שתף קטע נבחר

לקראת אישור: זמן ההמתנה לקצבאות יקוצר

הצעה חדשה לתיקון חוק תאפשר לזכאים לקבל את כספם מהביטוח הלאומי תוך שבוע מהגשת התביעה, במקום מספר שבועות כיום. ההצעה תעלה לאישור ועדת השרים לחקיקה ביום ראשון

בשורה למבקשי קצבאות וגמלאות הביטוח הלאומי? הזכאים יתחילו לקבל את כספם תוך שבוע אחד בלבד מיום הגשת התביעה ולא ייאלצו עוד להמתין מספר שבועות נוספים מיום אישור התשלום עד קבלתו בפועל כפי שהחוק הקיים מחייב את המוסד לביטוח לאומי.

 

כתבות נוספות בערוץ הכלכלה

 

כך בהצעת הממשלה לתקן את החוק שתעלה לאישור ועדת השרים לחקיקה בראשית השבוע הבא ביוזמת שר הרווחה והשירותים החברתיים חיים כץ. התיקון מוגש במסגרת הרפורמות שמקדם השר כדי להקל על מקבלי גמלאות הביטוח הלאומי.

השר חיים כץ (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
השר חיים כץ(צילום: עמית שאבי)
 

"התיקון ישים קץ לכשל החמור שכרוך בחוק הקיים אשר לא מסתפק בהליך הארוך לאישור הזכאות לגמלה אלא מאלץ את הזכאי להמתין לכסף ברוב המקרים זמן נוסף ולא קצר מיום אישור הגמלה", אומר השר בדברי ההסבר להצעתו.

 

בחוק הקיים נאמר כי מימוש הזכאות לגמלה יתבצע לפחות 30 יום מהמועד שבו אושרה הזכאות, כלומר לא לפני תחילת החודש העוקב. לפי התנאי הזה, אדם שאושרה לו הזכאות לגמלה למשל ב-10 לאוקטובר, יתחיל לקבל אותה לא לפני ה-1 בנובמבר, וזה במקרה הטוב. במקרה הגרוע הוא ייאלץ לחכות לפחות 4 שבועות אם האישור ניתן בראשית החודש.

 

השר כץ אמר היום, "מי שזכאי לסיוע של הביטוח הלאומי חייב לקבל אותו מהר ככל האפשר ונדרש להתאים את החוק לעיקרון הזה. הביטוח הלאומי לא צריך להיות הגוף המקשה על מימוש הזכויות של אזרחי ישראל".

 

בהצעת השר לתיקון החוק נאמר כי "הזכאות לגמלה תתחיל באופן אחיד בתום 7 ימים מיום הגשת התביעה לגמלה". במניין ימי ההמתנה לא משנה באיזה יום בחודש אושרה התביעה.

 

מאחר שמדובר בהצעת חוק ממשלתית, אישור ועדת השרים הוא יותר הליך פורמאלי שמבטיח את קידומה המהיר לספר החוקים בהליכי החקיקה של הכנסת שם מובטחת לה תמיכה לפחות של הרוב הקואליציוני.

 

לפיכך, אם האישור יינתן כמצופה בראשית השבוע הבא, תעלה הצעת החוק לאישור בקריאה ראשונה כבר במהלך השבוע ותעבור מיד להכנה לאישור סופי בוועדת העבודה והרווחה, שגם הוא עניין של ימים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים