שתף קטע נבחר

הנחה על דירה? הושק אתר מחיר למשתכן

משרדי האוצר והבינוי ורשות מקרקעי ישראל העלו לאוויר אתר שיסביר לזכאים כיצד להירשם להגרלה לרכישת דירה במסגרת מכרזי מחיר למשתכן, איפה אפשר לקנות דירות, כיצד נראים מפרטי הנכסים ומהם היקפי ההנחות

יממה לאחר שהשלימו 3 מכרזים נוספים במסגרת תוכנית מחיר למשתכן, הודיעו היום (ד') משרדי האוצר והשיכון ורשות מקרקעי ישראל על השקת האתר החדש של מחיר למשתכן. באתר ניתן לבדוק היכן ניתן יהיה לקנות דירה, מהם היקפי ההנחות, אילו מפרטי דירות קיימים, מהם לוחות הזמנים ופרטים לגבי זכאות להיכנס להגרלה.

 

האתר פונה הן לציבור הקבלנים והיזמים והן לציבור הרחב, ומאגד את כל המידע על התוכנית. בנוסף, ניתן יהיה להירשם לקבלת מידע באופן אישי. במשרדים מציינים כי הקמת האתר מהווה צעד נוסף בדרך להנגשת המידע לציבור.

 

עד כה שווקו במסגרת מכרזי מחיר למשתכן קרקעות לבנייה של למעלה מ-2,500 דירות בערים ירושלים, ראש העין, בית דגן, עפולה, קריית מוצקין, לוד ודימונה. עשרת אלפי יחידות דיור נוספות פורסמו וישווקו לציבור בחודשים הבאים בראשון לציון, חריש, קריית שמונה, ערד ושדרות. כתובת האתר: http://www.dira-il.co.il.

צילום מסך מתוך אתר מחיר למשתכן החדש (צילום מסך) (צילום מסך)
צילום מסך מתוך אתר מחיר למשתכן החדש(צילום מסך)

במסגרת המכרזים, הקבלנים רוכשים את השטח מהמדינה בהנחה, ומתחייבים למכור את הדירות במחיר נמוך ממחירי השוק. המחירים המשוערים בשלושת המכרזים הללו משקפים הנחות שבין 250 ל-300 אלף שקל, בהשוואה לדירות דומות בשוק.

 

הזכאים לרכישת דירת מחיר למשתכן הם "חסרי דיור" - מי שלא הייתה דירה בבעלותם בשש השנים האחרונות - יחיד מגיל 35 ומעלה וזוגות בכל גיל. בחירת הזוכים מבין הזכאים שנרשמו לפרויקט תתבצע באמצעות הגרלה. זכאי שרכש יחידת דיור במסגרת מחיר למשתכן, לא יהיה רשאי למכור את יחידת הדיור לצד שלישי במשך 5 שנים מיום קבלת טופס 4.

 

מפרט הדירות - סטנדרט מחייב

תוכנית מחיר למשתכן החלה עוד בשנות ה-90 של המאה הקודמת, וכיום מקודמת שוב על ידי הממשלה הנוכחית. המדינה תעניק הנחה על מחיר הקרקע במכרזים אלה בשיעור משתנה של עד 80%. מטרת ההנחה היא לאפשר לקבלנים לשמור על שיעור הרווח הקיים, למרות שהדירות יימכרו במחיר נמוך יותר ממחיר השוק.

 

בהתאם להחלטת קבינט הדיור, באזורים בפריפריה שבהם ערך הקרקע אינו מספיק גבוה כדי לייצר הנחה משמעותית, יקבלו הרוכשים מענק של 40-60 אלף שקל מהמדינה; והרשות המקומית תקבל גם היא מענק דומה למימון הוצאות הפיתוח.

 

אמש נחשף מפרט הדירות במסגרת מכרזי מחיר למשתכן בכנס "עיר הנדל"ן שעורך מרכז הבנייה הישראלי באילת. מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, אשל ארמוני, הסביר כי "משרד הבינוי והשיכן קבע מראש סטנדרט מחייב ברמת גימור המקובלת בשוק, על מנת לקצר ולהקל את תהליך הבנייה, תוך שמירה על איכות הדירות החדשות שיקבלו הרוכשים".

מפרט דירה לדוגמא במסגרת מחיר למשתכן (צילום: קרייג אריאב) (צילום: קרייג אריאב)
מפרט דירה לדוגמא במסגרת מחיר למשתכן(צילום: קרייג אריאב)

יו"ר מטה הדיור במשרד האוצר, אביגדור יצחקי, אמר עם השקת האתר כי "שקיפות והנגשת המידע לזוגות הצעירים ולקבלנים הם חלק בלתי נפרד מהתכנית. כל המידע שקיים על מחיר למשתכן במשרדים השונים שייך לציבור וככזה הוא צריך להיות נגיש וזמין לו. אנחנו מתכוונים להמשיך במגמה ולאפשר לזוגות הצעירים להירשם להגרלות ולהוציא את תעודות הזכאות באופן קל ופשוט באינטרנט. אנחנו רואים במהלכים אלו חלק אינטגרלי בהצלחת התוכנית".

 

ארמוני ציין כי "הקמתו של אתר ייעודי אחד המאגד את כלל התשובות בנוגע לתכנית 'מחיר למשתכן' היא ביטוי נוסף לתוצאות העבודה המשותפת לפתרונות הדיור של הממשלה הנוכחית ובראשה, תכנית מחיר למשתכן. האתר יתעדכן ברציפות ויעניק מידע זמין, מקיף ומדויק במטרה לבסס את הפרטים והמועדים בנוגע לפתרון מחיר למשתכן לרווחת הגורמים בענף והציבור הרחב.

 

מ"מ מנהל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון, הוסיף: "תוכנית מחיר למשתכן בשילוב השיווק המואץ שרשות מקרקעי ישראל מבצעת, מובילים את המאמץ הממשלתי למילוי צרכי הדיור של אזרחי ישראל. מתן מידע רלוונטי זמין ומעודכן יסיעו לציבור לקבל החלטות נכונות בתחום הדיור".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קרייג אריאב
מפרט לדוגמא של דירת מחיר למשתכן
צילום: קרייג אריאב
מומלצים