שתף קטע נבחר

וינשטיין: "לנקוט אמצעים נגד מי שיפגע במחבל מנוטרל"

היועמ"ש בוחן כמה מקרים מגל הטרור האחרון שבהם הותקפו מחבלים גם לאחר שלא נשקפה מהם סכנה: "לעשות כל הניתן על מנת למנוע פגיעה בחיי אדם"

 

 

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין הבהיר הערב (א') שינקוט אמצעים נגד אזרחים או אנשי כוחות הביטחון שישתמשו בכוח נגד מחבלים מנוטרלים או יהרגו אותם. וינשטיין בוחן בימים אלה כמה מקרים שבהם כוחות הביטחון ואזרחים הרגו מחבלים כפותים.

 

וינשטיין ערך ישיבה בנושא בהשתתפות פרקליט המדינה שי ניצן וצמרת מח"ש והפרקליטות הצבאית. הוא קיבל סקירה על אירועי הירי מהתקופה האחרונה ונדונה גם המדיניות הכללית לגבי השאלה מתי פותחים בחקירה בעקבות ירי במחבל מנוטרל.

היועמ"ש יהודה וינשטיין (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
היועמ"ש יהודה וינשטיין(צילום: מוטי קמחי)

נקודת המוצא בדיון הייתה שיש להקפיד שהפעולה הננקטת למניעת פגיעה בחיי אדם לא תוביל בעצמה לפגיעה בשלמות הגוף ובחיים מעבר לנדרש בנסיבות העניין. וינשטיין אמר שברור ששימוש בירי לאחר שכבר נמנעה הסכנה לשלמות הגוף או לחיי אדם,

מהווה חריגה מהוראות החוק.

 

על פי הוראות החוק הרלוונטיות, והוראות הפתיחה באש, השימוש בכלי ירי לצורך מניעת סכנה מיידית לחיי אדם מותר כאשר יש חשש ממשי לפגיעה מיידית בחיים או בשלמות הגוף ואין כל דרך אחרת למנוע אותה. במצב זה, השימוש בכלי ירייה יוכל להתבצע במידה שלא תעלה על מה שהחוק מגדיר כ"סביר" למניעת פגיעה, וכך שהנזק העלול להיגרם יהיה שקול כנגד הנזק שאותו מבקשים למנוע.

 

היועץ הסביר שהוראות החוק, והוראות הפתיחה באש, נועדו להעניק לאנשי ביטחון את הכלים להתמודד עם אירועים שבהם נשקפת סכנה לשלמות הגוף או לחיי אדם. "אין ספק כי יש לעשות כל הניתן על מנת למנוע פגיעה בחיי אדם, וכך ראוי ומצופה שיפעלו אנשי המשטרה וגורמי הביטחון האחרים". סיכם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים