שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  המפלגה נגד טראמפ: רומני יישלף מהכובע?
  אם ירוץ כעצמאי, יפסידו את הבית הלבן, ואם יהיה מועמד המפלגה לנשיאות יאבדו את קולות הנשים וההיספנים - וגם יפסידו. הרפובליקנים שוברים את הראש איך להוציא את המיליארדר השנוי במחלוקת מהמרוץ לנשיאות ארה"ב. אחת האופציות: להעמיד מולו את המועמד שהפסיד לאובמה ב-2012

   

  טראמפ: לאסור על מוסלמים להיכנס לארה"ב    (צילום: רויטרס)

  טראמפ: לאסור על מוסלמים להיכנס לארה"ב    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  יו"ר המפלגה הרפובליקנית ריינס פריביוס הבטיח בעבר שאחרי שיסתיימו הפריימריז של המפלגה בחודש מרס 2016, יתמקדו הרפובליקנים בחיזור אחרי קולותיהם של הנשים וההיספנים, שבלעדיהם אין לרפובליקנים סיכוי לנצח בבחירות לנשיאות ארצות הברית. אלא שבתוכנית הזו לא נלקח בחשבון אדם אחד - דונלד טראמפ. איל הנדל"ן המיליארדר לא זקוק לכסף של התורמים ולא לעסקנים מוושינגטון, והוא פועל על פי מה שנראה לו נכון כדי לעשות כותרות - לרוב שנויות במחלוקת - ולהמשיך להוביל במרוץ הרפובליקני לנשיאות.

   

  עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ 

   

  בינתיים, טראמפ מנהל את קמפיין הבחירות שלו בהצלחה מדהימה - אך על חשבון האינטרסים של המפלגה הרפובליקנית. הוא מרחיק מצביעים היספנים בגלל התבטאויות גזעניות, מעליב נשים ועכשיו גם את המוסלמים אחרי שאמר בשבוע שעבר שיש לאסור את כניסתם לארה"ב. לרפובליקנים יש הרבה מה להפסיד - את הבית הלבן, את הסנאט ואת בית הנבחרים וכן תפקידי מושלים וראשי ערים. מסיבה זו נערכה ישיבה סודית של בכירי המפלגה כדי לגבש תוכנית לסיכול המועמדות של טראמפ. איל הנדל"ן הציג מצדו סקר שמראה שאם הוא יתמודד כמועמד עצמאי הוא יגרוף 86 אחוז מקולות האנשים שתומכים בו עכשיו.

   

  כאב הראש של הממסד הרפובליקני. טראמפ (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  כאב הראש של הממסד הרפובליקני. טראמפ(צילום: AFP)
  יתעמתו בוועידת המפלגה הרפובליקנית בקליבלנד? רומני וטראמפ (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  יתעמתו בוועידת המפלגה הרפובליקנית בקליבלנד? רומני וטראמפ(צילום: רויטרס)

  התמודדות של טראמפ כמועמד עצמאי תחסל את סיכויי הרפובליקנים לשוב לבית הלבן, וגם ניצחון שלו בפריימריז של המפלגה וריצתו לנשיאות מטעמה יחסלו את סיכויי השמרנים לראות איש משלהם בתפקיד נשיא ארה"ב.

   

  נכון לעכשיו, טראמפ מוביל בגדול במרוץ הרפובליקני. מה שהתחיל ככותרת בעיתון "ניו יורק דיילי ניוז" על "ליצן רץ לנשיאות", הופך עכשיו לאפשרות ממשית. מזכירת המדינה לשעבר והמועמדת הדמוקרטית הבולטת הילרי קלינטון חיקתה בתחילת המרוץ את טראמפ בתוכנית הבידור הלילית "סטרדיי נייט לייב", אבל אפילו היא מזהירה עכשיו שמדובר באיום רציני וחמור.

   

  טראמפ שבר את כל הכללים - והתחזק

  מאז שפתח את קמפיין הבחירות שלו, טראמפ קילל והעליב כמעט את כולם - נשים, שחורים, מכסיקנים ועכשיו מוסלמים. הוא שבר את כל הכללים הבסיסיים בפוליטיקה האמריקנית - והלך והתחזק. פעם אחת, למשל, הוא עמד באסיפת בחירות באיווה וצעק על קהל השומעים אחרי שהתברר לו בשלב מסוים שמנתח המוח לשעבר בן קרסון עקף אותו בסקרים. "איווה, אתם מטומטמים? במקום להעיף אותו מכל המדרגות, הוא חזר להוביל גם באיווה".

   

  גם אחרי ההצהרות של טראמפ נגד המוסלמים, הוא ממשיך לדרוס את יריביו עם 35 ו-36 אחוזי תמיכה בשני הסקרים הארציים האחרונים שנערכו, הרחק מיריביו - אם כי במדינת איווה, כך עולה מסקר אחרון, הוא נמצא בפיגור אחרי הסנאטור טד קרוז. על רקע התנופה של טראמפ בסקרים נערכה הפגישה הסודית של יו"ר המפלגה הרפובליקנית פריביוס עם כ-20 מבכירי מפלגתו כדי לדון מה אפשר לעשות נגד המטאור השנוי במחלוקת. על פי הדיווחים בארה"ב, אחת ההחלטות שהתקבלה בפגישה היא שאם טראמפ ינצח בפריימריז הרפובליקניים ייעשה ניסיון לבלום אותו בוועידת המפלגה שתיערך בקליבלנד ב-21-18 ביולי 2016. 

  מושל פלורידה לשעבר לא מתרומם בסקרים. בוש (משמאל) ורומני (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  מושל פלורידה לשעבר לא מתרומם בסקרים. בוש (משמאל) ורומני(צילום: רויטרס)
  העיתון "וושינגטון פוסט" חשף ביום חמישי את הישיבה הסודית ודיווח שהרפובליקנים מתכוננים לוועידה שבה תיערך התמודדות על משרת מועמד המפלגה לנשיאות ארה"ב. בוועידות האחרונות שנערכו הגיע המועמד שקיבל את רוב הקולות הרפובליקניים במדינות השונות כדי לקבל אישור רשמי למינויו למועמד המפלגה לנשיאות. אלא שהרפובליקנים מתכננים להציב מול טראמפ מתחרים אחרים על בימת הוועידה. ההערכה היא שגם אם טראמפ יגיע במקום הראשון בפריימריז הרפובליקניים, מספר הצירים שישיג לא יספיק לו כדי לזכות במועמדות. במקרה זה ייערכו הצבעות נוספות עד לקביעת מועמד המפלגה לנשיאות. הצירים שצובר כל מועמד בפריימריז מחויבים לתמוך בו רק בהצבעה הראשונה ועל זה בונה הנהגת המפלגה.

   

  לא חדש: המועמדים שקראו תיגר על המועמד המוביל

  הוועידות שערכו בשנים האחרונות שתי המפלגות הגדולות בארה"ב היו אירועים די משעממים וצפויים שנועדו בעיקר לרומם את המועמד שלהן לנשיאות. אלא שההיסטוריה האמריקנית ידעה בעבר כמה ועידות שבמהלכן קראו תיגר על המועמד המוביל. לרפובליקנים זה קרה לאחרונה בוועידת המפלגה ב-1976, אז קרא רונלד רייגן תיגר על הנשיא המכהן ג'רלד פורד. לדמוקרטים זה קרה ב-1980 כשהסנאטור טד קנדי ניסה להדיח את הנשיא המכהן ג'ימי קרטר. בשני המקרים עברו הנשיאים בשלום את הוועידות, אבל הודחו מהבית הלבן על ידי הציבור בבחירות לנשיאות.

   

  מוביל באיווה, אבל גם נחשב למועמד קיצוני. טד קרוז ורעייתו היידי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  מוביל באיווה, אבל גם נחשב למועמד קיצוני. טד קרוז ורעייתו היידי(צילום: רויטרס)

  האתר "באזפיד" חשף תוכנית רפובליקנית סודית למנות את מושל מסצ'וסטס לשעבר מיט רומני לאיש שיקרא תיגר על טראמפ בוועידת המפלגה בקליבלנד. רומני, שנוצח בבחירות הקודמות על ידי הנשיא הדמוקרטי ברק אובמה, פרש מהמרוץ לנשיאות מתוך הנחה שהממסד הרפובליקני עומד מאחורי מושל פלורידה לשעבר ג'ב בוש. אלא שבינתיים, בוש מפגין חולשה מדהימה וגם המועמד האחר של הממסד, הסנאטור מרקו רוביו מפלורידה, לא מצליח לפרוץ קדימה ולטפס בסקרים. מושל ניו ג'רזי כריס כריסטי מגלה אמנם סימני חיים בניו-המפשייר, אבל בשלב זה, המובילים במרוץ הרפובליקני הם אנשים שנתפשים כקיצוניים: טראמפ ומנתח המוח לשעבר בן קרסון. בשקט בשקט מחכה בפינה הסנאטור טד קרוז, פוליטיקאי מבריק, אך גם נחשב למי שמחזיק בעמדות קיצוניות.

   

  למרות הסקר האחרון שהראה שהוא מוביל באיווה, קשה להאמין שהממסד הרפובליקני ירצה להנחית את קרוז בבית הלבן. מסיבה זו, מתחזקת ההערכה שבסביבתו של רומני זוממים להשיבו לקדמת הבמה ולניסיון נוסף להיבחר לנשיאות ארה"ב.

   

  ביום שלישי הקרוב ייערך עימות רפובליקני נוסף, כשהפעם הקורבן התורן הוא הסנאטור ראנד פול. פול לא עמד בדרישות המינימום שהציבה רשת CNN כדי להתמודד בעימות - 3.5 אחוזי תמיכה בסקרים הארציים או 4 אחוזי תמיכה בסקרים במדינת איווה או בניו-המפשייר, שבהן ייערכו הבחירות המקדימות הראשונות בתחילת חודש פברואר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים