שתף קטע נבחר

השב"כ על רצח דוואבשה: "מאמץ להכפיש אותנו". עורכי הדין: מענים את העצורים

בהודעה חריגה מאוד יוצא שירות הביטחון הכללי נגד טענות עורכי הדין של החשודים ברצח משפחת דוואבשה שהעצורים עוברים עינויים: "אנחנו פועלים לפי החוק". עורכי דינם של החשודים ציינו כי העצורים מסרו גרסה על מעשי טרור אחרים: "הם עוברים מסכת התעללות"

שירות הביטחון הכללי הוציא הערב (ה') הודעה חריגה על רקע מסיבת עיתונאים של צוות ההגנה מטעם העצורים בפרשת הטרור היהודי. בשב"כ הגדירו את החשודים ברצח משפחת בדוואבשה כ"חברי התארגנות" שמהווים איום ביטחוני משמעותי ומטרתם לשנות את המשטר בישראל. סנגורי העצורים חשפו כי חלק מהחשודים מסרו גרסה בחשד לביצוע מעשי טרור נוספים, וכי ייתכן כי כבר בימים הקרובים יוגשו נגדם כתבי אישום.

 

 

בהודעת שירות הביטחון הכללי נכתב כי "בתקופה האחרונה נחקרת התארגנות טרור יהודי, אשר פעיליה חשודים בביצוע פיגועי טרור חמורים, אשר בין היתר סיכנו חיי אדם, קודשי דת ורכוש. התארגנות זו מאופיינת באידיאולוגיה קיצונית, אנטי-ציונית, אשר שמה לה למטרה לפעול באמצעים אלימים לשינוי סדרי המשטר במדינת ישראל".

 

עוד נמסר בהודעה כי "פיגועי הטרור אשר על-פי החשד בוצעו בידי ההתארגנות, הובילו בין השאר, לרצח שלושה פלסטינים חפים מפשע, וכנגזרת מכך תרמו לערעור היציבות באזור והשפיעו לרעה על מצב הביטחון".

 

בית משפחת דוואבשה, ובן המשפחה ששרד את ההצתה (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
בית משפחת דוואבשה, ובן המשפחה ששרד את ההצתה(צילום: מוחמד שינאווי)

עורכי דינם של החשודים: עדי קידר, איתמר בן גביר, חי הבר, דוד הלוי (צילום: אלי מנדלבאום, אוהד צויגנברג, אבי מועלם) (צילום: אלי מנדלבאום, אוהד צויגנברג, אבי מועלם)
עורכי דינם של החשודים: עדי קידר, איתמר בן גביר, חי הבר, דוד הלוי(צילום: אלי מנדלבאום, אוהד צויגנברג, אבי מועלם)

 

עורך הדין אביחי חג'בי ()
עורך הדין אביחי חג'בי

 

בשירות הביטחון הכללי ציינו כי "לצערנו, מאז ביצוע המעצרים, שב"כ מזהה מאמץ יזום ומתמשך שמטרתו להכפיש את הארגון ועובדיו ולשבש את פעילותו המבצעית. ניסיון זה ראוי לכל גינוי ואין בו בכדי לרפות את ידי שב"כ מהמשך פעילותו, כשליחם של אזרחי מדינת ישראל, ותחת ערכים ממלכתיים".

 

השב"כ הסביר את החשיבות בדבר מעצר החשודים, למרות שההליך מבוצע תוך שימוש במעצרים מנהליים ואיסור מפגש עם עורכי דין. "לנוכח האיום הביטחוני המשמעותי הנשקף מפעילותם בשטח של חברי ההתארגנות, והחובה לסכל מבעוד מועד את כוונתם להמשיך ולבצע פיגועי טרור חמורים העלולים להוביל לפגיעות בנפש, נעצרו לחקירה מספר פעילים מרכזיים בהתארגנות הטרור, ואלה נחקרו באופן אינטנסיבי על אודות החשדות המיוחסים להם".

 

 

"איפה ארגוני זכויות אדם?"

עורכי דינם של העצורים כינסו הערב מסיבת עיתונאים בה חזרו על טענתם כי החשודים, שחלקם קטינים,

עברו התעללויות ועינויים קשים במשך כל ימי חקירתם. היום חלה התקדמות כאשר לאחד העצורים הותר להיפגש עם סנגורו, עו"ד עדי קידר, שאמר כי הוא בקושי הצליח לזהות את החשוד שפגש בשל "אלימות קיצונית" שהופנתה כלפיו.

 

"נמנעה ממנו שינה, הוא אזוק בידיו וברגליו. נכנסים חוקרים בכירים ומתחילים לבצע בו תקיפות אכזריות באיברים רגישים בגוף עד שבשל מסוים הוא כבר לא הרגיש כלום כולל בעיטות וסטירות", אמר קידר. עורך הדין איתמר בן גביר, המייצג את אחד החשודים, טען כי ״היום הזה הוא יום שחור לדמוקרטיה הישראלית. עו"ד דוד הלוי הוסיף כי "המערכת המשפטית אמורה לרסן את מי שמבצע את החקירות. איפה ארגוני זכויות אדם? איפה המועצה לשלום הילד?".

 

עו"ד אביחי חג'בי טען כי "השב"כ במהלך כל התקופה צייר תמונה כאילו מדובר בפצצה מתקתקת אך לא הדבר כך. נחצו פה כל הקווים האדומים. צריך לבדוק מה מצב הגרסאות שנמסרו אם נמסרו בכלל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חסן שעלאן
הנרצחים, בני משפחת דוואבשה
צילום: חסן שעלאן
מומלצים