שתף קטע נבחר

חשיפה: כלי טיס מצריים חדרו לישראל

כוחות חיל האוויר המצרי נראו בשמי הארץ - כנראה לראשונה מאז 1973. כך נודע ל-ynet. זה קרה במסגרת תקיפות יעדי דאעש, קילומטרים בודדים מהגבול עם ישראל

 

מטוסי קרב של חיל האוויר המצרי. ארכיון  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מטוסי קרב של חיל האוויר המצרי. ארכיון (צילום: רויטרס)
  

המלחמה בטרור של דאעש הובילה לתקדים - מטוסי קרב של חיל האוויר המצרי בשמי ישראל. ל-ynet נודע כי במהלך החודשים האחרונים חצו כוחות חיל אוויר מצריים את הגבול במסגרת הלחימה בשלוחת "המדינה האיסלאמית" בסיני.

 

התקריות החריגות, שנמשכו פרקי זמן קצרים, התרחשו בעיקר באזור הצפוני של הגבול עם מצרים. ככל הידוע, זו הפעם הראשונה שכלי טיס מצרי חודר לישראל מאז מלחמת יום הכיפורים.

 

 

מטוסי הקרב המצריים הפציצו יעדים של דאעש קילומטרים בודדים מהגבול עם ישראל, באזור אל עריש ושייח זווייד בצפון סיני. החדירות לשטח ישראל לא הובילו לחיכוך עם מטוסי חיל האוויר.

 

לצורך השוואה, מנגנון תיאום של חיל האוויר עם מקבילו הרוסי בסוריה פועל זה כחודשיים. שר הביטחון משה (בוגי) יעלון חשף לפני כחודש כי באחד המקרים אף חצה מטוס קרב רוסי את הגבול לישראל ברמת הגולן, ושב על עקבותיו מזרחה מבלי שיורט על-ידי צה"ל.

 

למרות הסכם השלום עם מצרים והתיאום הביטחוני, בחיל האוויר מתייחסים בתשומת לב מחמירה לכל התקרבות ובטח חצייה של כלי טיס זר לשמי הארץ. בשנה האחרונה הוזנקו עשרות פעמים מטוסי קרב לרמת הגולן בשל התקרבות חשודה של מטוסים סוריים ובאחד המקרים אף יורט מטוס סורי שחצה את הגבול באזור קונייטרה באמצעות טילי פטריוט. בדרום, העיקרון שמנחה את חיל האוויר מול המצרים הוא לפעול בזהירות יתרה, ולסמוך בעיקר על מערכות הבקרה הישראליות.

מטוסי קרב של מצרים באזור תעלת סואץ  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מטוסי קרב של מצרים באזור תעלת סואץ (צילום: רויטרס)
 

"מערכת תיאום טובה חשובה למזעור הסיכוי למיס-קלקולציה", הסביר בשיחה עם ynet טייס הקרב לשעבר וראש מכון פישר למחקר האוויר והחלל, תת אלוף במיל' אברהם עשהאל. "הפקודות והנוהלים באוויר מאוד ברורים, וקבלת החלטה של חציית קו מגיעה מהדרגים הגבוהים ביותר. מי שפועל באוויר על דעת עצמו הוא אדם שמאבד את השפיות ופועל כג'יהאדיסט מתאבד".

 

הוא הוסיף כי "מערכות השליטה, המכ"מים והקשר פועלות ברמה הטובה ביותר אצלנו. אני לא רואה שיקרה בסיכוי גבוה דבר שלא צפינו אותו, אבל גם למצבים קיצוניים יש בקרה על בקרה. במסגרת התיאומים יש מרווחי ביטחון ואם מישהו חורג אז מיד מזניקים בשרשרת שליטה שמגיעה במצבים האלה עד לרמות הגבוהות ביותר תוך זמן קצר".

 

שדרוג למודיעין נגד דאעש

לפני כארבע שנים, על רקע הקצנת הכוחות האיסלאמיסטיים נגד הצבא המצרי בסיני, פתחה ישראל את הנספח הצבאי של הסכם השלום עם מצרים ואפשרה הכנסה של כוחות שריון ומטוסי קרב לסיני, כולל עד לרצועת השטח המזרחית ביותר, הסמוכה לישראל. המצרים ניצלו זאת ומאז נרשמו עשרות תקיפות של מסוקי ומטוסי קרב מצריים נגד יעדי טרור בחצי האי.

 

חיל האוויר המצרי מפעיל גם מל"טים נגד אנשי הארגון הקיצוני, שמונה אלפי חמושים הנחשבים לשלוחה היעילה ביותר של דאעש במזרח התיכון – בשל הוצאת פיגועים על בסיס יומי נגד הצבא המצרי, וגביית חייהם של עשרות אנשי ביטחון מקומיים מדי חודש. הפער העיקרי שנותר לצבא המקומי, וגם לישראל, אל מול דאעש בסיני הוא מודיעיני – הארגון פועל באופן ממודר מאוד,

ללא שימוש בטלפונים, ועל תא שטח ענק והררי בלב סיני.

 

בישראל מעריכים כי שני סרטונים שהפיץ לאחרונה הארגון בסיני ובהם הוא קורא לחידוש פיגועיו נגד יעדים ישראלים לא פורסמו לשווא, אף שטרם תורגמו להתרעה קונקרטית.

 

בצה"ל ובשב"כ, שכבר הקים לפני שלוש שנים חטיבה מיוחדת לאיסוף מודיעין מסיני, מגבירים את המאמצים, ול-ynet נודע כי בעת האחרונה חל קידום והוקצו משאבים לאיסוף מודיעין בגבול מצרים בעקבות איום שלוחת דאעש. יחד עם זאת, ההערכה הרווחת בפיקוד הדרום היא שהתרעה מפיגוע של דאעש נגד ישראל תגיע זמן קצר לפני הפעולה, אם בכלל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מטוסי קרב מצריים. ארכיון
צילום: רויטרס
מומלצים