שתף קטע נבחר

הבוקר: המשטרה תכריע אם לפתוח בבדיקת פרשת מגל

ההערכה כי בישיבה שתתקיים הבוקר באגף החקירות יוחלט לפתוח בבדיקה מקדמית נגד עורך "וואלה" לשעבר. אם הנשים שטענו שמגל הטריד אותן יסכימו להתלונן, צפוי היועמ"ש לאשר בדיקה או חקירה רשמית. הלילה: פגישה בין מגל ליו"ר הבית היהודי נפתלי בנט

 

מגל יוצא לפגישה עם בנט (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מגל יוצא לפגישה עם בנט(צילום: מוטי קמחי)

המשטרה צפויה לפתוח בבדיקה ראשונית ולא רשמית בחשד להטרדות מינית מצדו של ח"כ ינון מגל מהבית היהודי. הבדיקה תיעשה על התקופה לפני כהונתו של מגל, בין היתר בעת ששימש כעורך אתר "וואלה". הבדיקה תתבצע כדי לברר אם הנשים רוצות להתלונן באופן רשמי ואם יש נשים נוספות. אם יתברר שהנשים מוכנות להתלונן, יאשר היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין למשטרה לפתוח בבדיקה או חקירה רשמית.

 

הבוקר אמור לקיים ראש אגף החקירות ניצב מני יצחקי ישיבה בנושא ורק לאחריה יוחלט אם למנות צוות בדיקה או לחכות לתלונה רשמית. במשטרה מסרו כי הפרסומים ייבדקו וההחלטה בדבר אופי הבדיקה והיחידה שתנהל אותה תתקבל היום. במקביל, הלילה יצא מגל לפגישה עם יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט. מקורבים לבנט בבית היהודי תהו כיצד יפעל היושב ראש לנוכח המהומה הציבורית שנוצרה, שמזיקה לתדמיתה של המפלגה הציונית דתית. "צריך לראות מה ייצא מן השיחה בין השניים", אמרו גורמים בבית היהודי.

 

וינשטיין טרם נדרש לעדויות שנחשפו לגבי מגל ובמסגרתן טענו שתי עובדות לשעבר כי הוא הטריד אותן מינית. עד כה לא הוגשו תלונות במשטרה נגד מגל, ומעל הפרשה מרחפת השאלה אם ניתן לפתוח בחקירה פלילית.

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין(צילום: מוטי קמחי)
באופן רשמי רשאית המשטרה לפתוח בחקירה עצמאית רק על סמך העדויות שהתפרסמו בפייסבוק ובכלי התקשורת, אולם כשמדובר באיש ציבור, הנוהג אומר שצריך לשם כך את אישורו של היועמ"ש.

 

כך או אחרת, גם אם לא יוגשו תלונות במשטרה, אין ספק שהיועמ"ש יורה על פתיחת בדיקה, שכן אם לא – עשוי להיות מוגש בג"ץ נגדו בעניין.

 

בתוך כך, שרת המשפטים איילת שקד, חברת מפלגתו של מגל בבית היהודי, התייחסה לראשונה לנושא. לפני הגעתה לפאנל בכנס שדרות אמרה שקד לסטודנטים במכללת ספיר: "מדובר בדיני נפשות. זה תחום שקשור לדיני נפשות, משפחות עם ילדים. אני לא מכירה את הנושא כי הייתי היום בסיור במרחב הדרום. לכן לא אתייחס לנושא עד שאלמד אותו".

 

בשנות כהונתו עד כה יישם היועץ וינשטיין מדיניות שלפיה במקרה שבו מתפרסמות עדויות על עבירות מין של איש ציבור בכיר – הוא מורה על עריכת הליך מקדמי של "בדיקה". ההליך נועד לאזן בין שני אינטרסים: מחד לבדוק את היתכנות הטענות של המתלוננות, ומאידך לא להכפיש יתר על המידה את שמו של האיש, שממילא נמצא בפרופיל ציבורי גבוה.

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

זה מה שחשב מגל על קמפיין של קסטרו ()
זה מה שחשב מגל על קמפיין של קסטרו


 

במסגרת המרוץ לנשיאות הורה היועמ"ש לברר חשדות להטרדה מינית מצד השר סילבן שלום לפני 17 שנה, אף שלא הוגשה תלונה למשטרה. אבל בבדיקה המקדמית כשלו הפרקליטות והמשטרה בניסיון שלהן להביא מתלוננת "רשמית". ממשרד המשפטים נמסר אז שהגיע מידע על הטרדה מינית, ומכיוון שמדובר בשר, התחייבה החלטה של היועץ המשפטי לממשלה כיצד לנהוג. לבסוף לא הוגשה כל תלונה נגד השר והתיק נסגר.

  

כשעלו החשדות נגד ח"כ מאיר שטרית בקשר להטרדה לכאורה של עובדת הבית שלו, לא הסתפקה מערכת אכיפת החוק בעובדה שהעובדת החליטה מרצונה החופשי לא לנסות ולמצות הליך פלילי, אלא פשוט לגרוף 250 אלף שקל ולעשות לביתה. החיזורים אחרי המוטרדת לכאורה לא הסתייעו והיועץ המשפטי לממשלה סגר את הבדיקה בלא כלום.

 

לעומת זאת, כאשר תלונה של פרקליטה על הטרדות מיניות מצד נשיא בית משפט השלום בצפון הארץ, הגיעה לפני כמה שנים לידיעת פרקליט המדינה דאז משה לדור, הוא לא ניסה לברר מה גודל התופעה וגם לא עידכן את היועמ"ש. בשנה שעבר נפתחה חקירה נגד השופט שפרש בינתיים והוא עומד לדין.

 

שר בליכוד אמר כי צריך להמתין ולראות כיצד בנט יפעל בנושא. "בנט הוא אחד שמריח היטב את מה שהציבור אומר. הוא מבין מה הציבור רוצה ולא בטוח שיוכל לגבות את מגל. מצד שני, מנהיג שקול צריך לתת לבדיקה המשטרתית להתנהל. כרגע, לא ברור עדיין כיצד עליו לפעול", אמר השר.

 

שר בכיר בממשלה הוסיף: "צריך לתת למגל לנסות להוכיח את חפותו. כרגע נראה שמגל בסחרור, אבל צריך לראות לאן הבדיקה הולכת. לא בטוח שיש לו את הכוחות הדרושים וזה מצב לא נעים בכלל".

 

בפוסט שפרסמה אתמול בבוקר תיארה העיתונאית רחלי רוטנר אירוע שהתרחש במסיבת הפרידה של מגל מהעובדים באתר, שם אמר לה: "כל הזמן שעבדנו יחד הייתי חרמן עלייך. מסתכל עלייך וחושב על הציצי שלך והתחת שלך, וגם הייתי מדבר עם אחרים על זה הרבה, על הציצי והתחת שלך, כמה שהם מחרמנים אותי".

 

זמן קצר לאחר מכן פרסמה גם אור שוקרון, עובדת לשעבר ב"וואלה", פוסט שלפיו ח"כ מגל הטריד גם אותה. "קולגה שמלטף לי את הישבן יותר מפעם אחת חרף בקשותיי שיפסיק", כתבה שוקרון בפייסבוק, "ששואל אותי אם ארצה להצטרף אליו לתא השירותים ושאר שאלות שלא משתמעות לשני פנים - הביא על עצמו את השיימינג שהוא חווה".

 

ברשתות החברתיות הופץ היום סטטוס שפרסם מגל בחודש יוני האחרון ובו הוא תוקף פרסומת של חברת "קסטרו" שהציגה נערות רוקדות. "אי אפשר לדבר על החפצת נשים ובמקביל להציג את הנערות כחפץ. זה סתם נראה לי מגעיל ביותר", כתב מגל.


פורסם לראשונה 24/11/2015 17:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
מגל יוצא מביתו לפגישה עם בנט
צילום: מוטי קמחי
מומלצים