שתף קטע נבחר

ראש רשות המסים לשעבר: "רפאלי לא תקבל הנחת סלבס בחקירה"

דורון ארבלי מסביר את ההשלכות התקשורתיות בחקירת דוגמנית העל, שחשודה בהעלמת מס בהיקף עשרות מיליוני שקלים. מה הניע את רשות המסים לעבור להליך פלילי? ומה פסול ב"הנחת סלב"?

ראש רשות המיסים בין השנים 2013-2011, דורון ארבלי, התייחס בשיחה עם ynet לחקירת דוגמנית העל בר רפאלי, ששוחררה היום (ה') בתנאים מגבילים. "כאשר הרשות החליטה להעביר את הטיפול מהמישור האזרחי למישור הפלילי, זה אומר שהחוקרים מעריכים שיש רמת חשד שנעשו פעולות בעלות מאפיינים פליליים, כדוגמת ניסיון להעלים מס או הסתרה", הסביר ארבלי. "בחקירה רפאלי לא תקבל הנחת סלבס".

 

ראש רשות המסים לשעבר דורון ארבלי (צילום:  ישראל מלובני) (צילום:  ישראל מלובני)
ראש רשות המסים לשעבר דורון ארבלי(צילום: ישראל מלובני)

 

"מהיכרותיי עם הרשות אני מניח שלפני שזימנו את בר לחקירה אספו ראיות, והגיעו למסקנה שכנראה נעברו עבירות על דיני המס", העריך הבכיר לשעבר, "זה שמדובר בבר רפאלי לא משפיע על החקירה, אבל בהחלט מתחשבים בזה בכל צורת הטיפול וההתנהלות".

 

לדבריו של ארבלי, "החוקרים פועלים לפי הקריטריונים המקצועיים וכשהחליטו לפתוח בחקירה לקחו בחשבון גם את המשמעות התקשורתית של החקירה".

 

ארבלי הסביר כיצד שיטת "הנחות הסלבס" יכולה לפגוע בקופת המדינה. "הנחות זה דבר מקובל ואין עם זה שום בעיה, אבל כאשר ההנחה ניתנת בתמורה לשירות אחר שמתקבל, כדוגמת יחסי ציבור, חייבים לדווח על זה", אמר הבכיר לשעבר ברשות המסים. "שירות כדוגמת יחסי ציבור, זו עסקה לכל דבר, שעליה יש חובת דיווח למס הכנסה. איבוד הכנסה למדינה נוצר בגלל שהדיווח בסוף השנה קטן בצורה משמעותית ממה שקרה בפועל".

 

 (צילום: לם וליץ סטודיו) (צילום: לם וליץ סטודיו)
(צילום: לם וליץ סטודיו)

 (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
(צילום: שאול גולן)

 (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
(צילום: שאול גולן)

"מדינת ישראל נגד בר רפאלי" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"מדינת ישראל נגד בר רפאלי"(צילום: מוטי קמחי)

עו"ד של בר רפאלי: מוטי לזר, גיורא אדרת ורותי ליטבק (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
עו"ד של בר רפאלי: מוטי לזר, גיורא אדרת ורותי ליטבק(צילום: מוטי קמחי)

על פי החשד, מאחר ורפאלי לא דיווחה על השירותים שהעניקה ובנוסף קיבלה הנחות משמעותיות, המחזור השנתי שלה קטן בצורה משמעותית ממה שהרוויחה בפועל. "אם היא מעניקה שירותי פרסום, זה ברור שהיא צריכה לדווח על זה למס הכנסה ולשלם על הרווח מע"מ בהתאם לחוק", אמר ארבלי.

 

בר רפאלי, שנחקרה אמש שעות ארוכות, שוחררה היום בערבות של 750 אלף שקלים,

ואילו אמה ציפי נדרשה להפקיד ערבות צד ג' ואת דרכונה. ברשות המסים חושדים בין היתר שהדוגמנית העלימה הכנסות עתק מחו"ל לאחר שמסרה לפקיד שומה "אמירות כוזבות במטרה להסוות את מרכז החיים של החשודה". החשדות כוללים בין היתר קבלת הנחות סלב והטבות ענק: מגורים במגדלי YOO בתל אביב תמורת פרסומי רכילות, מכונית לקסוס בחינם, ועוד.

 

עורכי דינה של רפאלי כפרו בהאשמות נגדה. "מדובר בסוגיות מיסוי בנושאים שבהם יש לדון מיהו תושב ישראל", אמר עו"ד גיורא אדרת, שמייצג את האימא. "הנושאים של הנחת ידוענים, סוגיות שלטענתנו הן אזרחיות ומתנהל בהן משא ומתן בין עורכי הדין לרשויות המס". את בר רפאלי מייצגים עורכי הדין מוטי לזר ורותי ליטבק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים