שתף קטע נבחר

ח"כ עודה ביטל פגישה בניו יורק בבניין של הסוכנות היהודית

יו"ר הרשימה המשותפת הוזמן לשאת דברים בפני נציגי ארגונים יהודיים בניו יורק. אחרי שהבחין שבבניין נמצאים גם המשרדים של הסוכנות היהודית הוא סירב להיכנס. עודה: "לא יכול להיפגש במשרדי ארגונים שמדירים אוכלוסייה ערבית"

ח"כ איימן עודה, ראש הרשימה הערבית המשותפת, סרב אמש (ה') להיכנס למשרדי ועידת הנשיאים של הארגונים היהודים בניו-יורק, אף שהתחייב להופיע בני חברי הוועידה, מפני שסרב להיכנס למשרדי ארגון "שמנשל ערבים". לטענת המארגנים שפרסמו הודעה בנושא, עודה נימק זאת בכך שמדובר ב"רכוש ציוני", אך הוא מכחיש.

 

הגיע עד ללובי של הבניין. עודה (צילום: דוברות הכנסת) (צילום: דוברות הכנסת)
הגיע עד ללובי של הבניין. עודה(צילום: דוברות הכנסת)

איימן עודה, הנמצא בארצות הברית לרגל למסע הסברה בשם ערביי ישראל, הגיע למשרדי ועידת הנשיאים, המאגדת את הארגונים היהודיים בארצות הברית, ברחוב 59 במנהטן. שם הוא הבחין שועידת הנשיאים חולקת את משרדיה עם משרדי הסוכנות היהודית וארגונים אחרים.

 

בו במקום החליט עודה לבטל את הופעתו. הוא אמר למארחיו כי אינו רוצה "להיכנס לתוך רכוש ציוני". אנשי הארגון ניסו לשכנע אותו להישאר ולהופיע בפניהם, אבל הוא הפנה את גבו ועזב.

 

ח"כ מרב מיכאלי, שהייתה באותה שעה בבניין במקרה, ניסתה לשכנע את ח"כ עודה לשאת את ההרצאה שלו כמתוכנן. עודה עמד בסירובו.

"מטריד ומפחיד". מלקולם הונליין (צילום: עמית שאבי "ידיעות אחרונות" ) (צילום: עמית שאבי
"מטריד ומפחיד". מלקולם הונליין(צילום: עמית שאבי "ידיעות אחרונות" )

"אנו מלאי דאגה עמוקה מהסירוב של הרשימה הערבית המשותפת בכנסת ח"כ איימן עודה למלא את התחייבותו לדבר בפגישה עם חברי הארגונים היהודים בגלל שבמשרדים אנחנו חולקים עם הסוכנות היהודית וארגונים ציונים אחרים".

 

בכירים בוועידה הזכירו את ההתקלות של עודה עם ראש עירית נצרת עלי סאלם, שדרש ממנו להסתלק מנצרת ולא להסית המונים, כאירוע שעשוי להסביר את התנהגותו של ראש הרשימה המשותפת. לדבריהם, זו הפעם הראשונה שנתקלו בסירוב מסוג זה. "קיבלנו כמה הצעות שח"כ עודה יוזמן וזוהי מסורת ארוכת שנים של הועידה להעניק במה למגוון דעות בנושאים המשפיעים על סדר היום של קהילת יהודי ארצות הברית. אנחנו מעניקים במה למנהיגי כמעט כל פלג ומפלגה כאן ובישראל, ממדינות ידידותיות ולא-ידידותיות ומעולם לא קיבלנו סירוב להופיע".

 

מלקולם הונליין, העומד בראש ועידת הנשיאים אמר ש"חבר כנסת שמחליט לא להיכנס למשרדים בגלל הקשר לישויות ציוניות, כמו הסוכנות היהודית, זה מטריד ומפחיד נציגים ממגוון של ארגונים יהודים שבאו לשמוע מה יש לו לומר. אבל הוא לא הופיע אף שהיה במבואת הבניין".

 

לפני בואו לניו-יורק, ערך ח"כ עודה מסע הסברה בוושינגטון, נפגש עם חברי קונגרס והופיע בפני שני מכוני מחקר.

 

ח"כ עודה מסר בתגובה: "באתי לכאן כדי להשמיע את הקול של הציבור הערבי לציבור האמריקני. לכן, אני לא יכול בלב שלם להשתתף בפגישות במשרדים של ארגונים שמטרתם נישול והדרה של האוכלוסייה הערבית. בדיוק כמו שבכנסת, אנחנו לא לוקחים חלק ומשתפים פעולה עם משרד הביטחון, משרד החוץ והמשרד לקליטת עלייה. ועידת הנשיאים של הארגונים היהודים סירבה להיפגש בכל מקום אחר, דבר המראה על חוסר הבנה וכבוד. אני אמשיך להיאבק למען יצירת עתיד משותף וקידום המטרות האלה בארצות הברית ובארץ".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן , "ידיעות אחרונות"
איימן עודה סרב להכנס למשרדי ועידת הנשיאים בניו יורק
צילום: אלעד גרשגורן , "ידיעות אחרונות"
מומלצים