שתף קטע נבחר

המשטרה תזמן את ינון מגל, תלונה תוביל לחקירה באזהרה

גורם בכיר במשטרה מעריך כי לא יהיה מנוס מלזמן את חבר הכנסת מהבית היהודי למסור עדות אחרי גביית עדויות הנשים שעבדו תחתיו בעבר. בשבוע הבא תערוך הוועדה לקידום מעמד האישה, שבה חבר מגל, דיון מיוחד בעניינו

 

ינון מגל. התנצל אך הודח (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
ינון מגל. התנצל אך הודח(צילום: שאול גולן)

המשטרה צפויה לזמן בימים הקרובים את חבר הכנסת ינון מגל (הבית היהודי) למסור עדות בעקבות המידע על הטרדות מיניות מצד נשים שעבדו תחתיו. אם אחת מהן תגיש תלונה, מגל יזומן לחקירה באזהרה. בהיעדר תלונה, ינסו החוקרים לגבש תשתית מספקת על בסיס עדויות הנשים שעבדו תחת מגל באתר וואלה - ואז יגשו ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, ויבקשו את אישורו לזמן את מגל לשמיעת גרסתו.

 

במשטרה הודיעו אתמול (ד') כי ייפתחו בבדיקה של הפרשה, וגורם בכיר אמר כי לא יהיה מנוס מלזמן את מגל לחקירה אחרי גביית העדויות. במשטרה אמרו כי ההליך לבדיקת הפרסומים על אודות חשד להטרדה מינית ינוהל בלהב 433, בהנחיית ראש האגף לחקירות ולמודיעין. היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה שי ניצן עודכנו על ידי ראש אגף החקירות מני יצחקי על פתיחת הבדיקה והוחלט כי הם יקבלו עדכון על ההתפתחויות.

הפוסט של רוטנר ()
הפוסט של רוטנר
מגל התנצל בפייסבוק על הדברים שאמר, אך הודח מתפקיד יו"ר סיעת הבית היהודי על ידי השר נפתלי בנט. "שגיתי בעבר בהתנהלות בלתי ראויה וקל וחומר שאינה הולמת איש ציבור כפי שאני היום", כתב מגל בהודעתו - אך הודיע כי אין בכוונתו להתפטר מתפקידו כחבר כנסת. "אני מתנצל מעומק לבי בפני מי שנפגע. אני נחוש לתקן את התנהלותי וגם לשקם את הדברים במישור האישי והמשפחתי. כמו כן, הודעתי כי אפסיק לכהן כיו"ר הסיעה. אפעל כחבר כנסת למען עם ישראל כפי שעשיתי עד כה מתוך אמונה ושליחות לבוחריי. אני מקווה שהציבור ימצא בלבו את

האפשרות לתת לי את ההזדמנות לתקן את דרכיי ולשרתו נאמנה".

 

הפרשה החלה לאחר פוסט בפייסבוק של העיתונאית רחלי רוטנר, שטענה כי במסיבת הפרידה של מגל מאתר "וואלה" מגל הטריד אותה מינית ואמר לה כי היה "הציצי והתחת שלה מחרמנים אותו". רוטנר פירטה בפוסט את שאמר לה מגל:

 

"עכשיו, אתם מכירים אותי, אני לא בחורה שנבהלת בקלות או מתרגשת מחוסר טקט של אנשים, אלוהים יודע שגם הטקט שלי לא משהו. לכן כשפה ושם ינון היה אומר לי משהו כמו 'את צריכה להתלבש יותר סקסי לתוכניות שלך, שתיראי יותר כמו ספרנית מסרט פורנו', זה לא ממש הפריע לי. נו, זה ינון השובב שלנו! תמיד חושב איך להפוך דברים לסקסיים באתר! איזה מצ'וגע! ובכל זאת, כשהוא התיישב צמוד אליי בספה בזמן מסיבת הפרידה שלו, לכבוד עזיבתו את וואלה לפוליטיקה, לא ראיתי את זה בא. 'תגידי', לחש לי, 'גם את הרגשת את המתח בינינו כל הזמן הזה שעבדנו יחד?' 

חלק מהפוסט של אור שוקרון ()
חלק מהפוסט של אור שוקרון
'מתח? לא'. כאמור, בעיקר התבדחנו פה ושם, בקושי היו לנו שיחות אמיתיות. 'מוזר, אני תמיד הרגשתי מין מתח מיני כזה בינינו, לא שמת לב?'. וול, זה נראה כמו כיוון שיחה מוזר מאוד בשביל מישהו נשוי שמדבר עם מישהי נשואה שרק לפני שנתיים שיתפה אותו בהפקת סרטון הצעת-נישואים לאהובה הנצחי, אבל הי, זה ינון השובב שלנו וכולי! אז נשארתי קולית וקלילה: 'חה חה ינון באמת הרגשת מתח כזה? לא היה לי מושג טיהי איזה משוגע אתה'.

 

"'האמת היא שעכשיו אני יכול להגיד לך את זה, כי אני כבר לא הבוס שלך', המשיך הטיהי לשורר, 'אבל כל הזמן שעבדנו יחד הייתי חרמן עלייך. מסתכל עלייך וחושב על הציצי שלך והתחת שלך. וגם הייתי מדבר עם אחרים על זה הרבה, על הציצי והתחת שלך, כמה שהם מחרמנים אותי'.

 

לכך הצטרפו גם דבריה אל אור שוקרון, שגם עבדה תחת מגל, וטענה כי  שהטריד אותה מינית. "קולגה שמלטף לי את הישבן יותר מפעם אחת חרף בקשותיי שיפסיק", כתבה שוקרון בפייסבוק, "ששואל אותי אם ארצה להצטרף אליו לתא השירותים ושאר שאלות שלא משתמעות לשני פנים - הביא על עצמו את השיימינג שהוא חווה". 

 

שוקרון הוסיפה וכתבה: "לא אמרתי כלום כי זה מביך. משפיל. מבזה. אף אחת לא רוצה להיות מתוייגת כמי שעברה הטרדה מינית. מדוע? מפני שבמדינת ישראל נוטים לקרבן את הקורבן ולהאדיר את המקרבן. כבר אז כשקולגה נוסף שהיה עד למאורע,

 שאל אותי 'האם אני רוצה אותו'. ה'יציאה' הזו גרמה לי לשתוק ולדבוק בשתיקתי. אנחנו כחברה עד כדי כך אטומים וחסרי רגישות. מפליא שנשים בוחרות לא לשתף? לדברי ינון 'דברים שנאמרו בין ידידים' לא צריכים לצוף ברשתות חברתיות. אנחנו עושות לו שיימינג.

 

בשבוע הבא אמור להיערך בוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת דיון בפרשה, שיעסוק בהטרדות מיניות במערכת התקשורת. בוועדה זו, יש לציין, חבר גם מגל, אולם לטענת היו"ר עאידה תומא סלימאן, "מגל לא הגיע לאף דיון, מלבד כינוס הפתיחה".

 

 

מנהלת פורום תקנה: מוצאת נחמה בהתנצלות של מגל 

יהודית שילת, מנהלת פורום תקנה למניעת הטרדות מיניות, התראיינה הבוקר לגל"צ ואמרה כי לצד ההתנהגות של מגל, היא מוצאת נחמה בכך שהוא התנצל על המעשה והבטיח לשנות את דרכיו. בפורומים סגורים אחרים היא אמרה שיש להדיחו מתפקידו כיו"ר סיעת הבית היהודי.

 

"ינון מגל עשה משהו שהוא מאוד נדיר בהתנהגותם של פוגעים ומטרידים מינית – הוא ביקש סליחה. הוא התנצל. הוא הודה, שזה העיקר. הוא דיבר על זה שזה לא ראוי ומגונה", אמרה שילת. "הוא לוקח את זה לחייו האישיים ומבטיח שההתנהגות הזו מבחינתו משתנה. אז זו סוג של נחמה למי שעוסק בסוגיה הזו היא טובה ויש בה אפשרות לפתח שיח ציבורי קצת שונה מהרגיל. כי בדרך כלל כשאנחנו פוגשים אנשים שהם פוגעניים מהבחינה הזו הם נוטים לזלזל בזה".

 

על השאלה האם לא מדובר בטקטיקה ואינטרסים סמויים שבעצם יאפשרו לו לשמור כל מקומו בכנסת, אמרה שילת כי "מבחינה ציבורית לא אכפת לי מה האינטרס הסמוי שלו. מבחינה ציבורית הוא הציב רף חדש למי שהוא פוגען בתחום הזה שנותן לנו כמטפלים בסוגיות האלה סוג של ביטחון לעמידה איתנה מול אנשים כאלה. זה לא נורמטיבי היום להכחיש. זה לא נורמטיבי היום להאשים את הקורבן.

זה לא נורמטיבי היום לזלזל בהתנהגות מהסוג הזה".

 

השאלה אם הוא יכול לכהן כחבר כנסת היא מצוינת כשהוא התנהג התנהגות עיין ערך מעליבה ומשפילה, במיוחד בתוך מפלגה שהיא מפלגה דתית ועולם הערכים שלה כל כך מובהק ומסודר, וגם הנורמות שלו צריכות להתנהל על פי עולם הערכים הדתי שלה – אז מביך ומבייש ואנחנו לא יודעים איפה לשים את עצמנו. אבל אני אומרת מהצד השני, יש נחמה קטנה בנורמה שאנחנו רוצים לקבע שמי שעושה את זה והוא מודה, מתחרט, לא מזלזל בזה ולוקח אחריות".

 

שילת הוסיפה כי "אם מגל יישאר חבר כנסת יש לו הזדמנות נהדרת להצטרף לפעילות האינטנסיבית שיכולה להתפתח בתוך הכנסת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
ח"כ מגל. לא מתכוון לפרוש
צילום: שאול גולן
מומלצים