שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  צילום: shutterstock

  קריית ביאליק: אושרה תוכנית ל-3,000 דירות

  ועדות התכנון אישרו בתהליך מזורז שתי תוכניות בנייה בשכונת גבעת הרקפות ובדרום קריית ביאליק, במסגרת הסכם הגג שחתמה העירייה עם המדינה אשתקד. בירושלים טרם התקבלה החלטה לגבי תוכניות הבנייה בהר חרת, ובמושבים הוחלט לאשר הקמת יחידת דיור שלישית בשטח הנחלה

  בנייה חדשה בקריית ביאליק: הוועדה לדיור לאומי (וד"ל) במחוז חיפה אישרה היום (ב') שתי תוכניות בנייה בשכונת גבעת הרקפות ובדרום בעיר. זאת לאחר שדנה בהתנגדויות שהוגשו לשתי התוכניות, אשר צפויות לכלול כ-3,000 יחידות דיור חדשות.

   

  יוצא לדרך: פינוי-בינוי ראשון בלה גווארדיה

  אושרה תוכנית הרבעים של תל-אביב

   

  מדובר בתוכניות שיזמה רשות מקרקעי ישראל, אשר נדונו על ידי הוועדה לדיור לאומי - שנועדה לקצר את הליכי התכנון ולהאיץ את הבנייה למגורים. הן נכללות בהסכם הגג שנחתם בין המדינה ובין עיריית קריית ביאליק אשתקד, וכוללות תמהיל דירות מגוון, שכולל בין השאר דירות קטנות לזוגות צעירים.

   

  עוד כוללות התוכניות שטחי תעסוקה ומסחר ושטחים ציבוריים. בתוכנית הרחבת שכונת גבעת הרקפות נכלל שטח עירוני פתוח שייתן מענה לשכונה בפרט ולעיר בכלל. בתוכנית דרום קריית ביאליק ניתן מענה לשיקום נחל הגדורה, הטמנת קווי מתח עליון וקביעת מגרש שיכול לתת מענה עתידי לפינוי-בינוי של השכונה הגובלת בתכנית החדשה.

   

  תוכנית הרחבת גבעת הרקפות כוללת 900 דירות ותוכנית דרום קריית ביאליק כוללת 2,000 דירות. במשרד האוצר מציינים כי "התוכניות יתרמו לחיזוק גלעין מטרופולין חיפה ולמימוש יעדי האוכלוסייה שנקבעו על יד אספקת יחידות דיור זמינות בטווח הקרוב לקליטת אוכלוסייה בגוש הקריות".

   

  נזכיר כי הסכם הגג שנחתם בקריית ביאליק כולל 7,253 יחידות דיור ב-3 שכונות מגורים, שלפי ההערכות אמורות להכפיל את אוכלוסיית העיר ל-70 אלף נפש.

   

  אין החלטה על בנייה בהרי ירושלים, יש החלטה על הנחלות במושבים

  בתוך כך, קיימה היום המועצה הארצית לתכנון ולבנייה דיון בנושא תוכניות הבנייה בהרי ירושלים (הר חרת), והחליטה שלא לקבל בשלב זה החלטה - אלא להקים צוות של חברי מועצה שידון ב-4 מתחמי הבנייה בנפרד. זאת לאחר שעיריית ירושלים ונציגי ארגונים ירוקים נוספים הביעו בהתנגדות חריפה לאישור התוכניות בימים האחרונים. מדובר בין, השאר, בתוכניות להקמת 3,000 יחידות דיור חדשות במבואות מבשרת. הבוקר הפגינו מחוץ לדיון אנשי החברה להגנת הטבע, פעילי מגמה ירוקה ואנשי הברית לחיזוק ירושלים.

   

  בכנס חירום שערך אמש ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, הוא הבהיר כי הדרך להרחיב את העיר ירושלים היא באמצעות התחדשות עירונית ולא על ידי בנייה בשטחים הפתוחים. לדבריו, "את ירושלים צריך לתכנן יחד עם העירייה ויחד עם התושבים כדי לחזק אותה ולא להחליש אותה. נבנה בהתחדשות עירונית פי 20 ממה שמתכננים במקומות השנויים במחלוקת, כדי שנוכל להשאיר כאן יותר צעירים בלי לפגוע בשטחים ירוקים ובעיר".

   

  במקביל, אישרה המועצה הארצית את התיקון לתמ"א 35 (תוכנית המתאר הארצית) המאפשר בניית יחידת דיור שלישית בשטח הנחלה במושבים. התיקון קובע כי במושבים תתאפשר בנייתה של יחידת דיור שלישית ב-2.5 דונם שבראש הנחלה, מבלי שתחייב הכנת תוכנית כוללת ליישוב, ומבלי שתיספר במניין יחידות הדיור ביישוב. באזורי הביקוש, בכללם מחוז מרכז, חיפה וירושלים, תותר תוספת יחידת דיור שלישית בכל הנחלות במושב, כאשר זו תגרע ממניין יחידות הדיור הקבוע ליישוב.

   

  ניר מאיר, מזכ"ל התנועה הקיבוצית, אמר כי "טבעת החנק נשברה ומדינת ישראל מכירה בזכות הקיבוצים לגידול טבעי, כמו כל ישוב אחר בארץ. מגבלת יח"ד היא קושי מיותר מעצם הגדרתה, ומקשה על תהליכי הצמיחה בקיבוצים רבים, שאך סיימו תקופה קשה של מאבק במשבר כלכלי, חברתי ובעיקר דמוגרפי. זוהי בשורה חשובה לקיבוצים רבים, ואני שמח להיווכח שהשתנתה הרוח, ומטה הדיור במשרד האוצר עומד בהבטחותיו ומתמקד ביישומם של הפתרונות שיאפשרו את הגידול הטבעי בקיבוצים".

   

  ממזכירות התנועה הקיבוצית נמסר כי "זהו שלב אחד במציאת פתרון כולל למצוקת הדיור בקיבוצים. נכון להיום חסרות בקיבוצים ברחבי הארץ למעלה מ-10,000 יחידות דיור. זהו משבר דיור חריף כמוהו לא ידעו הקיבוצים בעבר. אנו מאמינים כי המשך שיתוף הפעולה מול קבינט הדיור יוביל להסכמות שיהוו פריצת דרך גם בהיבט הפשרת הבניה בקיבוצים נוספים בכל רחבי הארץ".

   

  יו"ר המועצה האזורית לב השרון ונציג המועצות האזוריות במועצה הארצית, עמיר ריטוב, הוסיף כי "מדובר בהחלטה מאוזנת ומידתית שמקובלת על השלטון המקומי העירוני, מוסדות התכנון והארגונים הירוקים, והיא מקודמת מתוך קונסנזוס. אנחנו יודעים את ההבדל בין עיר לכפר וברור שלא ניתן יהיה לפתור את מצוקת הדיור בתוך המרחב הכפרי. מטרת התכנית היא לחזק את העירוניות מתן מענה לצורכי היישובים הכפריים, וזאת בלי לפגוע בשטחים הפתוחים". 

   

   

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים