שתף קטע נבחר

אחרי הפיגוע: תוגבל נסיעת פלסטינים בצומת הגוש

לאחר הפיגוע שבו נרצחו שלושה בני-אדם בגוש עציון הוחלט על שורה של צעדים באזור. כוחות רבים יוזרמו לגזרה ויפעלו בצורה ממוקדת לסיכול ידויי אבנים, פיגועי דריסה ודקירה. בנוסף תוקם גדר לאורך צירי התנועה

 

 

בעקבות הפיגועים האחרונים בגוש עציון הוחלט על שורה של צעדים בכדי לאבטח את המתיישבים באזור. בין היתר הוחלט להגביל באופן זמני את תנועת הפלסטינים בצומת הגוש. אתמול נרצחו באזור צומת הגוש שלושה בני-אדם - יעקב דון, אב לארבעה בן 49 מאלון שבות, הפלסטיני שאדי ערפה ותלמיד הישיבה האמריקני בן ה-18 עזרא שוורץ, תושב מסצ'וסטס.

 

הצעדים החדשים יינקטו לאחר הערכת מצב וסיור שקיימו שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט וראש המועצה האזורית גוש עציון דוידי פרל במקום הפיגוע. במועצה האזורית אמרו כי בהערכת המצב הוחלט על שינוי משמעותי בהסדרי הביטחון במרחב צומת גוש עציון. במסגרת זו כוחות רבים יוזרמו לגזרה ויפעלו בצורה ממוקדת לסיכול ידויי אבנים, פיגועי דריסה ודקירה. בנוסף תוקם גדר לאורך צירי התנועה, במקומות שבהם מחבלים מיידים אבנים לעבר כלי רכב ישראלים.

 

בין היתר הוחלט בצמרת מערכת הביטחון כי בהתאם לצרכים המתפתחים יועברו גדודים מחטיבת כפיר, כתגבורת לגזרת חברון. זאת בנוסף לתגבורים שכבר קיימים שם. במועצה האזורית גוש עציון קראו לתושבים חמושים להתנדב ולתגבר את הסעות התלמידים לבתי הספר, כדי להגביר את הביטחון ולהוות מענה ראשוני לסיוע לתלמידים במקרה של אירוע ביטחוני.

 

 

צומת גוש עציון, אתמול לאחר הפיגוע. התושבים התריעו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
צומת גוש עציון, אתמול לאחר הפיגוע. התושבים התריעו(צילום: רויטרס)

 


עזרא שוורץ ויעקב דון (למעלה) שנרצחו בפיגוע ()
עזרא שוורץ ויעקב דון (למעלה) שנרצחו בפיגוע

התושבים בגוש עציון מתריעים רבות לגבי הבעייתיות בצומת שבו אירע הפיגוע אתמול. "זה כבר הפך לגטו ועדיין הביטחון לא מושלם. הפלסטינים מסתובבים פה וכל אחד יכול להיות פצצה מתקתקת. אנחנו מתריעים בעניין ומסבירים שככה זה לא יעבוד,

חייבים להפריד את הנסיעה בצירים", אמר עוז צפידיה, תושב גוש עציון ובעל עסק בצומת הגוש. עוד טוענים התושבים כי דווקא בימי חמישי ושישי ישנה נוכחות ערה מאוד על הצירים - מה שגורם לפקקי תנועה, שיוצרים הזדמנות למחבלים לפגוע בכמה שיותר מתיישבים.

 

במקביל, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, החליט אמש להקפיא היתרי שהייה בישראל שמחזיקים כ-1,200 פלסטינים, מנפת חברון בלבד, עד לבדיקה מחודשת של ההיתרים. המחבל שביצע את הפיגוע בתל אביב החזיק בהיתר שכזה, אך בשל חריגות מאפייניו - בדגש על גילו המתקדם (36) והיותו אב לחמישה ילדים ללא עבר ביטחוני - הוחלט לבחון מחדש את ההיתרים הללו. פלסטינים בעלי היתרי עבודה רגילים ימשיכו ליהנות מהם גם בימים הקרובים.

 

בצה"ל חוששים מעליית מדרגה

בביצוע הפיגועים, בשל ריבוי האירועים בהם נעשה שימוש באקדחים או ברובים כדי לפגע, ופחות בסכינים או בדריסה. לאורך סוף השבוע צפויים כוחות גדולים של הצבא להתפרס בצירי הגדה ובמבתרים השולטים על הכבישים, כדי לשבש כוונות של מחבלים לפגע באזרחים ישראלים.

 

חלק מהצעדים עליהם הוחלט כבר ננקטו בפועל לסירוגין בחודש האחרון, כמו הגבלת תנועה של פלסטינים במרחב צומת הגוש ופעילות מתוגברת וממוקדת של לוחמים לסיכול פיגועי צירים. נראה שאת ההחלטה המשמעותית ביותר, שתהיה בגדר מפירת איזון בגל הטרור שהסלים אתמול - קרי הטלת סגר על גזרות חברון ובית לחם באופן שיבטל את חופש התנועה לפלסטינים בכבישי יהודה - הצבא נמנע מלקבל. בחסות חופש תנועה זה בוצעו עשרות פיגועים בגדה, לרבות הפיגועים הרצחניים האחרונים בשבוע האחרון ליד עתניאל ואמש סמוך לצומת הגוש. מדיניות שר הביטחון וצה"ל היא להמשיך ברוב המקרים בהפרדה בין האוכלוסייה הפלסטינית ובין המחבלים היוצאים מתוכה, כדי למנוע הפגנות אלימות בהיקפים גדולים מצד אלה שייסגרו בעירם, וכן פיגועי טרור מאורגנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זירת הפיגוע אתמול בגוש עציון
מומלצים