שתף קטע נבחר

המחסום ירד על רוכבת – הקיבוץ והמתקין יפצו

תושבת קיבוץ דפנה שרכבה על אופניה נפגעה כשזרוע חשמלית פגעה. ביהמ"ש חילק את האחריות בין הקיבוץ, מתקין השער והרוכבת עצמה

בית משפט השלום בצפת קיבל לאחרונה תביעת פיצויים שהגישה תושבת קיבוץ דפנה אחרי ששער בעל זרוע חשמלית ירד עליה בעת שרכבה על אופניה, פגע בה והוביל לפציעתה. השופטת רבקה איזנברג הטילה 5% מהאחריות לתאונה על הרוכבת עצמה, ואת השאר חילקה בין מתקין השער והקיבוץ. גובה הפיצוי ייקבע בעתיד.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

האירוע התרחש בצהרי יום ביולי 2013: התובעת רכבה על אופניה בדרך חזרה מהמרכול שבקיבוץ לכיוון ביתה. לטענתה, כשעברה מתחת למחסום הוא ירד עליה במהירות, פגע בידה השמאלית, והיא נפלה לכביש.

 

בתביעה שהגישה במרס 2014 היא טענה לרשלנות מצד מתקין המחסום והקיבוץ. לדבריה מדובר היה במחסום חדש, שהותקן כשלושה שבועות לפני התאונה, אולם לא הוצבו לצדו אמצעים שיזהירו מפני הסכנה, כמו נורה (צ'קלקה), זמזם או שלטי אזהרה.

 

מנגד טענו הנתבעים שיש להטיל את האחריות על הרוכבת משום שהיא עברה במקום פעמים רבות קודם לכן במהלך שלושת השבועות שקדמו לתאונה, ובכל זאת לא נזהרה, אלא נסעה על הכביש במקום לעבור במעבר להולכי הרגל ולקלנועיות.

 

השופטת רבקה איזנברג קיבלה את התביעה והסבירה שמחסום אוטומטי הוא מתקן מסוכן, שיש להתקין ולהפעיל בזהירות. היא הסבירה שגם הקיבוץ - כמזמין השער ובעל הקרקע - וגם המתקין, היו צריכים לוודא שהמחסום כולל את כל האמצעים הטכנולוגיים למניעת סכנה, כמו חיישנים רגישים לזיהוי אדם.

 

בנוסף, הם היו מחויבים להזהיר מפני קיומו של המחסום באמצעות שלטי אזהרה או כל אמצעי אחר.

 

עם זאת, השופטת קבעה שחלוקת האחריות בין הנתבעים אינה שווה. המתקין הוא איש המקצוע שסיפק את השער והתקין אותו, והוא זה שיש לו את הידע לגבי הפעילות. לכן היה עליו לצפות את הסכנה ולדאוג למניעתה. באשר לקיבוץ, רשלנותו מתבטאת בעיקר בהחלטה לא להציב שלט אזהרה, למרות המלצת המתקין.

 

משכך קבעה השופטת כי על הרוכבת מוטלת 5% מהאחריות למקרה (מאחר שנסעה על הכביש אף שהכירה את המחסום). בשאר חולקה האחריות בין המתקין (כשני שלישים) ואילו של הקיבוץ בשיעור של כשליש. בשלב הבא יוגשו לשופטת תחשיבי הנזק של הצדדים, והיא תחליט מהו הפיצוי שיצטרכו הנתבעים לשלם לרוכבת.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ הצדדים לא צוינו בפסק הדין
  • עו"ד שרון גליק עוסקת בדיני נזיקין
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
 צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
מומלצים