שתף קטע נבחר

יום הולדת תחבורה: משחקיה חלומית מקרטונים בתוך הבית

ביקור בפארק שעשועים בהולנד הוביל לרעיון של חגיגת יום הולדת יחודית ומהנה לילד שאוהב רכבות, מטוסים ותמרורים. אז איך יוצרים מעבר חציה בסלון? וכמה זמן קרטונים יכולים להעסיק ילדים בני 4?

כשלימור ואביב גמר טיילו עם ילדיהם בקיץ בהולנד, הם ביקרו בפארק השעשועים ליננהוף. בנם הסתובב במשך שעות באזור עם מסלול כבישים, תמרורים, רמזורים, תחנת דלק, מכבי אש, משטרה, ובזמן שהם המתינו עלה הרעיון לחגיגת יום הולדת הקרובה 4 שלו.

 

"בעלי הוא מהנדס מכונות ויש לו ידיים טובות והוא אוהב לבנות ולתכנן דברים, ולי יש הרבה רעיונות ואני גם אוהבת מאוד לצייר", מספרת לימור. "השילוב הזה מאפשר לנו ליצור הרבה דברים מגניבים ומיוחדים, לכן הרעיון התקבל באופן טבעי. בננו חובב רכבות, מטוסים ובכלל כלי תחבורה ולכן החלטנו להתרכז בדברים שהוא אוהב.

 

עוד ימי הולדת:

האמא שעשתה לילות לבנים כדי להכין לבתה יום הולדת

בין החבלים והעצים: יום הולדת מסע ביער

הכי מיוחדת בכיתה: רז חגגה יום הולדת בשטח עם עששיות

 

מה היה הקונספט של יום ההולדת?

"הרעיון היה ליצור סוג של משחקיה בבית של כלי תחבורה, שהילדים פשוט יבואו, ישחקו ויפעילו את הדמיון. השתמשנו בסרט הדבקה צבעוני כדי ליצור מסלול לבימבות בבית ובמרפסת, סימנו כיכרות, הדבקנו חניות ומסילת רכבת.

 

לאורך המסלול מיקמנו תמרורים ורמזור, מעבר חציה ומנהרה. את מעבר החציה הכנו מברזנט אפור שצבענו עליו פסים לבנים, את המנהרה אביב, בן זוגי, בנה מצינורות PVC ומבד. הוספנו עמדות משחק מסביבו: תחנת הדלק שאביב חתך והרכיב מקרטון ואני קישטתי. בחוץ על המרפסת מיקמנו עמדה לשטיפת בימבות שכללה שפריצרים עם מים וספוגים ותמרור שטיפת מכוניות שאני ציירתי על דיקט.

 

 ( )

"בנוסף, הכנו עמדה של עבודות בכביש שכללה תמרור עבודות בכביש שציירתי על דיקט, טרקטורים, כלי עבודה וקוביות מעץ. חנות נוחות שהכנו מקרטון, בתוך החנות העמדתי שולחן עבודה קטן עם שני כיסאות קטנים, על השולחן שמתי קופה רושמת, כסף ומטבעות משחק, פנקס וטושים.

 

"במחזור הקרטונים שליד הסופר מצאתי מדפים מקרטון והעמדתי אותם בחנות, עליהם שמתי קופסאות עם ירקות ומצרכים מפלסטיק. לכיבוד שמתי חטיפים בשקיות צ'יפס קטנות וירקות חתוכים בכוסות חד פעמיות והנחתי על המדפים בחנות.

 

 ( ) ( )

"במרפסת העמדנו קטר ענק מקרטון שאביב ייצר עם שני קרונות מקופסאות שמצאנו במחזור הקרטונים, קרון פחם וקרון מתנות. לידו ערימה של פחמים שגזרתי משאריות ספוג וצבעתי בצבע ספריי שחור, בקדמת הקטר שמנו ארובה והצמדנו אליה בלונים לבנים, כמו ענני קיטור. לקראת המסיבה ביקשנו מהילדים להביא בימבות ואספנו גם כמה בימבות ספייר מאצלנו או מהשכנים לילדים שאולי ישכחו להביא".

 

"לחלק של היצירה הדבקתי מטוסים קטנים מאטבי כביסה מעץ וממקלות ארטיק ונתתי לילדים לצבוע ולקשט עם מדבקות. לשלב השני של היצירה צבעתי שני לוחות קרטון ענקיים בצבע לוח שניתן לצייר עליו בגירים, וציירתי עליו מסלול נחיתה. הבן שלי גם הכין מגדל פיקוח והאנגר מטוסים.

 

 ( )

הכנתי גם קרון הפתעות מקופסת קרטון שמצאתי במיחזור, אביב חורר בו חורים אני חסמתי אותם בנייר משי ובפנים הכנסתי כל מיני הפתעות קטנות. היה לי חשוב כל הזמן להיות מחוברת לרצונות של הבן שלי, כי זו החגיגה שלו, לכן כל מה שהכנו היו דברים שהוא מאוד אוהב, הוא אפילו עזר לי לקשט את העוגה ולצייר עליה מטוס, אז מה אם זה נראה קצת מצ'וקמק".

 

איך הילדים וההורים הגיבו?

"הילדים וגם ההורים נגנבו לגמרי. הילדים עלו על הבימבות והתחילו לחצות את הבית והמרפסת לאורך המסלול, והבית התמלא בקולות של התלהבות ושמחה, הם חצו את המנהרה והסתובבו בכיכרות. הם שיחקו בחנות, ובכל פעם ילד אחר היה המוכר והאחרים קנו. הם מילאו דלק כמעט בכל פעם שעברו ליד תחנת הדלק, שטפו את הבימבות, ממש הבריקו אותן, ושיחקו בעמדת התיקונים בכביש, הערימו פחם לתוך הקטר ונכנסו ושיחקו בתוכו.

 

לפייסבוק הורים של ynet כבר הצטרפתם? היכנסו עכשיו

 

"הם שיחקו, נהנו ולא מיצו, לאחר שעה ועשרים בערך הבנתי שלא נספיק כל מה שרצינו ואז קראתי להם לשולחן היצירה. קודם כל, הבאתי לשולחן את המטוסים הקטנים עם טושים ומדבקות, הם מאוד אהבו את המטוסים, מזל שהכנתי יותר כי היו ילדים שרצו לקשט יותר ממטוס אחד, ואז הוצאתי את לוחות הקרטון עם הגירים והם שיחקו במטוסים והמשיכו לצייר את שדה התעופה. כשהוצאתי את קרון ההפתעות ההתרגשות הייתה גדולה והיה להם כיף לבחור מתנה בהפתעה ולצאת עם משהו קטן הביתה".

 ( ) ( )

האם נדרשו הכנות מיוחדות?

"מלא! אבל נהנינו מכל רגע. במהלך התכנון הרעיונות עלו מהר מאוד אבל אז היינו צריכים לייצר כמעט הכול מכלום: ממה לייצר את המסלול, איך ליצור מעבר חציה, איך לייצר פחם, איך לייצר מנהרה. ולאחר שמצאנו את הפתרונות היינו צריכים לממש אותם; להשיג סרט הדבקה מתאים למסלול, לייצר ולצבוע את תחנת הדלק/החנות/הקטר, לייצר את המנהרה, מעבר החציה, התמרורים לעמדות, מטוסים ומסלול תעופה ליצירה וקרון ההפתעות. את רוב הדברים ייצרנו אנחנו או שמצאנו במיחזור ולכן נדרשה השקעה רבה".

 

 ( ) ( )

מה התכנון ליום הולדת בשנה הבאה?

"תחומי העניין של הילדים שלי הם מאוד דינמיים ומשתנים, נחשוב על זה כשנתקרב למועד יום ההולדת הבא".

 

האם היו קשיים במהלך התכנון או במהלך החגיגה?

"במהלך החגיגה לא היו קשיים בכלל, הזמן פשוט טס, היה כיף גדול גם לנו ובעיקר לילדים, לא נדרשנו להפעיל, לא לטפל בילדים שבוכים או ילדים שרבים, הכול זרם בצורה נפלאה. מה שכן, הלילה שלפני החגיגה היה גשום מאוד ולא היה ברור אם ירד גשם במהלך החגיגה או לא, היינו צריכים למצוא פתרון ולתכנן איך למקם את העמדות ואת המסלול במצב של גשם ללא יכולת להשתמש בגינה שהייתה רטובה ולאור מגבלת המקום".

 

מה היה הדבר הכי כיף?

"תהליך היצירה ומציאת הפתרונות, השמחה של הבן שלי שמרגיש מחובר ואהוב, ובמהלך המסיבה לראות שאחרי כל ההשקעה זה פשוט עובד הרבה מעבר למצופה".

 

טיפים להורים שרוצים לחגוג באותו אופן

"ליהנות מתהליך היצירה ולהיות מחוברים לילד ולרצונות שלו".

 

חגגתם לילדים בצורה מיוחדת? כתבו לנו

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הילדים עלו על הבימבות והתחילו לחצות את הבית והמרפסת לאורך המסלול
מומלצים