שתף קטע נבחר

מוצפים בייאוש באופקים: "רק סיימנו לשפץ אחרי השיטפון הקודם, ושוב הכול ירד לטמיון"

כל הרהיטים בביתם של מיכאל וחנה עזרן נהרסו, איילה מלכה עוד מחכה לכספי פיצוי, ובנו של ההרוג בשיטפונות בעיר לפני שנתיים חסם את הכניסה לבית. תושבי רחוב קיבוץ גלויות: "רק במזל לא היו נפגעים, התרענו שאין ניקוז ראוי". העירייה: "טיפלנו בנזקים"

 

 

שנתיים לאחר שבוגיד סיידא ז"ל מאופקים נהרג במהלך קריסת חומה בשל הצפה, אותו רחוב ממש הוצף אתמול (א') בגשמים הכבדים. התושבים ברחוב קיבוץ גלויות, שכמה מהם סיימו לא מזמן לשפץ את בתיהם שניזוקו קשות בסופה ההיא, עברו שוב חוויה כואבת. "התמונה חוזרת על עצמה מדי שנה", סיפרו. "כל הרהיטים בבתים ניזוקו. זה יכול להיגמר באסון אמיתי, הפעם היה לנו מזל".

 

אלי סיידא, חבר מועצת העיר אופקים ובנו של בוגיד סיידא, שנהרג לפני כשנתיים כאשר גדר קרסה עליו כתוצאה מהצפות נרחבות באותו הרחוב שהוצף היום, סיפר: "זו בדיוק אותה סיטואציה שמחזירה אותנו שנתיים אחורה, רק שהפעם התמזל המזל ולא היו נפגעים בנפש אלא רק ברכוש".

 (צילום: זכריה אהרון) (צילום: זכריה אהרון)
(צילום: זכריה אהרון)
 ( צילום: בראל אפרים) ( צילום: בראל אפרים)
( צילום: בראל אפרים)
 

כך זה נראה במכ"ם העננים  (צילום: govmap) (צילום: govmap)
כך זה נראה במכ"ם העננים (צילום: govmap)

הוא אמר שאמו עדיין מתגוררת שם, וסיפר שכשאחיו שמע על ההצפות הוא מיהר לביתה של האם וחסם את הכניסה של הבית באמצעות פאנל ורכב מסחרי, וכך נמנעה כניסת המים לבית. "זה מהניסיון המר", חידד. "העירייה השקיעה ברחוב יהודה הלוי שגובל בקיבוץ גלויות לפני שנה בתשתיות", אמר. "זה מבורך אבל לא מספיק, כי כל התשתיות ברחוב הן ישנות, משנות ה-60".

 

"שוב פעם, זו חצי שעה של גשם, לא צריך יותר", הוסיף סיידא. "בכמות כזו, שהיא לא סבירה, התמונה חוזרת על עצמה ופשוט הכמויות של המים מחלחלות לבתים. התשתיות לא יכולות לספוג קיבולת כזו של מים בזמן כזה קצר. העירייה עשתה שינוי קטן, אבל באמת לא מספיק. מדובר על שכונה של הוותיקים של אופקים, חלקם אנשים שגרים לבד, חלקם בגיל מאוד מתקדם, ובסיטואציה כזו אם אין עזרה מיידית של כוחות הביטחון או של העירייה, זה באמת יכול להיגמר באסון. אני מקווה שהפעם יתעשתו בעירייה וישקיעו יותר כסף כדי לפתור את הבעיה הזו אחת ולתמיד, ושבשנה הבאה התושבים שם יוכלו לישון יותר בשקט".

 

"אתה חי עם ריקבון ובית הרוס"

מיכאל וחנה עזרן, שגם הם מתגוררים ברחוב קיבוץ גלויות וביתם הוצף, סיפרו: "היה גשם חזק שהניקוזים לא הצליחו לעמוד בו, וכל הבית התמלא במים, כל הבית. הכול נהרס - רהיטים, שידות, מוצרי חשמל. הזעקתי עזרה, ופינינו את המים. כבר אין מים עכשיו, אבל אנחנו עדיין מנקים. באו מהעירייה, ואמרו לי להביא שמאי. לפני שנתיים זה גם קרה לנו, גם אז הבית הוצף".

 

"יש לנו פה בעיה שכל שנה חוזרת על עצמה פעם אם לא פעמיים, ואני עד לה לפחות 30 שנה", אמר יוני מלכה, בנה של איילה, אלמנה בת 70 שמתגוררת ברחוב וביתה הוצף. "יש לנו שלושה בתים שמוצפים כל שנה. לפני שנתיים זה עלה בחיי אדם, וגם בשנה שעברה היו נזקים. בכל פעם שקורה דבר כזה זה נזק של 150-100 אלף שקל. כל מה שבגובה מטר הולך - מיטות, סלון, מזרנים, ארונות מטבח, מכונת כביסה, משקופים, דלתות ועוד". 

ביתה של איילה מלכה (צילום: יוני מלכה) (צילום: יוני מלכה)
ביתה של איילה מלכה(צילום: יוני מלכה)
 (צילום: יוני מלכה) (צילום: יוני מלכה)
(צילום: יוני מלכה)
 

"לפני שנתיים כמעט ולא הצלחנו להתאושש מזה, השנה רק סיימנו לשפץ הכול, והכול ירד עכשיו לטמיון. לך תחפש עכשיו מאיפה אתה מביא עוד 150-100 אלף שקל כדי לסדר את זה. ובכלל, במחשבה שנייה אתה חושב לעצמך, 'למה לי להשקיע את זה אם מחר ירד גשם ויהרוס לי את זה עוד פעם?"

 

גם מלכה הפנה אצבע מאשימה כלפי עיריית אופקים. "העירייה באה גם הפעם, כרגיל, באותו ערב של ההצפה, מביאים ביוביות כדי לשאוב את המים, עושים מה שעושים, מספרים סיפורים, מבטיחים הבטחות, למחרת בבוקר אתה לא רואה אף אחד מהם, אתה לא מעניין אף אחד מהם", הוסיף. "הגשנו לפני שנתיים תביעה ועד היום לא ראינו שקל ממנה. אין לך כבר כסף לעורכי דין או כוח להתמודד. יש ריחות של עובש בבית. לנקות את זה לוקח חודש, לתקן את זה לוקח שנים, אם יש לך את הכסף, ואם אין, אתה חי עם ריקבון ובית הרוס". .

"כל מה שמתחת לגובה מטר - הולך" ( צילום: בראל אפרים) ( צילום: בראל אפרים)
"כל מה שמתחת לגובה מטר - הולך"( צילום: בראל אפרים)

 (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
(צילום: בראל אפרים)

 (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
(צילום: בראל אפרים)
 

"היה שבר ענן רציני מאוד, כמו לפני שנתיים", סיפר זכריה אהרון, תושב אופקים, שגם תיעד את השיטפון. "כמות הגשמים הייתה מעל ומעבר לכל דמיון, והכבישים לא הכילו את כל המים. הניקוזים בעיר עדיין לא מספיק טובים, למרות שהתרענו. אותו דבר כמו לפני שנתיים חזר היום, ומזל שהיום לא נהרג אף אחד, אבל בפעם הבאה עלול להתחולל אסון נוראי".

 

אהרון הוסיף: "היו הצפות בכמה מקומות באופקים. חברים שלי נתקעו עם כלי רכב בכניסה לעיר. חייבים להשקיע פה תקציבים כדי לפתור את בעיית הניקוז. העירייה מנסה אבל זה גדול עליה מבחינה תקציבית. צריך לשנות את הגבהים של הכבישים וליצור תשתית ניקוז חדשה. מאיפה ראש העירייה יביא תקציבים? הממשלה צריכה להתערב".

 

מעיריית אופקים נמסר: "בעקבות שבר ענן שפקד הערב שכונה באופקים וגרם להצפות בבתים מסוימים, התייצבו עובדי מחלקת התעבורה ושפ"ע של עיריית אופקים, והם שאבו וניקו את בתי התושבים ובעזרת ביוביות סייעו לספוג ולפנות את ההצפה. תוך פחות משעה התמודדו עובדי העירייה עם נזקי מזג האוויר בהצלחה ומנעו עוגמת נפש גדולה בקרב התושבים".

 


 

 

גם הלילה יירד גשם לפרקים ברוב אזורי הארץ, ייתכנו סופות רעמים וברד, וקיים חשש לשיטפונות בנחלי המזרח והדרום. הטמפרטורות החזויות הלילה ומחר: קריית שמונה 18-11, קצרין 15-7, צפת 13-6, טבריה 20-11, נצרת 16-9, תל אביב 18-11, ירושלים 13-7, אשקלון 18-12, עין גדי 20-14, באר שבע 17-9, ערד 14-8, מצפה רמון 12-7, אילת 20-11.

 

במהלך היום (שני) עד שעות הצהריים ירד גשם מקומי בעיקר במרכז הארץ ובדרומה וקיים חשש לשיטפונות בנחלי מדבר יהודה וים המלח. בהדרגה ייעשה מעונן חלקית, הגשם ייפסק ותחול עלייה קלה בטמפרטורות.

 

ביום שלישי יהיה מעונן חלקית ועדיין ייתכן גשם מקומי, בעיקר במישור החוף. הטמפרטורות יהיו רגילות לעונה. ביום רביעי יהיה מעונן חלקית עם טמפרטורות רגילות לעונה. משעות אחר הצהריים ייתכן גשם מקומי בעיקר במישור החוף. ביום חמישי יהיה מעונן חלקית עד מעונן וירד גשם בעיקר במישור החוף. אחר הצהריים תיתכן התחזקות של הגשמים.


פורסם לראשונה 13/12/2015 21:56

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
 צילום: בראל אפרים
בתים הוצפו, רכוש נהרס
צילום: בראל אפרים
צילום: זכריה אהרון
הצפות באופקים, היום
צילום: זכריה אהרון
צילום: רועי עידן
בוגיד סיידא שנהרג בהצפה קודמת
צילום: רועי עידן
מומלצים