שתף קטע נבחר

יעלון: אבוי אם נהיה סלחנים לגברים משפילים

שר הביטחון רמז לפרשת ינון מגל, מבלי להזכיר בשמו את חבר הכנסת שננזף על ידי בנט והודח מראשות סיעת הבית היהודי. "הידיעה שיש בתוכנו מי שמתייחסים לנשים כחפץ היא בלתי נסבלת", אמר יעלון. "עלינו להיאבק בחורמה במי שמטיל אימתו עליהן"

  

 

 

השר יעלון. "המאבק הזה הוא בנפשנו" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
השר יעלון. "המאבק הזה הוא בנפשנו"(צילום: מוטי קמחי)

"הידיעה שיש בתוכנו מי שעדיין מתייחסים לנשים כאל חפץ היא בלתי נסבלת, ומחייבת אותנו לפעול בכל דרך כדי לצמצם את התופעות הללו למינימום האפשרי". כך אמר היום (ד') שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, כשהוא רומז לפרשת ינון מגל. "אבוי לנו אם נהיה סלחנים לגברים המשפילים, מבזים ופוגעים בנשים".

 

שעה קלה לאחר שמגל הודח מראשות סיעת הבית היהודי על ידי יו"ר המפלגה נפתלי בנט, שאף נזף בו, רמז לפרשה שר הביטחון, שנאם לרגל היום הבינלאומי למאבק באלימות נגד נשים: "היום הזה מזכיר לנו כי עלינו להוסיף ולהיאבק בחורמה, ללא פשרות, במי שמטיל אימתו עליהן בכל אופן שהוא", אמר יעלון, לאחר שמגל התנצל - אך הודיע כי יישאר חבר כנסת.

 

חבר הכנסת מגל. נזיפה מבנט והדחה מיו"ר הסיעה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
חבר הכנסת מגל. נזיפה מבנט והדחה מיו"ר הסיעה(צילום: מוטי קמחי)
 

"גם כיום, במאה ה-21 ובחברה המודרנית שאנו חלק ממנה, נשים רבות סובלות מהתעללויות מיניות, פיזיות ומילוליות. אסור לנו לשתוק אל מול תופעות שכאלו, ואבוי לנו אם נהיה סלחניים לגברים המשפילים, מבזים ופוגעים בנשים", אמר יעלון, כשהוא מרמז לפרשת חבר הכנסת שהועלו נגדו טענות להטרדה מינית - אך מבלי להזכיר אותו בשמו.

 

יעלון סיכם את דבריו באומרו כי "המאבק הזה הוא בנפשנו, והצלחה בו היא סמל לחברה בריאה. מעשי רצח, אונס והטרדה מינית כלפי נשים הם לא רק פשע חמור, אלא גם אות קין על מצחה של החברה. לצד ענישה קשה, חובה להטמיע בחינוך את חשיבות השוויון בין גברים לנשים, את כיבוד האחר ללא הבדל דת, גזע, מין או נטייה מינית, את המאבק בהדרת נשים ובפגיעה בהן".

 

המשטרה צפויה להחליט היום האם לפתוח בבדיקה ראשונית ולא רשמית בחשד להטרדות מינית מצדו של ח"כ מגל. הבדיקה תיעשה על התקופה לפני כהונתו של מגל בכנסת, בין היתר בעת ששימש כעורך אתר "וואלה". הבדיקה תתבצע כדי לברר אם הנשים רוצות להתלונן באופן רשמי ואם יש נשים נוספות. אם יתברר שהנשים מוכנות להתלונן, יאשר היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין למשטרה לפתוח בבדיקה או חקירה רשמית.

 

הפרשה החלה אחרי שחלי רוטנר, עובדת לשעבר של ח"כ ינון מגל, התוודתה אתמול (ג') בפוסט בפייסבוק כי הוא הטריד אותה מינית. "כל הזמן שעבדנו יחד הייתי חרמן עלייך. מסתכל עלייך וחושב על הציצי שלך והתחת שלך",

ציטטה דברים שאמר לה לדבריה, "וגם הייתי מדבר עם אחרים על זה הרבה, על הציצי והתחת שלך, כמה שהם מחרמנים אותי".

 

לאחר מכן גם אור שוקרון, עובדת "וואלה" לשעבר פרסמה פוסט בפייסבוק שבו טענה כי מגל הטריד אותה מינית. "קולגה שמלטף לי את הישבן יותר מפעם אחת חרף בקשותיי שיפסיק", כתבה שוקרון בפייסבוק, "ששואל אותי אם ארצה להצטרף אליו לתא השירותים ושאר שאלות שלא משתמעות לשני פנים - הביא על עצמו את השיימינג שהוא חווה".

 

מגל פרסם בתגובה הודעת התנצלות: "קודם כל ברצוני להתנצל - ישנם דברים שנאמרו בין ידידים לפני הפיכתי לחבר כנסת ולא הייתי חוזר עליהם כיום, אני מבקש את סליחתו של מי שנפגע. עם זאת, הייתי מצפה מידיד שנפגע ממני להגיד לי זאת ולא לפנות למחוזות השיימינג ברשת החברתית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיל סלמן
שר הביטחון יעלון
צילום: אמיל סלמן
מומלצים