימים, ובאופן תיאורטי הממשלה עשויה הייתה ליפול. כעת, כאמור, יתקיימו בין 700 ל-800 הצבעות בלבד, ואותן ניתן לסיים בזמן הנדרש על פי חוק.

 

יו"ר ועדת הכנסת ח"כ דוד ביטן הוביל את המהלך מול היועץ המשפטי של הכנסת כדי לצמצם את ההצבעות, ובוועדה הדגישו כי ההצבעות השמיות יוגבלו לעשר לכל שנת תקציב.

 

בצהריים יערוך שר האוצר משה כחלון תדרוך לתקשורת על התקציב ויציג בפני הכתבים את הישגיו בתקציב זה. ההצבעות יחלו בסביבות השעה 15:30 ואמורות להסתיים עד מחר ב-10:00 בבוקר.

 

שר האוצר לשעבר יאיר לפיד אמר כי "זה לא תקציב. זו מסיבת שחיתות שהחבר'ה עושים לעצמם על חשבון הציבור".

 

מוקדם יותר השבוע אישרה ועדת הכספים של הכנסת את הצעת התקציב ובמסגרתה תוספת של יותר מעשרה מיליון שקלים לטובת דרישות הבית היהודי, שניים מהם לשמירת השטחים הפתוחים ביהודה ושומרון. בראיון לאולפן ynet הבהיר ח"כ בצלאל סמוטריץ', חבר המפלגה: "אני לא מתנצל על זה שדאגנו לתקציבים לדברים שאנחנו מאמינים בהם", ואילו ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) הביעה תרעומת על הדברים אך בירכה על השקיפות שהצליחה לקדם בוועדה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים