שתף קטע נבחר

"בר רפאלי בכתה בחקירה, הפנתה את החוקרים לאמה ואמרה שהיא לא יודעת"

דוגמנית העל ואמה החשודות בהעלמת הכנסות בסך מיליוני שקלים שוחררו בתנאים מגבילים. גורמים המעורים בחקירה סיפרו כי בחקירה של בר רפאלי, שבכתה במהלכה, היא ענתה לרוב השאלות שהיא אינה יודעת במה מדובר. רשות המסים: "אמה מסרה את רוב התשובות הכוזבות". עורכי דינן: "הן משתפות פעולה עם בדיקת הרשות"

בר רפאלי רגילה לאור הזרקורים, אך ביממה האחרונה חוותה דוגמנית העל המפורסמת אור זרקורים מסוג אחר לחלוטין: לאחר שנחקרה אתמול במשך כ-12 שעות וגם היום (ה') הורה בית משפט השלום בתל אביב על שחרורן של בר רפאלי ואמה ציפי בתנאים מגבילים לאור החשדות שהן העלימו הכנסות של מיליוני שקלים.

 

גורמים המעורים בחקירה סיפרו כי רפאלי פרצה בבכי כמה פעמים במהלך החקירה. "לרוב השאלות היא ענתה לא יודעת", סיפרו הגורמים. "היא הפנתה את החוקרים לאימא שלה". עורכי דינן של השתיים, רותי ליטבק, מוטי לזר וגיורא אדרת, מסרו כי הן "משתפות פעולה באופן מלא עם בדיקת הרשות. כל הפעולות שלהן לאורך השנים האחרונות בוצעו בליווי צמוד של אנשי מקצוע בתחום המסים".

 

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
 

רפאלי ואמה חשודות באי-דיווח על עשרות מיליוני שקלים. בין היתר חושדים ברשות המסים שדוגמנית העל ואמה העלימו הכנסות עתק מחו"ל לאחר שמסרו לפקיד שומה "אמירות כוזבות כדי להסוות את מרכז החיים של החשודה", קרי שיקרו לכאורה וטענו שבר אינה מתגוררת בישראל.

 

החשדות כוללים בין היתר קבלת הנחות סלב והטבות ענק: מגורים במגדלי YOO בתל אביב תמורת פרסומי רכילות, מכונית לקסוס בחינם, ועוד. ברשות המסים חושדים כי מי שעמדה בקשר מול המייצגים ומי שמסרה את התשובות הכוזבות הייתה בעיקר ציפי רפאלי.

 

"זו סיטוציה לא נעימה, לא קל לבר", אמרו בסביבתה של הדוגמנית. "הבדיקות האזרחיות כבר מתנהלות זמן מה אבל היא לא ידעה על המישור הפלילי".

 

מיתוג, מתנות והנחות סלב

לפי החוק, תושב ישראל מחויב במס הכנסה על הכנסות שהפיק בכל העולם, ואילו תושב חוץ מחויב בהכנסות רק על הכנסות שהפיק בישראל. כמו כן הגדרת התושבות בפקודת מס הכנסה על פי חזקה של מספר הימים שבו הוא נמצא בישראל וכן על ידי מבחן מהותי של מרכז החיים הבוחן את הקשרים מירב הזיקות של אותו אדם לישראל ובוחן בין היתר החזקת דירה ורכב, בני משפחה, זיקות כלכליות ועוד.

 

שאלת התושבות של רפאלי עלתה בדיוני השומה שלה בשנת 2009 בפקיד שומה כפר סבא לגבי שנות המס 2007-2005 ובשנת 2015 עלתה שוב הסוגיה בהתייחס לשנות המס 2012-2009. במסגרת חקירה סמויה שהתנהלה במחלקת המודיעין של פקיד שומה חקירות תל אביב, נאספו ראיות המעידות לכאורה כי רפאלי ואמה הונו את פקיד השומה ומסרו לו אמירות כוזבות כדי להסוות את מרכז החיים של הדוגמנית.

 

 (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
(צילום: שאול גולן)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: לם וליץ סטודיו) (צילום: לם וליץ סטודיו)
(צילום: לם וליץ סטודיו)

לגבי המגורים בפרויקט YOO העלתה חקירה של עובדת בכירה בחברה שמכרה את הפרויקט כי משפחת רפאלי התחייבה ש"יהיה פרסום והדלפות למדורי רכילות". ברשות המסים אומרים כי היזם של מגדלי YOO שילם לבעל דירה בפרויקט "השלמת שכר דירה" בשווי 200 אלף שקלים כדי שבר רפאלי תתגורר בדירה "לצורכי מיתוג הפרויקט".

 

כך נמצא למשל כי החשודה התגוררה במגדל YOO בתל אביב בדירה שכורה, אלא שחוזה שכר הדירה נחתם מול אחיה של החשודה על מנת שלא לקשור אותה לישראל. כמו כן לאחר שהסתיים חוזה השכירות במגדלי YOO עברה בר רפאלי להתגורר במגדלי W למשך שלוש שנים. חוזה זה נחתם מול אמהּ, חרף העובדה שמי שהתגוררה בבניין הייתה בר רפאלי. חרף העובדה שלאורך השנים 2012-2009 עלה כי היו לרפאלי דירות לשימושה בישראל, כשהיא נשאלה על כך על ידי פקיד השומה השיב בשמה המייצג שלה, כי "כבר נמסר בעבר, כי בר לא שכרה דירת מגורים בישראל בשנים הרלוונטיות".

 

בחקירה של חברות כלי הרכב עלה כי נחתם חוזה לפיו החברה תעניק לחשודה רכב צמוד לרבות הוצאת אחזקה, תיקונים ודלק. מנגד החשודה מתחייבת לפרסם את הרכב ולהצטלם איתו. בחוזים אף נרשם כי הצדדים מתחייבים לשמור על החוזה בסוד, ואם החשודה תידרש לשלם מס בגין ההטבה המס יחול על החשודה. שווי ההטבה של רכבים אלו מוערך במאות אלפי שקלים.

  

עוד עולה מהחקירה כי בר רפאלי קיבלה לרשותה ריינג'רובר תמורת פרסום ויחסי ציבור, ובתום החוזה קיבלה לידיה מכונית לקסוס שהייתה רשומה על שם היבואן כרכב הדגמה. בפועל, הוא שימש את בר תמורת פרסום. "על פי החשד, טשטוש העובדות הללו והרחקת נכסים הללו מהחשודה נועדו לייצר מצג שווא ולפיו לחשודה אין זיקות לישראל וכן להימנע מרישום הכנסות עבור עסקאות הברטר הללו", טענה רשות המסים בבית המשפט. על פי הערכת רשות המסים, מדובר בהטבות של מאות אלפי שקלים, שכללו את הטבת המס, תיקונים, דלק ועוד.

 

יצוין כי המידע וההסכמים על אודות קבלת הרכבים תמורת שירות יחסי ציבור לא הובאו מעולם על פי הנטען לידיעת רואה החשבון של החשודה באותן שנים. אמה של רפאלי, אישרה כי לא העבירה ולא חשבה שצריך להעביר את המידע הזה מכיוון שהיא לא רואה בזה שמקבלים רכב חינם טובת הנאה.

 

דוגמנית העל תוכל לצאת מישראל רק בתיאום ואחרי שתפקיד 250 אלף שקל. בנוסף, יפקיד עבורה צד שלישי סכום של חצי מיליון שקל כערבות. עורכי דינה של רפאלי כפרו בהאשמות נגדה. "מדובר בסוגיות מיסוי בנושאים שבהם יש לדון מיהו תושב ישראל", אמר עו"ד גיורא אדרת, שמייצג את האימא. "הנושאים של הנחת ידוענים, סוגיות שלטענתנו הן אזרחיות ומתנהל בהן משא ומתן בין עורכי הדין לרשויות המס". את בר רפאלי מייצגים עורכי הדין מוטי לזר ורותי ליטבק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ענבל מרמרי
בר רפאלי
צילום: ענבל מרמרי
מומלצים