שתף קטע נבחר

הווטרינר שהותקף משחזר: "צעקו לי רוצח, התנפלו עליי ושברו לי את היד"

הווטרינר שנפצע על רקע עיסוקו בפיקוח על ניסויים בבעלי חיים שחזר בשיחה עם ynet את האימה בשעת לילה: "קראו לי לטפל בכלב קשור ופצוע. כשיצאתי מהרכב זרקו לי אבן על הפנים". על עיסוקו: "אני מפקח על ניסויים בבעלי חיים ותפקידי לצמצם את סבלם"

"קראו לי לטפל בכלב שנמצא קשור עם חוט ברזל ופצוע במגרש כדורגל נטוש בבית שמש. כשהגעתי לשם התעקשתי שהבן אדם יראה לי בדיוק איפה הכלב נמצא. ברגע שיצאתי מהרכב התקרבתי לנקודה שהוא הראה לי, ואז הוא התנפל עליי. מיד אחר כך הצטרפו עוד שני אנשים. הם היכו אותי וכנראה גם זרקו אבן גדולה על הפנים שלי ועל היד שלי. היו כל מיני חילופי צעקות. צנחתי על הרצפה, הם שברו לי את היד ושמעתי את צעדי הריצה שלהם על האדמה".

 

זו עדותו של הווטרינר שנפצע קשה ואושפז בבית החולים הדסה עין כרם על רקע עיסוקו גם בפיקוח על ניסויים בבעלי חיים. בדיעבד, מספר הווטרינר היום (ה') ל-ynet, לא היה במקום כלב פצוע. "הם צעקו לי 'אתה רוצח'", הוסיף. "למיטב ידיעתי היו שם שלושה. ראיתי את הפנים רק של אחד מהם. ברגע ששמעתי אותם בורחים הצלחתי איכשהו להגיע לתחנת דלק סמוכה והעובדים שם הזעיקו משטרה ואמבולנס".

 

הוא נחבל בראשו ובין היתר אובחנו אצלו שני שברים בארובת העין. הוא עבר ניתוח לתיקון שני שברים משמעותיים בידו.

 

החשודים מובאים להארכת מעצר (צילום: אוהד צויגנברג ) (צילום: אוהד צויגנברג )
החשודים מובאים להארכת מעצר(צילום: אוהד צויגנברג )

"אם לא הייתי נאבק, אני לא יודע איך זה היה נגמר", הוסיף. "לא יודע מה הם תכננו. מבחינת ההרגשה שלי, עזבתי את הבית שלי והמשפחה שלי ב-1:00 בלילה כדי לטפל בכלב נטוש ופצוע. אני עושה את זה הרבה פעמים. במקרים כאלו אין שום עניין של תמורה כלכלית. אני מגיע לטפל בכלב במקרה כזה ונלחם על החיים שלי".

 

- איימו עליך בעבר?

"לא. הופתעתי. המשפחה משלמת מחיר כבד".

 

בנוגע לרקע התקיפה הוא אמר: "אני יודע שיש מחאות. אני ער לוויכוח הציבורי שיש בנושא ניסויים בבעלי חיים והוא דיון שהוא לגיטימי לגמרי והוא חשוב. אבל כשמתבצעים ניסויים כאלו חשוב שיהיה מי שיידע בפועל לדאוג לאותם בעלי חיים, וזה התפקיד של הווטרינרים לדאוג.

 

"חשוב לי להבהיר שאני לא חוקר ולא מבצע ניסויים בבעלי חיים. אני אחד מהווטרינרים שמפקחים על ביצוע ניסויים בבעלי חיים. התפקיד הזה כולל פיקוח על מחקרים שנעשים. לצמצם למינימום את הסבל שנגרם להן, לראות שמה שנעשה הוא בהתאם לבקשת האתיקה שאושרה. 

 

"השם שלי גלוי באינטרנט ואנשים יודעים שאני מגיב לקריאות של חיות נטושות גם באמצע הלילה. לא צריך לעשות עבודה מעמיקה כדי ליצור את הסיטאוציה. אני כרגע לא מסוגל לחזור פיזית לעבוד בגלל היד, אבל יש חבר'ה וטרינרים שעוזרים לי במרפאה. אני יכול לדבר ולקבל החלטות אבל לא לעשות פיזית דברים. וטרינר צריך לנתח ולהרים כלבים ששוקלים 60 קילו, ועכשיו אני לא יכול אפילו לחתוך לחם לבד".

 

האירוע התרחש בלילה שבין 23 ל-24 בנובמבר. הווטרינר, שנפצע קשה באירוע ואושפז בבית החולים הדסה עין כרם, עובד במסגרת העוסקת בניסויים בבעלי חיים ומשמש אחראי אתי שתפקידו צמצום הפגיעה בחיות. כמו כן הוא בעל מרפאה פרטית ביישוב באזור ירושלים.

 

המשטרה עצרה כמה חשודים במעורבות בתקיפה, ובדיון אתמול בבית משפט השלום בירושלים ביקשה להאריך את מעצרם בשישה ימים. במהלך החקירה נעצרו מעורבים נוספים בתקיפה – אחד מהם בנתב"ג, ככל הנראה בזמן ניסיונו להימלט לחו"ל.

 

אחד העצורים, אסף ניסימוב, הכחיש באמצעות עו"ד דוד ברהום מהסנגוריה הציבורית את מעורבותו בתקיפה, אבל סיפר בחקירתו שבליל האירוע הגיע לביתו של חשוד אחר, בן חלפון, על מנת לרכוש סמים וראה את החשודים האחרים עם אביזרים לצורך התקיפה (חלפון מכחיש). הוא הוביל את חוקרי ימ"ר ירושלים לשפך נחל שורק, ושם נמצאו כפפות ובגדים שהשליכו התוקפים באותו הלילה. הוא הוסיף שאחד החשודים קיבל כסף עבור התקיפה, ובביתו אכן נמצא סכום כסף גדול. בדיון התברר שנאספו ראיות המקשרות חלק מהחשודים לתקיפה, בין היתר טלפון סלולרי.

 

עו"ד ברהום: "מרשי לא הכחיש כי הוא מכיר את התוקפים. אך עם זאת הכחיש קשר לחשדות, שיתף פעולה ומסר למשטרה פרטים רבים המקרבים אותה אל חקר האמת. לא סביר שאדם כזה יישאר במעצר".

 

עו"ד ארז בר צבי מהסנגוריה הציבורית המייצג את חלפון: "מרשי צעיר ללא עבר פלילי. מכחיש כל קשר למעשה ולטענות שהופעל על ידי מעורבים נוספים". כמו כן הכחיש מכול וכול שניסימוב הגיע אליו באותו הלילה לרכוש סמים.

 

השופטת ג'ויה סקפה שפירא אמרה בדיון של ניסימוב: "החקירה מעלה תמונה מדאיגה של התארגנות וקשר שנרקמו בידי כמה אנשים לביצוע מעשה אלימות חמור". לדבריה, חלה התפתחות של ממש בחקירה שיש בה כדי לסתור את "טענותיו של ניסימוב בנוגע לטיב הקשר עם החשודים האחרים".

 

ועד ראשי האוניברסיטאות הודיע כי הוא "מגנה בכל תוקף את גילויי האלימות הקשים נגד חוקרים ואנשי אקדמיה הפועלים ומסייעים להצלת חיים ולהקטנת סבלם של חולים באמצעות מחקר המתבסס בין היתר על ניסויים בבעלי חיים. ההסתה הפרועה הביאה לצערנו לפגיעה חמורה בגוף שעלולה הייתה להסתיים בפגיעה בנפש. על מערכות אכיפת החוק לפעול בנחישות ובאופן בלתי מתפשר נגד קיצונים אלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צוינגנברג
אחד החשודים בתקיפה
צילום: אוהד צוינגנברג
צילום: גיל יוחנן
עו"ד דוד ברהום
צילום: גיל יוחנן
עו"ד ארז בר צבי
מומלצים