שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  חברתו מזה 7 שנים גילתה שהוא כבר נשוי

  אלה וירון היו מהזוגות האלו שכולם קינאו בהם. הם חיו את החיים הטובים, ניהלו קריירות מבטיחות ועמדו להתחתן. והחיים באמת היו טובים. אלה הייתה מאושרת ורק חיכתה לרגע בו ירון יציע לה נישואין. לצערה של אלה, הרגע המאושר הפך להיות הסיוט של חייה. דיני משפחה

  אלה היא בחורה שקטה ועדינה שהגיעה למשרדי לפני כשנה. שמעתי ואני שומעת סיפורים מורכבים על בסיס יום יומי, אבל הסיפור שאותו הוציאה מפיה אלה בפגישה הראשונה, הותיר אותי המומה: אלה וירון עבדו יחד באותו חברת תכנות. בשנים הראשונות להיכרות הם היו ידידים, חברים לעבודה ולא יותר מזה. אבל עם הזמן משהו קרה שם ויחסי הידידות הפכו להיות קשר רומנטי ועמוק. הקשר שלהם ידע עליות ומורדות ולאחר תקופה החליטו השניים על סיום הקשר.

   

  ירון, לאחר ניתוק היחסים, נישא לאישה אחרת. כעבור חודשים ספורים, הוא חזר לאלה וסיפר לה שהתגרש מאשתו ושכל הנישואים הללו היו טעות אחת גדולה ובעצם – היא האחת. ירון טען בפני אלה שהבין שעשה טעות חמורה ולאחר תחינותיו והצהרות אהבה ממושכות, אלה הסכימה לקבלו חזרה. בני הזוג עברו להתגורר יחדיו בדירה משותפת, וחיו באושר ועושר.

   

  במשך 7 שנים ניהלו חיי זוגיות תוך מגורים משותפים ושיחות על העתיד. אלה כבר ראתה בעיני רוחה את ילדיהם ויכלה לדמיין איך הם מזדקנים יחד באהבה. ואז הגיע הרגע לו ייחלה – ירון הציע לה נישואים והיא, מאוהבת ומאושרת, אמרה "כן". ואז החלו לצוץ להן כל מיני הפתעות.

   

  במסגרת עבודתו, נסע ירון לחו"ל לעיתים קרובות. אלה שסמכה על ירון בעיניים עצומות, לא חשדה כי יש בכך פסול ואף תמכה בכך. לעתים היא הייתה נוסעת לבקר אותו ולטייל עמו ברחבי העולם.

   

  כך גם קרה לאחר הצעת הנישואין. כחצי שנה לפני מועד חתונתם, נסעו יחד לטיול בו תכננו השניים את הפרטים של חתונתם ודנו בשאלות רבות אודות חייהם המשותפים כזוג נשוי. היו אלה שאלות שעולות לכל זוג מתרגש לפני יום חתונתו, כגון: כמה ילדים יביאו, היכן יגדלו אותם וכן הלאה.

   

  מי יכול לצפות לדבר כזה? (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
  מי יכול לצפות לדבר כזה?(צילום: Shutterstock)

   

  רגע לפני שאלה שבה לארץ מהטיול, היא ביקשה מירון את מספר הטלפון של הסמארטפון החדש אותו רכש, בכדי שיוכלו לתקשר בעודו בחו"ל. ואז זה קרה. ירון ברגע אחד של חוסר תשומת לב נתן לה מספר אחר. אלה, שהתקשרה למספר הטלפון בכדי לקבל את אישורו של ירון לעיצוב הזמנות החתונה, קיבלה מענה של אישה מעבר לקו אשר ביקשה לברר מי מתקשרת ובאיזה הקשר. אלה לא הבינה במי מדובר, שעד שהאישה הזדהתה כאשתו של ירון, אותה אישה ממנה טען כי התגרש לאחר שלושה חודשים.

   

  אלה ההמומה לא האמינה למשמע אוזניה וביקשה הוכחות לדבריה. השתיים דיברו במשך שעות והחליפו ביניהן מסמכים ותמונות, והתמונה שהתגלתה זעזעה את שתיהן - ירון חיי חיים כפולים ומנהל בית עם שתיהן.

   

  ברגע שאלה התעשתה, היא שלחה אי-מייל חריף לירון בו עדכנה אותו כי היא יודעת הכל על חייו הכפולים ועל כך שהוא רימה אותה, כי אדם נשוי אינו יכול להינשא בשנית. לבסוף, הודיעה לו באופן רשמי כי לא תיתן יד לרמאותו והקשר ביניהם נפסק לאלתר. אלה אמרה לירון כי הוא רימה אותה והשלה אותה ופגע בה עמוקות. לעולם היא לא תסלח לו על שקריו, ועל השנים שגזל ממנה. תקופה אשר בה יכלה בקלות למצוא גבר הגון ולהקים עמו משפחה, במקום לשמש כפילגש ללא ידיעתה.

   

  לאחר גילוי חייו הכפולים של ירון, אלה החליטה לתבוע אותו בגין הפרת הבטחת נישואין, הליך מורכב ביותר. היות שבני הזוג כבר סגרו אולם ואלה הוציאה כסף על מקדמה, ראשית דרשנו כי ירון יפצה אותה וישיב כסף זה. בנוסף לכך, במסגרת העילה, דרשנו פיצוי בגין הסבל הנפשי שנגרם לאישה לצמיתות אשר יהווה גם פיצוי עונשי בגין מעשיו של ירון. המקרה המורכב עדיין נדון בבית המשפט.

   

  מהי הפרת הבטחת נישואין?

  עילת הפרת הבטחת נישואין קמה ומעניקה פיצויי כאשר נרקם בין בני הזוג קשר זוגי, בו הצדדים הבטיחו זה לזו להינשא, אך הבטחה זו הופרה. בבחינת קיומה של העילה, בית המשפט יבחן את נסיבות המקרה הספציפי, האם אכן הייתה הצעה, האם הצדדים ראו עצמם כבולים לה, התנהגות בני הזוג וטיב הקשר ביניהם.

   

  במקרה זה ההבטחה איננה ניתנת למימוש עקב שקריו של ירון. ירון לא ידע שבהצעתו להינשא ובהסכמה של אלה, נוצר ביניהם חוזה מחייב שהפרתו מהווה עילה לתביעה חוזית. אין כל ספק כי בנסיבות המקרה, התנהלותו של ירון גרמה לאלה להאמין כי אכן הייתה כוונה לכרות ברית חיים משותפים. אלה וירון התגוררו יחד בבית משותף, קיימו יחסי אישות, ודיברו ביניהם ארוכות לגבי עתידם המשותף וצאצאיהם העתידיים. בכל האמור יש כדי להוכיח הבטחת נישואין, הבטחה אשר הופרה על ידי ירון.

   

   

  בנוסף, דרשנו פיצויים מכוח עוולת התרמית, מכוח העובדה שהצעת הנישואין שניתנה לאלה לא נועדה אלה להוליכה שולל ולקנות את לבה וגופה. בהסתמך על הבטחה זו, נפגעו סיכוייה של אלה להכיר בן זוג אחר, והן נפגע שמה הטוב עקב פרשיית האהבים שנוהלה בהסתמך על הבטחת הנישואין. זוהי תרמית במלוא מובן המילה. נזקה של האישה הוא נזק ממוני כללי הנובע מכך שהבטחותיו מנעו ממנה מלהינשא לגבר אחר וכן פגיעה בשמה הטוב.

   

  אולי לאחר שהליך זה יסתיים, תוכל אלה להמשיך בחייה ולחפש גבר אחר איתו תוכל להשיג את הסוף הטוב אליו כה כמהה.

   

  הכותבת היאעו"ד שירי מלכה העוסקת בדיני משפחה, ירושה, גירושין ואפוטרופסות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים