שתף קטע נבחר

מחאת התנועה האיסלאמית: ערביי ישראל שובתים, במוצ"ש הפגנות בכל הארץ

מוסדות ציבוריים ובתי ספר במגזר לא פעלו במחאה על ההוצאה מחוץ לחוק של הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית. מורה סיפר ל-ynet: "רצינו לשבות, אבל במערכת החינוך איימו עלינו. התלמידים לא באו". מוחמד ברכה: "הצלחנו"

 

 

בבתי הספר ובמוסדות הציבוריים במגזר הערבי התקיימה היום (ה') שביתה כללית כחלק מהמחאה על החלטת הקבינט להוציא מחוץ לחוק את הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית. חלק מבעלי העסקים ביישובים הערביים תלו שלטים שעליהם נכתב "אנחנו בעד התנועה האיסלאמית". במוצאי שבת יקיימו הוועדות העממיות הפגנות בעשרות צמתים במגזר הערבי ובשבת הבאה תתקיים הפגנה גדולה באום אל-פחם.

 

מורה באחד היישובים הערביים במרכז סיפר: "אני ועוד מורים הגענו לבתי הספר, אבל התלמידים לא נכחו. הם כיבדו את החלטת ועדת המעקב. הרבה מורים היו רוצים להיות חלק מהמאבק, אבל לאחר שקיבלנו הוראה מהאחראים במערכת החינוך להתייצב בבתי הספר, הרוב פחדו והגיעו. אם חס וחלילה יפטרו אותנו, מי יעזור לנו? אנחנו נפסיד את הפרנסה והעתיד שלנו ייהרס". במשרד החינוך לא הגיבו לדברים.

 

השביתה הוכרזה על ידי ועדת המעקב של אזרחי ערביי ישראל שבראשה עומד חבר הכנסת לשעבר מוחמד ברכה. "אני מברך על ההצלחה של השביתה, שהייתה מלאה בכל היישובים הערביים", אמר ברכה. "הגיע הזמן שהממשלה תקרא היטב את המסר. אם היא חשבה ללכת על מדיניות של הפרד ומשול, ולהוציא את התנועה האיסלאמית מכלל הציבור הערבי, היא טעתה טעות קשה. אני דורש שהממשלה תחזור בה מהחלטתה".

מסעדה סגורה בכפר קאסם, הבוקר (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
מסעדה סגורה בכפר קאסם, הבוקר(צילום: חסן שעלאן)

ההחלטה להכריז על הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית "התאחדות בלתי מותרת" התקבלה בקבינט המדיני-ביטחוני כבר לפני כשבועיים וחצי, בין השאר על רקע טענות שהיא מובילה הסתה שקרית בדבר פגיעה של ישראל במסגד אל-אקצה. ההחלטה, שעליה הודיע משרד ראש הממשלה בנימין נתניהו רק ביום שלישי, התקבלה לאחר ששב"כ הציג ראיות שאפשרו למערכת המשפטית להעריך כי תוכל להגן על ההחלטה בבג"ץ.

 

ברכה: "בשבת יהיו הפגנות בכל הצמתים בכל רחבי הארץ, מהצפון ועד לדרום. במשך השבוע הקרוב נקיים עצרות באזורים שונים, כולל בנגב ובמשולש, ושני כינוסים גדולים בגליל. גולת הכותרת תהיה הפגנה כללית ארצית מאוחדת ב-28 בנובמבר באום אל-פחם. אנו מעוניינים להגיע לאוזניו ומצפונו של הציבור היהודי, שיידע שמדובר בהחלטה שרירותית. אפשר להסכים ואפשר לא להסכים עם התנועה האיסלאמית, אבל אי-אפשר להסכים להוצאת תנועה שלמה מחוץ לחוק בגלל שהיא חלוקה על דרך הממשלה, ועוד באמצעים של תקנות לשעת חירום".

 

אחמד סרסור, תושב כפר קאסם, אמר ל-ynet: "הייתי מציע לפתוח בשביתה פתוחה ולא רק ליום אחד. ההחלטה על הפלג הצפוני פוגעת בכל החברה הערבית ומעבירה מסר של סתימת פיות. חייבים להמשיך במאבק אחרת הממשלה תוציא את כל האזרחים הערבים מחוץ לחוק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חסן שעלאן
חנות סגורה, הבוקר
צילום: חסן שעלאן
מומלצים