שתף קטע נבחר

עכשיו זה רשמי: צה"ל סוגר את שתי הפנימיות

תמה תקופה: שר הביטחון אישר את החלטת הצבא לסגור את הפנימייה הצבאית בחיפה ואת פנימיית אור עציון כחלק מתוכנית "גדעון". גורם בצה"ל טוען: "זה לא מטעמי קיצוץ. המכינות מממשות את אותו ייעוד"

צה"ל הודיע היום (ב') באופן רשמי על החלטה סופית לסגור את שתי הפנימיות הצבאיות חיפה ואור עציון כחלק מתוכנית ההתייעלות הרב-שנתית "גדעון". ההחלטה אושרה על ידי שר הביטחון משה (בוגי) יעלון. על פי גורמים בצבא, השיקול שהביא לסגירה אינו כלכלי, אלא נובע מההכרה שאינן ממלאות עוד את ייעודן המקורי - עידוד והכשרה של קציני העתיד של צה"ל.

 

עוד בחדשות:

 

הפנימיות ייסגרו בתום השנה ולמעשה לא יהיה רישום לשורותיהן לקראת חודש ספטמבר. הפנימייה הצבאית לפיקוד בחיפה הוקמה ב-1953 ומבין בוגריה נמנו אלופים ורמטכ"לים כגון אמנון ליפקין שחק ז"ל, גבי אשכנזי, עמרם מצנע, הרצל בודינגר, מתן וילנאי ועוד. פנימיית אור עציון נוסדה ב-1980. עד כה, בכל מחזור הצטרפו לשתי הפנימיות כ-90 חניכים.

 

קצין בכיר בצה"ל אמר כי יינתן פיתרון לכל אחד ואחת מהשוחרים (התלמידים בפנימיות): "אין לנו כבר פערים עבור תפקידי פיקוד לטווח רחוק. שתי הפנימיות סיפקו אנשים איכותיים מאוד. השורות בצבא כבר מלאות. הפנימיות הללו סיימו את דרכן ההיסטורי ועם ישראל חייב להן רבות".

 

הקצין סיפר כי לא היה כרוך במהלך שיקול של חיסכון כספי שכן היקף כוח האדם בקבע בשתי הפנימיות שקול למפקדת חטיבה מרחבית בלבד. "במציאות הנוכחית אין צורך במפעל הזה. אחוז הקצינים בצבא כיום שהם בוגרי הפנימיות הוא מזערי", אמר.

 

גורם צבאי בכיר נוסף הסביר לאחרונה שההחלטה לא נובעת מטעמי חיסכון כלכלי, מחר שעלותן השנתית של שתי הפנימיות עומדת על כ-15 מיליון שקל, בנוסף לעשרות תקני הקבע שלהן. לדבריו, ישנן עשרות מכינות קדם צבאיות המממשות את אותו ייעוד: הכנה מוצלחת של בני הנוער לגיוס ושירות משמעותי.

 

במקביל, זה כמה שבועות מתנהלת מחאה של בוגרי שני המוסדות נגד תוכנית הסגירה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צ"הל
ארכיון. אימון בפנימיית אור עציון
צילום: דובר צ"הל
מומלצים