שתף קטע נבחר

ישראל הזהירה את גרמניה: "צפוי פיגוע באצטדיון"

ימים ספורים אחרי מתקפת הטרור בפריז בוטל משחק כדורגל בין גרמניה להולנד בהאנובר, מחשש לפיגוע איסלאמיסטי נוסף. כעת מדווח עיתון גרמני: "הפרטים הועברו מהביון הישראלי, הפיגוע היה אמור להתרחש באצטדיון"

התרעה ישראלית בפני גרמניה מנעה מתקפת טרור נוספת, ימים ספורים אחרי טבח פריז : על פי דיווח בעיתון הגרמני "שטרן" המודיעין הישראלי הוא שהעביר לגרמנים את המידע על כך שצפויה מתקפת טרור בהאנובר, מידע שהוביל לביטול משחק הידידות בין נבחרות הכדורגל של גרמניה והולנד.  

 

מהדיווח עולה כי המודיעין הישראלי העביר לגרמנים מידע "קונקרטי" על פיגוע מתוכנן ביום שני שעבר. במהלך יום שלישי התקבל מידע נוסף מאותו מקור, והחשש היה מפיגוע בטווח הזמן המיידי. לכן, הרשויות החליטו ברגע האחרון לבטל את משחק הידידות, ימים ספורים אחרי שמשחקה של גרמניה נגד צרפת לא הופסק, אף שמחוץ לאצטדיון סטאד דה פראנס שבו התקיים התרחשו פיגועי התאבדות. לפי העיתון הגרמני, שירותי הביון של ישראל פירטו כיצד בדיוק היה אמור להתבצע הפיגוע, שהיה אמור להתרחש בתוך האצטדיון בהאנובר.

 

באותו ערב, ארבעה ימים אחרי מתקפת הטרור בפריז, אמרו גורמים במשטרה המקומית שלפני המשחק התקבל מידע מדויק שלפיו יש כוונה לבצע פיגוע באיצטדיון, ולכן המשחק בוטל. לפי אחד הדיווחים בגרמניה, ליד האיצטדיון נמצאה מכונית תופת שהוסוותה כאמבולנס, ובאזור נמצא אדם המוכר למשטרה - אולם המידע הזה לא אושר רשמית. כעבור כשעתיים נמצא חפץ חשוד בתחנת רכבת בהאנובר, והיא פונתה.

בהלת הטרור בהאנובר, בשבוע שעבר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
בהלת הטרור בהאנובר, בשבוע שעבר(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

השר לביטחון פנים של גרמניה, תומאס דה מייזייר, כינס מסיבת עיתונאים מיוחדת, מה שמעיד על גודל האירוע. הוא אמר שבשעות הערב הצטבר עוד ועוד מידע על כוונה אפשרית לבצע מתקפת טרור, ולכן הוחלט לבטל את המשחק. בגרמניה דווח שהמידע הגיע משירות מודיעין זר. אז דווח כי מדובר במודיעין הצרפתי, אך בינתיים מתברר כי דווקא המודיעין הישראלי הוא שהעביר את הפרטים.

 

ביטול המשחק בהאנובר בא אחרי ששעות קודם לכן בוטל מסיבות ביטחוניות משחק גדול אחר, זה שאמור היה להתקיים בבריסל בין נבחרת בלגיה לנבחרת ספרד. כוחות הביטחון בהאנובר הורו לאוהדים שבאו למשחק בין גרמניה להולנד והיו כבר בתוך האיצטדיון לעזוב את המקום במהרה, ופעילותן של רכבות באזור הופסקה.

 

שעה קלה אחרי פינוי האצטדיון דווח כי האזהרה מפני מתקפת טרור הורחבה לכל העיר האנובר, ומפקד המשטרה קרא לכל התושבים להישאר בבתים ולהימנע מהתכנסויות גדולות. השירות החשאי הגרמני מסר כי האיום בא מצד איסלאמיסטים. מפקד משטרת האנובר אמר כי הרחבת האזהרה נובעת מהחשש שלו שמחבלים ינסו לתקוף במקום אחר. "אנחנו לא יכולים לנחש מה הטרוריסטים יעשו במקום זאת, אי אפשר לדעת מה המבצע עשוי לתכנן", הסביר. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
האצטדיון בגרמניה
צילום: EPA
מומלצים