שתף קטע נבחר

פוטין ונתניהו נפגשו: שיתוף הפעולה ימנע "תאונות לא נחוצות"

ראש הממשלה נועד עם נשיא רוסיה בשולי ועידת האקלים בפריז. על רקע הפלת המטוס הרוסי בידי טורקיה, שיבחו שני האישים את התיאום הביטחוני ונתניהו ציין ששיתוף הפעולה נועד למנוע תאונות. בסוף השבוע גילה ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון כי טייסים רוסים חוצים לעתים את השטח האווירי של ישראל

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו נועד הערב (יום ב') עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בשולי ועידת האקלים בפריז. שני המנהיגים שיבחו את התיאום הביטחוני בין המדינות. נתניהו הדגיש את חשיבות שיתוף הפעולה כדי למנוע "תאונות לא נחוצות". גם פוטין שיבח את "מנגנון שיתוף הפעולה" בין צבאות רוסיה וישראל.

 

 

פוטין בירך בדבריו את נתניהו לרגל חג החנוכה: "לעונג לי לקיים פגישה עמך בשולי אירועי היום. היו התפתחויות גלובליות רבות, חלקן דרמטיות. תן לי לברך אותך לרגל חג החנוכה הקרב, חג זוהר המסמל את ניצחון האור על החושך ואני מקווה שכך יהיה גם ביחסים הבינלאומיים. אנו מרוצים מההתקדמות ביחסינו הדו-צדדיים".

 

נתניהו מצדו הזכיר בדבריו את פגישתו הקודמת עם פוטין במוסקבה ואת העובדה שהשניים מקיימים קשר רציף בטלפון. "אירועי הימים האחרונים מוכיחים את חשיבות התיאום בינינו, מנגנוני התיאום הביטחוני ומאמצי שיתוף הפעולה בינינו למנוע תאונות וטרגדיות בלתי רצויות, ואני מאמין שנחלנו בכך הצלחה, זה חשוב".

 

ראש הממשלה אמר עוד כי "אני חושב שאנחנו מעורבים בקרב גדול נגד האיסלאם המיליטנטי, הטרור שבו הוא השתמש, הפראיות והברבריות וזו עוד נקודת מגע בנוסף לרבות אחרות שבהן אנו מעורבים. אני מקווה שישראל ורוסיה יוכלו לראות עין בעין בנושאים אסטרטגיים אבל ברצוני להבטיח לך, אנו מאמינים שבכוחנו להשיג תיאום טוב מאוד בקרקע ובאוויר כך שלא ניצור את סוג הבעיות שעמן התמודדנו".

 

בסוף השבוע גילה ראש האגף המדיני ביטחוני במשרד הביטחון, האלוף במילואים עמוס גלעד, כי "טייסי חיל האוויר הרוסי חוצים לעיתים את השטח האוויר של ישראל. בזכות התיאום הביטחוני המצוין, שהחל בפגישת נתניהו-פוטין שבה נקבעו גבולות הגזרה, צה"ל והצבא הרוסי סיכמו על הסדרי ביטחון", אמר גלעד באירוע שבתרבות

 בבאר שבע. "אם יש אירוע חדירה אנחנו יודעים מה עושים ואיך למנוע אירועים שיובילו להתלהטות".

 

מוקדם יותר נפגש פוטין בשולי הוועידה בפריז עם נשיא ארה"ב ברק אובמה. הבית הלבן מסר כי אובמה הביע צער על מותו של הטייס הרוסי בהפלת מטוס הסוחוי בידי מטוסי טורקיה, וקרא לפוטין להרגיע את המתיחות עם טורקיה.

 

אובמה גם אמר לפוטין שבשאר אסד חייב לעזוב את השלטון כדי להביא לסיום את מלחמת האזרחים בסוריה. הקרמלין מסר שבפגישה שארכה חצי שעה הסכימו שני המנהיגים שיש לחתור בהקדם לפתרון מדיני בסוריה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמוס בן גרשום לע"מ
פגישת פוטין ונתניהו
צילום: עמוס בן גרשום לע"מ
מומלצים