שתף קטע נבחר

זעם במוסד: נתניהו מעוניין במפקד חיל האוויר לשעבר לראשות הארגון

חשיפת "ידיעות אחרונות": לאחר שכבר נפגש עם שלושה מועמדים משורות הארגון, נתניהו שוקל לבחור באלוף במילואים עידו נחושתן, שמחזיק ב"סיכויים משמעותיים" להיבחר. המינוי עלול לעורר גל של פרישות מהמוסד: "סטירת לחי"

תסיסה במוסד: אלוף (מיל') עידו נחושתן, המפקד ה-16 של חיל האוויר, הוא אחד המועמדים לתפקיד ראש המוסד הבא במקומו של תמיר פרדו, שיסיים את כהונתו בינואר הקרוב. כך נחשף הבוקר (א') ב"ידיעות אחרונות".

 

גורם הבקיא בנפתולי המרוץ לתפקיד החשוב אומר כי את שמו של נחושתן העלה לפני כחודש אחד ממקורביו של ראש הממשלה בנימין נתניהו והגדיר אותו "בעל סיכויים משמעותיים" לגבור על שלושת המועמדים מתוך שורות הארגון: רמי בן-ברק, יוסי כהן והמשנה הנוכחי לראש המוסד, נ'.

 

לחצו על התמונה להגדלה:


 

בשבוע שעבר סיים נתניהו סבב ראיונות שני עם השלושה האחרונים. היו אלה ראיונות ארוכים ומפורטים, שבהם הביע כל אחד מהמועמדים את השקפת עולמו ואת תוכניותיו בנוגע לעתידו של המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים. אם אכן ימונה נחושתן לתפקיד, עלול הדבר לעורר גל של פרישות ושל מחאות ולהיחשב להבעת אי-אמון של נתניהו בארגון הביון הכפוף לו ישירות.

 

"אם זה נכון - זו חוצפה ושערורייה. סטירת לחי בפרצופנו", אמר אמש גורם בכיר הקרוב למוסד. "עם כל הכבוד לנחושתן, יכולות הניהול המוכחות שלו, כהונתו המוצלחת בחיל האוויר והשתייכותו למשפחה הלוחמת (אביו, ח"כ לשעבר יעקב נחושתן, היה מבכירי האצ"ל, וגם אמו דבורה היתה לוחמת מהוללת בארגון - ר"ב), הוא אינו מכיר לפחות 99% מהפעילות של המוסד".

 

הגורם הבכיר הוסיף כי "קשה להבין מדוע יפסול ראש הממשלה מועמדים שהוא עצמו סבור שהם מתאימים לתפקיד, שגדלו בארגון, פיקדו בו על מבצעים ועל מערכות ושירתו בו עשרות שנים, מכירים אותו לפני ולפנים, ויעדיף על פניהם גורם חיצוני שמה לו ולפעילות החשאית שאנחנו מנהלים?".

 

נחושתן (58) מונה למפקד חיל האוויר בעת שאהוד אולמרט היה ראש ממשלה, פיקד על החיל במבצע "עופרת יצוקה" והיה מפקדו גם במהלך הקדנציה השנייה של נתניהו בראשות הממשלה. הוא סיים את תפקידו בשנת 2012 ופרש מצה"ל.

המועמד שלו. נתניהו ונחושתן (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
המועמד שלו. נתניהו ונחושתן
 

מועמדותו של נחושתן מפתיעה, שכן בניגוד למשטרת ישראל, המוסד אינו שרוי במשבר ולא עבר באחרונה כל טלטלה מהסוג המצדיק מינוי של גורם חיצוני. פה ושם, אמנם, הועלו שמות של מועמדים חיצוניים אפשריים (האלופים במילואים יעקב עמידרור וטל רוסו ומפקד חיל האוויר הנוכחי, אלוף אמיר אשל), אך ההערכה הייתה כי ראש המוסד הבא יבוא מתוך שורות הארגון.

 

האמיץ, "הדוגמן" ואיש הטכנולוגיות

הראשון שבהם הוא רמי (רם) בן-ברק, המשמש כיום שמנכ"ל המשרד לענייני מודיעין ואסטרטגיה. בן-ברק התגייס לסיירת מטכ"ל ב-1977 ונחשב ללוחם מעולה ולקצין מצטיין ולבעל שליטה מופלאה באקדחים. לאחר שחרורו התגייס למוסד ונחת בקורס המאתגר של אגף "קשת" שעוסק במעקבים, בחדירה למבנים ובהשגת חומרים.

 

בן-ברק שירת שנים ארוכות ב"קשת" והיה בן טיפוחיו של ראש האגף לימים, תמיר פרדו. הוא נחשב לאיש אמיץ, מקורי ולמי שפקודיו יילכו אחריו באש ובמים. עם זאת, הוא נחשב עד לאחרונה לחסר ניסיון בנושאי מדיניות ואסטרטגיה.

 

ב-2010 מינה אותו ראש המוסד הקודם מאיר דגן לשמש כמשנה לראש המוסד. לפני כשנה מונה בן-ברק למנכ"ל המשרד לענייני מודיעין ואסטרטגיה על-ידי יובל שטייניץ והוא ממשיך למלא את התפקיד תחת השר הממונה כיום על המשרד ישראל כץ. לפני כשנה פתח בן-ברק בקמפיין מסיבי כדי לסייע לו לקבל את התפקיד, לרבות נוכחות בפורומים בינלאומיים וראיונות בתקשורת, והדבר שיפר במשהו את סיכויו.

 

המועמד השני משורות המוסד הוא יוסי כהן, שזכה לכינוי "הדוגמן" בזכות הופעתו הנאה והמוקפדת, ומשמש כיום כיועץ לביטחון לאומי. כהן התגייס למוסד ב-1982 ועבר קורס קציני איסוף (קצ"א), שבו לומדים הצוערים לגייס ולהפעיל סוכנים.

 

הוא העביר את רוב שירותו באגף "צומת" ויש לו כריזמה רבה, קסם אישי שופע ויכולת לסחוף אנשים. כהן שימש כראש מחלקה חדשנית ופורצת דרך ב"צומת" וזכה בפרס ביטחון ישראל על מבצע שהוביל בעת שמילא את התפקיד. אחר כך היה ראש "צומת" והמשנה לראש המוסד.

 

באוגוסט 2013 מינה אותו נתניהו ליועצו לביטחון לאומי. מאז הפך כהן לאחד מאנשי אמונו הקרובים של נתניהו והוא משמש המוציא והמביא של נושאים חשאיים, כולל במגעים עם ארה"ב בנושא הגרעין. כהן השכיל לשמור על יחסים קרובים עם לשכת ראש הממשלה ועם העומד בראשה, אך הסתכסך עם בכירים בשב"כ ובצה"ל - וגם עם השר היוצא שטייניץ.

 

מועמד נוסף הוא נ', המשנה הנוכחי של פרדו במוסד. הוא היה קצין מצטיין בצנחנים ושימש במוסד מפקד חוליה ב"קשת". במשך תקופה קצרה היה סגן ראש האגף ושנים ארוכות היה למפקד אגף הטכנולוגיות של המוסד ונחשב למי שקידם את הנושא באופן משמעותי. נ' נחשב לאדם בעל יכולות גבוהות, אם כי לדעת רבים הוא חסר ניסיון בפיקוד על אגף מבצעי.

 

יש לציין כי מבין 11 ראשי המוסד שכיהנו עד כה, שישה צמחו בתוך קהילת המודיעין וחמישה הגיעו מהצבא. האם ראש המוסד ה־12 יהיה איש מוסד או אלוף במילואים? בקרוב יקבל ראש הממשלה את ההחלטה.

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר: "עידו נחושתן אינו מועמד לראשות המוסד. מועמדותו אינה על הפרק".

 

איתמר אייכנר השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
עידו נחושתן
צילום: עופר עמרם
מומלצים