שתף קטע נבחר

שנה לאסון הסביבתי: כך נראית שמורת עברונה

במוקד הדליפה זוהתה קרקע מזוהמת עד לעומק של 22 מטר. כיום בשמורה מספר עצי שיטה שבאו במגע ישיר עם זיהום הנפט המראים סימנים של פגיעה קשה ומספר רב של שיחים, בעיקר בערוצי הזיהום, שנפגעו קשה גם הם מהזיהום

המשרד להגנת הסביבה מפרסם היום (ד') דו"ח עדכון מצב שיקום שמורת הטבע עברונה, שנה לאחר אירוע דליפת הנפט מצינור קצא"א, שאירע בלילה של 3 לדצמבר 2014. מהדו"ח עולה כי שנה לאחר האירוע, שבו זרמו אלפי קו"ב נפט גולמי מצינור נפט אילת-אשקלון של קצא"א ,לשמורת הטבע "ערבת עברונה" ו"מסיב אילת" וזיהמו למעלה מ-1000 דונם משטח השמורות, פונו כ-55,000 טון קרקע מזוהמת.

 

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי המשרד ביצע סקרי קרקע באזור הדליפה ובשטח השמורה והתוצאות מצביעות על השתרעות הזיהום לעומקים משתנים. במוקד הדליפה זוהתה קרקע מזוהמת עד לעומק של 22 מטר. המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים דרשו מחברת קצא"א לבצע סקר אקולוגי ראשוני בשמורת עברונה, שישמש כבסיס לתכנית הניטור ארוכת הטווח המתוכננת בשטח השמורה.

 

כך נראית השמורה היום (צילום: עודד נצר, המשרד להגנת הסביבה) (צילום: עודד נצר, המשרד להגנת הסביבה)
כך נראית השמורה היום(צילום: עודד נצר, המשרד להגנת הסביבה)

 (צילום: עודד נצר, המשרד להגנת הסביבה) (צילום: עודד נצר, המשרד להגנת הסביבה)
(צילום: עודד נצר, המשרד להגנת הסביבה)

 

כיום בשמורה מספר עצי שיטה שבאו במגע ישיר עם זיהום הנפט המראים סימנים של פגיעה קשה ומספר רב של שיחים, בעיקר בערוצי הזיהום, שנפגעו קשה גם הם מהזיהום. עם זאת, במשרד להגנת הסביבה אמרו כי מצב אוכלוסיית הצבאים השתפר ונצפו מספר פרטים צעירים.

 

למעשה, מוסיפים במשרד להגנת הסביבה, חום הקיץ "ייבש" את השכבה העליונה של הקרקע המזוהמת ויצר מעין שכבת קרקע ונפט קשיחה. בניסויים לשיקום הקרקע בשמורה, שביצעו חמש חברות בטכנולוגיות שונות, הציגו ארבע חברות ירידה בריכוזי המזהמים ברמה סבירה עד רמה טובה מאוד. המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים בוחנים את תוצאות הניסוי ויערכו ניסוי משלים בקנה מידה רחב יותר.

 

הזיהום הכבד בדצמבר 2014 (צילום: המשרד להגנת הסביבה) (צילום: המשרד להגנת הסביבה)
הזיהום הכבד בדצמבר 2014(צילום: המשרד להגנת הסביבה)

 

אזור כביש 90 ובריכות האגירה בשטח השמורה נמצאו כלא מזוהמים לאחר פינוי קרקע מזוהמת והם עומדים בפני שיקום נופי. מאז אירוע הדליפה המשרד להגנת הסביבה ביצע דיגומי איכות אוויר שבהם נוטרו חומרים אורגניים נדיפים, אבק וריח. תוצאות הדיגומים הראו ירידה משמעותית וקבועה בכל הפרמטרים במהלך השבועות הראשונים לאחר הדליפה. ולפיכך, הוחלט באביב האחרון לפתוח את שמורות הטבע "מסיב אילת" ו"ערבת עברונה" למטיילים. ניטור אוויר תקופתי נערך אחת למספר חודשים במרחב השמורה בהנחית המשרד להגנת הסביבה.

 

המשרד להגנת הסביבה דרש מחברת קצא"א להציג סקר סיכונים ותוכנית לצמצום סיכונים

 מידית מקו הנפט והופחתה משמעותית הסכנה לדליפה שתגיע לחוף אילת. אגף הכלכלה של המשרד להגנת הסביבה ביצע הערכה כלכלית לאומדן היקף הנזק הכללי למשק כתוצאה מאירוע הדליפה והוא מוערך בכ-141 מיליון שקלים.

 

על פי החלטת הממשלה הוקמה מנהלת לשיקום עברונה שמפקחת על פעולות השיקום ובה נציגי המשרד להגנת הסביבה, רשות הטבע והגנים, מועצה אזורית חבל אילות, רשות הניקוז ערבה ונציג הארגונים הירוקים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עודד נצר, המשרד להגנת הסביבה
שמורת עברונה היום
צילום: עודד נצר, המשרד להגנת הסביבה
מומלצים