שתף קטע נבחר

מחיר למשתכן בראשל"צ: דירה ב-813 אלף ש'

הושלם מכרז מחיר למשתכן ראשון בלב אזורי הביקוש: 942 דירות בשכונת הרקפות בעיר יימכרו במחירים מוזלים המשקפים הנחה של כ-30%

הושלם חלקית מכרז נוסף במסגרת תוכנית מחיר למשתכן - הפעם בלב אזור הביקוש. משרד האוצר הודיע היום (ג') כי 942 דירות בראשון לציון ימכרו לזכאי מחיר למשתכן במחירים מוזלים, המשקפים הנחה של 30% ממחירי הדירות בשוק. על פי נתוני המכרז שהגיעו לראשונה ל-ynet, דירות בשטח של 80 מ"ר יעלו החל מ-813 אלף שקל; דירות בשטח של 100 מ"ר יעלו החל מ-1,016,145 שקל; ודירות בשטח של 120 מ"ר יעלו החל מ-1.222 מיליון שקל.

 

ראשל"צ: 'מחיר למשתכן לא ישנה את הביקוש'

הנחה על דירה? הושק אתר מחיר למשתכן

 

בסך הכל ניגשו 26 יזמים למכרז, שחולק על ידי רשות מקרקעי ישראל ל-14 מתחמי משנה בשכונת הרקפות במזרח העיר, כדי לאפשר ליזמים מקומיים לגשת למכרז (שבו זכו גם יזמים גדולים). בשלב זה הוגשו הצעות ל-11 מתחמים מתוך 14, עבור 942 יחידות דיור מתוך 1,200 דירות בסך הכל. 3 המתחמים הנוספים שעבורם לא הוגשו הצעות ייצאו לשיווק חוזר.

 

עד כה שווקו במסגרת מכרזי מחיר למשתכן קרקעות לבנייה של למעלה מ-2,500 דירות בערים ירושלים, ראש העין, בית דגן, עפולה, קריית מוצקין, לוד ודימונה. עשרת אלפי יחידות דיור נוספות פורסמו וישווקו לציבור בחודשים הבאים בחריש, קריית שמונה, ערד ושדרות.

 

שכונת גבעת הרקפות ממוקמת בין שיכוני המזרח לבין מתחם צריפין ושטחה כ-178 דונם. על פי התוכניות של רשות מקרקעי ישראל, היא תכלול 1,394 יחידות דיור, בין השאר ב-8 מגדלי מגורים בני 23 קומות שיגבלו בפארק עירוני אשר יפריד את השכונה ממתחם צריפין. בשכונה זו מתוכננות עוד 250 יחידות דיור מוגן וכן שטחי ציבור פתוחים, שטחים למבני ציבור ושטח למסחר.

הדמיית שכונת גבעת הרקפות במזרח ראשון לציון (הדמיה: אדריכל אילן שפירא) (הדמיה: אדריכל אילן שפירא)
הדמיית שכונת גבעת הרקפות במזרח ראשון לציון(הדמיה: אדריכל אילן שפירא)
 

התחרות על מכרז מחיר למשתכן חלה על מתחמי בנייה רוויה, כלומר בניין הכולל לפחות 6 יחידות דיור בשתי קומות ומעלה, ולפחות דירה אחת בכל קומה. במכרזים מתמודדים המציעים במכרז על המחיר הנמוך ביותר למ"ר דירתי בהתאם למפרט טכני שקבע משרד הבינוי והשיכון. במשרד מבהירים כי אין לחרוג ממפרט זה גם בהסכמת הרוכש. היזמים מקבלים הנחה משמעותית על מחיר הקרקע.

 

הזכאים לרכישת דירת מחיר למשתכן הם "חסרי דיור" - מי שלא הייתה דירה בבעלותם ב-6 השנים האחרונות - יחיד מגיל 35 ומעלה וזוגות בכל גיל. בחירת הזוכים מבין הזכאים שנרשמו לפרויקט תתבצע באמצעות הגרלה. זכאי שרכש יחידת דיור במסגרת מחיר למשתכן, לא יהיה רשאי למכור את יחידת הדיור לצד שלישי במשך 5 שנים מיום קבלת טופס 4.

 

כמו כן, בהתאם להצעה שמובאת למועצת מקרקעי ישראל - 20% מיחידות הדיור בכל מתחם ומתחם יוקצו בעדיפות לבני מקום. עם זאת, אם יעברו 12 חודשים מיום קיום ההגרלה הראשונה, ולא נרכשו על ידי חסרי דיור מלוא דירות מחיר למשתכן הכלולות במכרז, יתרת הדירות שלא נמכרו לזכאים ימכרו על ידי הזוכה גם למשפרי דיור, זאת בתנאי הזכייה (המחיר למ"ר שנקבע בהצעה הזוכה).

שר האוצר, משה כחלון ושר הבינוי והשיכון, יואב גלנט (צילום: ג'ורג' גינסברג, עידו ארז, הרצל יוסף) (צילום: ג'ורג' גינסברג, עידו ארז, הרצל יוסף)
שר האוצר, משה כחלון ושר הבינוי והשיכון, יואב גלנט(צילום: ג'ורג' גינסברג, עידו ארז, הרצל יוסף)

 

עיריית ראשל"צ קיבלה זכות לדירות נוספות

שר האוצר, משה כחלון, אמר כי "תוכנית מחיר למשתכן ממשיכה לקבוע עובדות בשטח. אנחנו שמחים לראות שגם במרכז הארץ התכנית מצליחה ומעניקה תקווה לדור שלם של זוגות צעירים חסר דיור".

 

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, הוסיף כי "תוכנית מחיר למשתכן ממשיכה בתנופה. עד סוף השנה נשווק 25 אלף דירות בשיטה הזו, ועד סוף 2016 היא תושלם ל-70 אלף דירות, מצפון ועד דרום. הצלחת השיטה היא בשורה לזוגות הצעירים ולחיילים המשוחררים בישראל".

 

יצוין כי באחרונה קיבלה עיריית ראשון לציון אישור חריג ממשרד האוצר להוספת 20% יחידות דיור במסגרת התוכנית - שימכרו במחירי שוק (200-240 דירות נוספות). המשמעות היא שהפרויקטים שיבנו היזמים יכללו יותר דירות, ומהעירייה נמסר כי "התקווה היא שהתחרות בשוק החופשי בין היזמים בתוכנית תוביל לשדרוג איכות הבנייה בכל הפרויקטים".

 

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, הוסיף כי "אני מודה למשרד האוצר שנענה להצעתנו ואישר הוספת יחידות דיור בפרויקטים המתוכננים במסגרת מחיר למשתכן. אני משוכנע שהמהלך יתרום משמעותית להצלחת הפרויקט בראשון לציון, הן בהגדלת היצע הדירות, גיוון תמהיל הדירות ותמריץ לשיפור איכות הבנייה".

 

התוכנית קודמה על ידי דוד אמגדי, מתכנן מרחב עסקי מרכז ברשות מקרקעי ישראל, באמצעות חברת הניהול תיק פרויקטים, ותוכננה על ידי אדריכל אילן שפירא ממשרד גרינהאוז אדריכלים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
ראשון לציון. מתרחבת
צילום: ירון ברנר
מומלצים