שתף קטע נבחר

מסיכול לטרור: הקצין הפלסטיני הפך למחבל

מקורות ברמאללה סיפרו ל-ynet כי מנגנוני הביטחון יחקרו מה הניע את הקצין הפלסטיני מאזן עריבה לבצע פיגוע ירי סמוך למחסום חיזמה. זו לא הפעם הראשונה שאנשי ביטחון פלסטינים עוסקים בטרור, אך מדובר במקרה לא שכיח

 

 

זירת הפיגוע סמוך למחסום חיזמה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
זירת הפיגוע סמוך למחסום חיזמה(צילום: EPA)

סוגיית אנשי מנגנוני הביטחון שמבצעים פיגועים מטרידה מאוד את ההנהגה המדינית והביטחונית ברמאללה. מאזן עריבה מאבו דיס שליד ירושלים, המחבל שביצע את פיגוע הירי הבוקר (יום ה') סמוך למחסום חיזמה, היה קצין במחלקה שאחראית על מזרח ירושלים במודיעין הכללי הפלסטיני. מקורות ביטחוניים פלסטינים מסרו ל-ynet כי גם אחיו הוא איש מנגנונים ומשרת בביטחון המסכל הפלסטיני. בפיגוע הבוקר נפצע ישראלי בן 47 באורח קשה וחייל נפצע קל.  

 

למחבל היה עבר משפחתי בעייתי בכל הנוגע לפיגועים. אביו ביצע פיגוע דקירה בירושלים בשנת 1992 ונכלא בישראל לחמש שנים. גם אחיינו של עריבה ביצע פיגוע דקירה ברחוב יפו בירושלים בשנת 2002 (האחיין ממשפחת בחר) ונהרג במהלכו. אתמול היה יום השנה להריגתו.

עריבה. היסטוריה בעייתית במשפחה ()
עריבה. היסטוריה בעייתית במשפחה

זו אינה הפעם הראשונה בהסלמה הנוכחית שבה איש מנגנוני הביטחון הפלסטיניים מבצע פיגוע נגד יעד ישראלי. לפני חודש ביצע איש מנגנוני הביטחון ירי מהכפר סילוואד לעבר כוח צה"ל שהיה בסמוך. בניסיון הפיגוע הזה לא היו נפגעים. האיש נעצר זמן קצר אחר כך בידי כוחות הביטחון. למרות כל אלה פיגוע שמבוצע על ידי איש מנגנונים אינו דבר שכיח.

 

לפי המקורות הביטחוניים הפלסטינים צפויה להיפתח חקירה פנימית כדי להבין את נסיבות הפיגוע וכדי להבין מה הנסיבות שהובילו את עריבה לבצע את הפיגוע. מנגנוני הביטחון הפלסטיניים מבצעים באופן תדיר

ניטור של אנשיהם כדי למנוע מקרים כאלה שבהם איש מתוכם מבצע פיגוע נגד ישראלים.

 

הניטור נעשה על ידי יחידות פנימיות שפועלות בתוך כל אחד מהמנגנונים ואנשיו מחפשים בצורות שונות התבטאויות בעייתיות של אנשי מנגנונים בין אם באמצעות ניטור דפי פייסבוק וטוויטר ובין אם באמצעות סוכנים שמלבד עבודתם הרגילה בתוך המנגנונים דואגים לשמוע ולקבל מידע על אנשי מנגנונים שמביעים עניין או כבר מתכננים לפגוע בישראלים באמצעות כלי הנשק שהם נושאים עמם באופן קבוע. במהלך השנים האחרונות כבר נעצרו כמה אנשי מנגנונים שנחשדו או הופללו לקראת ביצוע פיגוע נגד יעדים ישראלים, הן על ידי ישראל והן על ידי הפלסטינים עצמם.

 

ככלל, בהנהגה הביטחונית הפלסטינית קיימת תמימות דעים שיש לעצור את כל מי שמעוניין לבצע פיגוע נגד ישראל. הסיבה לכך היא אינטרס פלסטיני מובהק שלפיו יש לשמור על עימות בעצימות נמוכה שלא יפגע באינטרסים הפלסטינים ובמעמדה הבינלאומי של הרשות הפלסטינית. הרשות סיכלה בעת האחרונה שורה של פיגועים נגד יעדים ישראליים ועצרה חוליות ובודדים שניסו להוציא אל הפועל פיגועים במתווים שונים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים