שתף קטע נבחר

"מרחוק זה לפעמים נשמע יותר גרוע": הורים לחיילים בודדים בשיחה וד"ש

הם צמודים למסכים כדי לדלות כל פיסת מידע על המתרחש כאן, אך למרות הדאגה הם גאים ומאושרים שילדיהם מגשימים את עצמם. הוריהם של החיילים הבודדים מספרים על תחושותיהם ושולחים ד"ש חם במלאת עשור לפרויקט כנפיים של הסוכנות היהודית וקרן מיראז'

בשיתוף הסוכנות היהודית וקרן מיראז'

 

"קשה מאוד להיות הורים בשלט רחוק", אומרים בנימין וארייה מנשה, הורים לשני חיילים עולים בודדים: שקד, המשרת בגבעתי ודקל המשרת בלוט"ר. המשפחה שחיה בפינלנד השקטה, מספרת על איך זה להתעדכן בכל בוקר ובכל ערב לפני השינה בחדשות באינטרנט.

 

"מרחוק האירועים נשמעים לפעמים הרבה יותר גרועים ממה שהם באמת, וקיים אצלנו תסכול תמידי משום שאיננו יכולים להיות לידם בכל בעיה או צורך המתעורר ביום יום".

 

ארייה ובני תמכו מהרגע הראשון בהחלטה של ילדיהם לשרת בצה"ל: "תחילה לא ממש האמנו להם, חשבנו שזה עוד רעיון חולף שיש להם ויעבור, הסברנו להם שצבא בישראל זה לא משחק מחשב, ובטח לא כמו הצבא הפיני, הם התעקשו ועמדו על כך שהם צריכים לשרת בצבא, עזרנו להם בכל מה שצריך על מנת שיצליחו בדרכם החדשה".

 

שקד ודקל עלו לישראל במסגרת "גרעין צבר" של תנועת הצופים: "הבנים קיבלו ליווי שוטף של הסוכנות היהודית. מעבר להעמקת הזהות היהודית והציונית שהעניקו לבנים שלנו כשהם חיו כאן, כשעלו לארץ הסוכנות עזרה להם גם עם מענקי עלייה והכל תפקד בצורה שוטפת".  

 

מתחילת תקופת שירותם הצבאי של שקד ודקל הם סיפקו להוריהם לא מעט רגעי גאווה - בנימין, שגם הוא שירת בצה"ל מספר: "צפינו בטקסי ההשבעה של גבעתי ושל לוט"ר בשידור ישיר באינטרנט. זה היה מרגש מאוד. כמו כן, היה מפגש אחד בין שני הבנים שלא אשכח – הם נפגשו לאחר זמן רב שלא ראו האחד את השני, בטקס קבלת הפנים של גרעין צבר, כששקד כבר לוחם מן המניין ואחיו דקל עושה את צעדיו הראשונים בארץ, קיימת בנו תחושת גאווה עצומה על צעד כל כך אמיץ וחשוב שהם החליטו לעשות".

 

בנימין חושב כבר על היום שאחרי השירות הצבאי: "מעבר לגיוס לצה"ל אחת המטרות של חיילים בודדים, היא המשך החיים בישראל. הצעירים האלה עולים לארץ עם רוח ציונית ומוטיבציה עזה לתרום למדינה. לחייל בודד תמיד יש את האופציה לחזור ארץ ממנה בא וצריך לראות שהתוכניות שיהיו לו בישראל יהיו אטרקטיביות ומעשיות למציאות הכלכלית הקיימת בכל זמן נתון".

 

מדי שנה משרתים בצה"ל אלפי עולים שעלו לבדם לישראל מרחבי תבל כדי לבנות כאן את עתידם. פרויקט כנפיים, המופעל על ידי הסוכנות היהודית וקרן מיראז', בשיתוף עם צה"ל, מלווה את העולים הבודדים במהלך השירות הצבאי ולאחר השחרור מצה"ל, על מנת להקל על השתלבותם בחברה הישראלית. 

 

סטטוס 'הורים לחיילת בודדה'

גם ללה פרן ובעלה אורלי מבודפשט, הם הורים לחיילת בודדה, גל, מדריכת ירי, ללה פרן: "אנחנו כבר רגילים לסטטוס הזה של 'להיות הורים לחיילת עולה בודדה', גם בתנו הגדולה שי התגייסה לצה"ל, אנחנו מאוד גאים בשתיהן, אם כי אני מוכרחה להודות שיש לנו לא מעט לילות ללא שינה".

 

פרן מספרת בכנות רבה על סוגייה מעניינת שמעסיקה אותה: "אנחנו מרגישים אחראים לבחירה הזאת שלהן, שהיא בחירה לא פשוטה אלא קשוחה מאוד וגם מסוכנת לעיתים, הבחירה הזאת היא תוצאה של חינוך שקיבלו הבנות בבית, ולפעמים, אנחנו שואלים את עצמנו, האם זאת הייתה הדרך הנכונה".

 

פרן מספרת על לא מעט רגעים מצחיקים ומרגשים במסען של הבנות: "כשגל התכוננה לשיעור שהייתה צריכה להעביר בצבא, היא ציטטה לנו פתאום בצורה מצחיקה מאוד מהסרט 'גבעת חלפון'. אגב, התמיכה שקיבלנו מהסוכנות הפכה את כל התהליך להרבה יותר קל."

 

מדי שנה משרתים בצה"ל אלפי עולים שעלו לבדם לישראל מרחבי תבל כדי לבנות כאן את עתידם. פרויקט כנפיים, המופעל על ידי קרן מיראז' והסוכנות היהודית , בשיתוף עם צה"ל, מלווה את העולים הבודדים במהלך השירות הצבאי ולאחר השחרור מצה"ל, על מנת להקל על השתלבותם בחברה הישראלית.

 

נציגי הפרויקט מלווים את העולים באמצעות מתנדבים, מלגות, הכוונה כלכלית וייעוץ

מקצועי בתחום הדיור, ההשכלה והתעסוקה. הפרויקט פועל בתמיכה של גופים שונים ובהם קרן היסוד, נשות אריה יהודה, ארגון רוטרי, עמותת אח גדול ועוד. מאז הקמת הפרויקט לפני עשר שנים, השתתפו בו אלפי חיילים עולים בודדים שהגיעו לישראל מכל רחבי תבל.  

 

התוכנית שחוגגת עשור להקמתה, קיימה בשבוע שעבר אירוע הצדעה לחיילים עולים בודדים באולם סמולרש, במעמד יו"ר הסוכנות נתן שרנסקי, ח"כ מייקל אורן, ח"כ איתן כבל ונציגת קרן מיראז' עדי בובליל. המשתתפים חגגו בהופעה של מוקי, הענקת מלגות לזוכי תחרות צילום 'ישראל שלי' ושלל הפתעות נוספות.

 

למידע נוסף על פרויקט 'כנפיים' של קרן מיראז' והסוכנות היהודית: https://www.facebook.com/wingsidf/

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים