שתף קטע נבחר

פתאל יוצאת לגיוס אג"ח ראשוני בתל אביב

חברת המלונאות שבשליטת דוד פתאל מכינה תשקיף לקראת גיוס חוב של עד 400 מיליון שקל בבורסה, שצפוי בפברואר. החברה שוקלת לבצע בהמשך גם הנפקת מניות ראשונית

חברת פתאל החזקות הישראלית, שבבעלות המייסד דוד פתאל (82%) וחברת הביטוח מגדל (18%), יוצאת לגיוס אג"ח ראשוני בתל אביב. כך נודע ל"כלכליסט". החברה נמצאת בשלבי סיום של הכנת תשקיף לגיוס חוב של עד 400 מיליון שקל. ההנפקה מתוכננת לצאת לפועל בפברואר הקרוב, על בסיס הדו"חות הכספיים של הרבעון השלישי של 2015.

 

דוד פתאל ()
דוד פתאל

פתאל תכננה לבצע תחילה גיוס משולב של חוב והון, אולם לאחר שהשלימה בשבוע שעבר מכירה של 18 בתי מלון והכניסה לקופתה 380 מיליון שקל, היא החליטה לזנוח את תוכנית הנפקת המניות. המהלך הנוכחי לא פוסל אפשרות כי אם תנאי השוק יהיו מתאימים, פתאל תבצע בהמשך גם הנפקת מניות ראשונית (IPO), עדיין לא ברור באיזה היקף ולפי איזה שווי.

 

פתאל החזקות היא חברת המלונאות הגדולה ביותר בישראל, המחזיקה כיום ב־17,500 חדרי מלון בכ־95 בתי מלון בארץ ובחו"ל בשווי של כ־3 מיליארד שקל. לחברה כבר יש סדרת אג"ח פרטית אחת שהנפיקה באפריל 2014, בהיקף של כ־200 מיליון שקל ובריבית שקלית של 3.9% על מח"מ של ארבע שנים.

 

החברה היא פרטית ולכן אינה מדווחת על תוצאותיה הכספיות, אולם על פי ההערכות, ההון העצמי שלה מסתכם ב־1.5 מיליארד שקל והכנסותיה בשנת 2014 הסתכמו ב־2 מיליארד שקל עם EBITDA (רווח לפני ריבית, מסים פחת והפחתות) של 350 מיליון שקל.

 

מכרה 18 מלונות תמורת 1.7 מיליארד שקל

נכון להיום, פתאל מחזיקה באירופה ב־60 בתי מלון עם מחזור מכירות של כ־320 מיליון יורו. פתאל מגייסת את הכסף לצורך המשך הרחבת פעילותה באירופה. זאת על אף שביצעה מכירה גדולה לפני שבוע, כשהשלימה עסקה למכירת 18 בתי מלון מהפורטפוליו שלה בגרמניה תמורת 400 מיליון יורו (1.7 מיליארד שקל). המלונות נמכרו לקרן המלונאות השבדית פנדוקס.

 

מדובר ב־18 בתי המלון שפתאל רכשה באפריל 2013 מידי בנק ההשקעות גולדמן זאקס וקרן ההשקעות הפרטיות KKR תמורת 1.2 מיליארד שקל. העסקה הזו שיקפה לפתאל תשואה של 322% על ההון העצמי, שהסתכם במועד ההשקעה בכ־25 מיליון יורו.

 

עבור פתאל מדובר היה בעסקת sale in lease back, כלומר היא כבר אינה הבעלים של המלונות הללו אבל ממשיכה לנהל ולתחזק אותם. הרווחים שלה מהמכירה מוערכים ב־40% ממנה, ומשקפים רווח של 70 מיליון יורו.

 

השתלטה על קרן המלונאות תמורת 46 מיליון יורו

במהלך 2015 השלימה פתאל מהלך עסקי מהותי נוסף, כשרכשה במאי את חלקם של שותפיה בקרן המלונאות שמחזיקה ב־18 בתי מלון אחרים באירופה. קרן המלונאות כללה אז את קבוצת תשובה (21%), מגדל (20%), מנורה (6%), עמיתים (10%), ליברטי פרופרטיס (11%) וקבוצת פתאל (32%). פתאל רכשה את חלקם (68%) של השותפים האחרים בקרן תמורת תשלום במזומן של 46 מיליון יורו.

 

העסקה שיקפה לנכסים שנרכשו שווי של 200 מיליון יורו, ובניכוי חוב של 133 מיליון יורו על הנכסים, שווי הקרן מסתכם בכ־67 מיליון יורו.

 

הקרן נוסדה בשנת 2007 במטרה לבצע רכישות של מלונות עירוניים ומלונות עסקים באירופה בדרגת ארבעה כוכבים. נכסיה של הקרן כוללים 12 מלונות בגרמניה, מלון אחד בשוויץ וחמישה מלונות בבלגיה.

 

בישראל הפעילות של פתאל מצומצמת לעומת זו שמעבר לים, והיא כוללת 35 בתי מלון תחת המותגים לאונרדו, מג'יק, הרודס ו־U. החברה מעסיקה בישראל 7,500 עובדים. בנוסף, פתאל זכתה באוגוסט במכרז להקמת טרמינל בנתב"ג לטיסות פרטיות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים