שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  האוצר: צניחה של 33% בקניית דירות ברבעון

  למרות שבאוקטובר חלה עלייה במכירת דירות לפי נתוני הלמ"ס, במשרד האוצר מסכמים את הרבעון השלישי של השנה - בחודשים יולי-ספטמבר - וקובעים כי מדובר בירידה חדה בהשוואה לרמת השיא שנרשמה ברבעון השני. מי שהוביל את הירידה בעסקאות היו המשקיעים, שמספר הדירות שרכשו ברבעון הגיע לרמת שפל שלא נרשמה מאז הרבעון הראשון של 2003

  ברבעון השלישי של שנת 2015 נרכשו 24 אלף דירות - ירידה חדה של 33% בהשוואה לרמת השיא שנרשמה ברבעון הקודם. כך עולה מסקירת ענף הנדל"ן למגורים שמפרסם היום (ג') משרד האוצר. מדובר בחודשים יולי-ספטמבר. נזכיר כי בספטמבר לבדו דיווח האוצר על ירידה של 25% בקניית דירות, לעומת חודש אוגוסט, כלומר מדובר בירידה רציפה. בחודש ספטמבר אף עמד סך רכישות הדירות על ידי משקיעים על הרמה הנמוכה ביותר מאז אוקטובר 2005. אתמול פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) נתונים ראשוניים לפתיחת הרבעון הרביעי של השנה, לפיהם חלה עלייה במכירת דירות בחודש אוקטובר לבדו.

   

   

  מהנתונים עולה כי מי שהובילו את הירידה בעסקאות הנדל"ן ברבעון השלישי אכן היו המשקיעים, עם צניחה של לא פחות מ-70%, זאת על רקע הכבדת המיסוי על דירות להשקעה. סך הדירות שרכשו המשקיעים ברבעון השלישי של השנה היה 3,900 - רמת שפל שלא נרשמה מאז הרבעון הראשון של 2003.


  בפילוח גיאוגרפי, בולט אזור תל-אביב עם ירידה של 45% בסך העסקאות, אל הרמה הנמוכה ביותר מאז הרבעון האחרון של 2011. עם זאת, הירידה החדה ברכישות המשקיעים ברבעון השלישי הקיפה את כל האזורים, כאשר שיעורי הירידה נעים בין 76%-65%. כאמור, ב-3 אזורים - המרכז, תל-אביב ורחובות - היו אלו רמות שפל היסטוריות.

   (צילום: נחום סגל ) (צילום: נחום סגל )
  (צילום: נחום סגל )

  באשר לרכישת דירות על ידי זוגות צעירים, מהסקירה עולה כי ברבעון השלישי נרכשו 10,400 דירות על ידי מי שעבורם הייתה זו דירתם הראשונה (מרביתם זוגות צעירים). זוהי ירידה מתונה של 10% בהשוואה לרבעון הקודם. ירידה חדה יחסית, של 18%, נרשמה בקרב משפרי הדיור, לאחר עלייה מתונה של 5% ברבעון הקודם. בכך הגיע משקל הזוגות הצעירים בסך העסקאות לשיעור של כ-44% - הרמה הגבוהה ביותר לפחות מאז 2010.

   

  כמו כן, בעוד שרכישת דירות מיד שנייה על ידי זוגות צעירים רשמה ירידה של 15%, בפלח השוק של הדירות החדשות נרשם גידול מתון יחסית של 4%. מפילוח גיאוגרפי עולה כי הגידול ברכישת דירות חדשות על ידי זוגות צעירים ברבעון השלישי התרכז באזור נתניה (כפר יונה בעיקר) ובאזור המרכז (בפרט בראש העין).


   

  באוצר מבקשים לציין כי שני אזורים אלו הם היחידים שבהם רמות המחירים של הדירות החדשות שנרכשו על ידי הזוגות הצעירים ברבעון השלישי היו נמוכות משמעותית מאלו שנרכשו ברבעון הקודם (ב-12% וב-8%, בהתאמה). את הירידה ברכישת דירות בקרב זוגות צעירים מייחסים באוצר, בין השאר, להמתנה לתוכניות "מחיר למשתכן".

   

  המשקיעים מובילים את הירידה בכל המדדים

  בחלוקה לדירות חדשות ולדירות יד שנייה, מהסקירה עולה כי ברבעון השלישי של 2015 נרכשו 16,900 דירות יד שנייה - ירידה של 33% בהשוואה לרמת השיא שנרשמה ברבעון הקודם. בכך, לראשונה מאז הרבעון האחרון של 2011 ירדה רמת העסקאות בפלח שוק זה אל מתחת ל-17 אלף עסקאות.


  גם כאן, מי שהובילו את הירידה בעסקאות בדירות יד שנייה ברבעון השלישי היו המשקיעים. כך, לאחר גידול של 40% ברכישת דירות יד שנייה על ידי המשקיעים ברבעון השני, ירדו רכישות אלו בשיעור חד של קרוב ל-70% ברבעון השלישי. ירידה חדה יחסית, של 20%, נרשמה גם ברכישת דירות יד שנייה על ידי משפרי הדיור. כ-22% ממכירת דירות יד שנייה נמכרו על ידי משקיעים.

   

  באשר למכירת דירות חדשות, נרשמה ירידה של 32% ברכישתן ברבעון השלישי בהשוואה לרבעון השני. זאת לאחר עלייה רצופה בשיעור מצטבר של 70% מאז הרבעון האחרון של 2014, עם תום ההמתנה לתוכנית מע"מ אפס. אזור תל-אביב הוביל את הירידה ברכישת דירות חדשות, אל הרמה הנמוכה ביותר באזור זה מאז הרבעון האחרון של 2013. בסך הכל נרכשו 7,100 דירות חדשות מקבלן ברבעון זה.

   

  את הירידה ברכישת דירות חדשות שוב הובילו המשקיעים, עם ירידה בשיעור חריג של 75%, לאחר הגידול החד, בשיעור של 40%, שנרשם ברכישות שלהם ברבעון השני. רכישת דירות חדשות על ידי משפרי הדיור רשמה ירידה של 12% ואילו הזוגות הצעירים רשמו גידול מתון של 4%.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים