שתף קטע נבחר

אושר תקציב ארה"ב: כמה ישראל תקבל?

אובמה חתם הלילה על התקציב ל-2016, שעומד על 1.8 טריליון דולר. מכיפת ברזל, דרך טילי החץ ועד מילוי המחסנים: זהו החלק הישראלי בתקציב

 

רגע לפני שיצא לחופשת חג המולד, חתם הלילה (שבת) נשיא ארה"ב ברק אובמה על התקציב השנתי של ארה"ב שיהיה בתוקף עד אוקטובר 2016. התקציב, שעומד על 1.8 טריליון דולר, כולל את הסיוע השנתי הביטחוני לישראל בסך 3.1 מיליארד דולר וכן תוכניות סיוע מיוחדות.

 

התקציב, שנחתם לאחר פשרה שהושגה בין הרפובליקנים לדמוקרטים בשני בתי הקונגרס ומנעה את השבתת הממשלה, כולל סיוע ביטחוני לישראל בסך 3.1 מיליארד דולר. סכום זה כולל 487 מיליון דולר להגנת שמי ישראל באמצעות מערכת כיפת ברזל לטילים קצרי הטווח, מערכת שרביט קסמים לטילים ארוכים יותר, וכן טילי חץ 2 וחץ 3 להגנה מפני טילים בליסטיים כגון אלו שמפתחת איראן.

ישראל מעוניינת בחיזוק מערך מטוסי F-35 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ישראל מעוניינת בחיזוק מערך מטוסי F-35(צילום: AFP)
 

התקציב אף כולל 200 מיליון דולר למילוי מחסני הנשק והחימוש בישראל לצרכי חירום של הצבא האמריקני. מדובר במחסנים שנוסדו בשנת 1990 בחקיקת קונגרס והם נפתחו במהלך מבצע "צוק איתן" בקיץ האחרון כדי לאפשר לישראל לחדש את מלאי הנשק של צה"ל. מחסני נשק אמריקנים דומים הוצבו גם בדרום קוריאה. בנוסף, כולל התקציב האמריקני סעיף סיוע חדש לישראל המיועד לפרויקט איתור המנהרות המשותף לשתי המדינות. הסעיף עדיין בשלב ראשוני של מחקר ומייעד סכומים נמוכים יחסית.

  

הסיועי הביטחוני לישראל בסך 3.1 מיליארד דולר ניתן במסגרת מזכר הבנות עליו חתם הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש באוגוסט 2007. המזכר קבע כי ישראל תקבל 30 מיליארד דולר תוך עשר שנים, וכעת פועל אובמה לחתום על מזכר הבנות חדש שייכנס לתוקפו רק בשנת 2017.

 

בין ארה"ב וישראל עדיין מתנהלות שיחות להבנת הצרכים הביטחוניים של ישראל, וזאת על רקע הסכם הגרעין שנחתם בין איראן למעצמות. האמריקנים טרם נקבו במחיר סופי, אולם ברור כי הסיוע הביטחוני החדש יהיה גדול יותר וישקף את האיומים הגוברים על ישראל. בחודש שעבר ביקשה ישראל מארה"ב להעלות את היקף הסיוע הביטחוני השנתי ל-5 מיליארד דולרים, הצעה שהודלפה לסוכנות רויטרס על ידי גורם אמריקני.

 

כפי שדווח לאחרונה ב-ynet, ישראל העבירה באחרונה לממשל רשימת בקשות של צרכים צבאיים מיוחדים לעשרים השנים הבאות. בהם טייסת של מטוסי F-15 חמקנים, מטוסי-מסוקי V-22, מסוקים, מטוסי תדלוק, חימוש מדויק וכמות גדולה של טילי חץ 3 שנועדו ליירט טילים בליסטיים מחוץ לאטמוספרה כשכבת הגנה נוספת לחץ 2.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים