שתף קטע נבחר

מנהלת במכבי לעובדים: אל תצטרפו לוועד

אתמול הודיעה ההסתדרות הלאומית על הקמת ועד עובדים בחברה, לאחר שיותר משליש מהעובדים חתמו על טפסי הצטרפות. אולם במייל שנשלח היום לעובדים מטעם אחת ממנהלות המחוזות בחברה, נקראו לבטל את הצטרפותם לוועד ולחתום על עצומה נגדו. מכבי: טענות ההסתדרות - ניסיון נוסף להליך אימים על עובדים שבחרו שלא להצטרף"

מהלך התארגנות עובדי מכבי שירותי בריאות נתקל בקשיים - במייל שנשלח היום לעובדים מטעם אחת ממנהלות המחוזות בחברה, היא קוראת לעובדים לבטל את הצטרפותם לוועד ולחתום על עצומה נגדו. "צריך להבין שאם לא נתנגד לוועד אנו נותנים להם כוח", נכתב. "מוזמנים להצטרף לעצומה נגד הקמת הוועד. מקומכם איתנו".

 

כתבות נוספות בערוץ הקריירה

 

אתמול הודיעה ההסתדרות הלאומית על הקמת ועד עובדים בחברה, לאחר שיותר משליש מהעובדים חתמו על טפסי הצטרפות.

 

המכתב שנשלח לעובדים (צילום מסך) ()
המכתב שנשלח לעובדים (צילום מסך)

בהסתדרות הלאומית טוענים כי מאז החל מהלך ההתארגנות בחברה, הם מקבלים פניות מעובדים המתלוננים כי מנהלים אוסרים עליהם להצטרף לוועד ואף טוענים בפני העובדים כי עם קבלתם לעבודה חתמו על מסמך שאוסר על כך.

 

עו"ד טל עזרא, יועץ משפטי במחלקה להתארגנויות ראשונות בהסתדרות הלאומית, מסר כי "הנהלת מכבי פועלת בניגוד לדין. החוק במדינת ישראל קובע במפורש כי חל איסור מוחלט על המעסיק להתערב ולהשפיע על רצונו של העובד להתאגד על מנת לשמור על זכויותיו".

 

"יוזמה עצמאית של אחת המנהלות"

בחברה דוחים את טענות ההסדרות בדבר הפרעה להליכי ההתארגנות וטוענים כי הם הוציאו הנחיות חד משמעיות האוסרות להתערב בהתארגנות העובדים. לטענתם, מדובר ביוזמה עצמאית של מנהלת בחברה.

 

עו"ד חמי לפידור, מומחה לדיני עבודה ממשרד לפידור ושות', מסביר כי הפסיקה אוסרת על מעסיקים במהלך התארגנות ראשונית במקום העבודה, לנקוט בכל פעולה, התבטאות, במעשה או במחדל, העלולים לפגוע בהתארגנות ובכלל זה להימנע מלהציג או ליידע את עובדיו על הפגיעה שלדעתו תיגרם למקום העבודה או לעובדים עצמם אם העובדים יתארגנו. עם זאת הוא מציין כי על מנת לדעת אם המייל שנשלח לעובדים מהווה הפרה של האיסור, יש לבחון האם תפקידה של העובדת מוגדר כתפקיד "בכיר", או שמא על תפקיד זוטר.

 

"הרעיון שעומד מאחורי זה היא כי העמדות שמשמיעים גורמים בכירים במקום העבודה עלולים לגרום לעובדים להימנע מלהצטרף להתארגנות", הוא מסביר. אם המקרה יגיע להכרעת בית הדין, הוא יבחן את מעמדה של העובדת והאם תפקידה מוגדר כתפקיד ניהולי בכיר. ככל שיימצא כי מדובר על עובד בכיר - משלוח המייל מהווה מעשה אסור על פי הפסיקה. בנוסףייבחן האם העובדת לא שימשה כשופר של המעסיק באמצעותה הוא ביקש לעקוף את האיסור שחל עליו".

 

כמו כן, עובד המעוסק כאח בחברה טוען, כי עובדים רבים חשים כי מהלך ההתארגנות בוצע תוך הטעיה וכי רבים חזרו בהם מהחתימה על הטפסים. "בימים האחרונים מנסים להקים במכבי ועד עובדים", הוא מספר. "קומץ עובדים פנה להסתדרות הלאומית וביום שני הם יצאו למבצע מתוכנן, והחתימו עובדים שלא בתום לב. יומיים לאחר מכן התחילה התארגנות של עובדים נגד הועד ואספנו כבר למעלה ממאתיים עובדים שמבקשים להסיר תמיכתם בגלל הטעייה. יתרה מזאת, אחד מחברי הוועד משך את תמיכתו וביטל אף הוא את החברות בהסתדרות לאור ההתפתחויות".

 

מהנהלת מכבי שירותי בריאות נמסר בתגובה: "הנהלת מכבי דוחה את טענות ההסתדרות. מכבי לא קראה לעובדיה להתנגד להתארגנות זו או אחרת, ואף לא שלחה כל הודעה בעניין. בין העובדים מתנהל שיח בנושא ההתארגנות ובמסגרתו העובדים מביעים את דעותיהם השונות. טענות ההסתדרות אינן אלא ניסיון נוסף להליך אימים על עובדים שבחרו שלא להצטרף להסתדרות.

 

"ניסיון זה מצטרף למהלכים פסולים שהובאו לידיעת מכבי באשר לניסיונות לצירוף עובדים להסתדרות על בסיס מידע מטעה. מכבי קוראת להסתדרות לשמור על זכויות כלל העובדים וכבודם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח, "ידיעות אחרונות"
צילום: חיים צח, "ידיעות אחרונות"
מומלצים